اظهار نظر مسئولان و خانواده شهیدسوژه «زنانه مردانه» مزار شهید حججی

دسته: اجتماعی , ایثار و شهادت
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۷
سوژه «زنانه مردانه» مزار شهید حججی

مگر قبر شهید احمد کاظمی و حسین خرازی هم از این جور چیزها دارد! مرد و زنی که برای زیارت شهید می آیند، بیرون از این جا هم یکدیگر را دیده اند. شاید بهتر بود دیواره ای کوتاه آن هم از جنس شیشه سکوریت اجرا می کردند.

موضوعی که برای نجف آبادی ها تازه و عجیب نباشد ولی پرداخت رسانه های مختلف، آن را به یکی از سوژه های فضای مجازی تبدیل کرده است.
روزنامه شهروند:مردی در هیأت جاهلان قدیمی در حال فاتحه‌خوانی است، اما آن‌چه کاربران فضای مجازی را برای فرستادن تصویر به یک نفر دیگر ترغیب می‌کند، نه ظاهر عجیب مرد فاتحه‌خوان که دیوار چوبی است که از میانه سنگ قبر کشیده شده است.
دیواری که گفته می‌شود برای جداکردن زنان و مردانی است که برای فاتحه‌خوانی بر سر مزار شهید حججی حاضر می‌شوند. جدا کردن زنان و مردان برای فاتحه خواندن اتفاق نامتعارفی است که  با واکنش گسترده کاربران مواجه شد. اغلب کاربران فضای مجازی از چنین کاری ابراز تعجب می‌کردند و عده‌ای دیگر هم آن را موجه می‌دانستند.
اما شاید هیچ کس به اندازه خانواده این شهید که قصه شهادتش او را در ذهن ایرانی‌ها ماندگار کرده نتواند در مورد علت این کار توضیح دهد، اما همسر، پدر و مادر شهید حججی این روزها را در سفر حج به سر می‌برند و کسی غیر از آقای عباسی پدر همسر شهید حججی برای پاسخگویی در دسترس نیست.
او در مورد دلیل این جداسازی به «شهروند» می‌گوید: «تا وقتی به مزار شهید حججی سر نزنید، باور نمی‌کنید که چطور از همه جای ایران برای زیارت مزار ایشان می‌آیند. هر کس برای هر کاری به نجف‌آباد می‌آید، به مزار شهید حججی هم سر می‌زند و فاتحه‌ای و نمازی می‌خواند.»
او حضور عده زیادی از مردم بر سر مزار شهید حججی به ویژه در روزهای تابستان را دلیل جداسازی زنان از مردان می‌داند و می‌گوید: «وقتی تعداد زائران زیاد باشد، به هر حال زنان و مردان در کنار هم راحت نیستند. زنان می‌خواهند اشکی بریزند یا برای روح شهید نمازی بخوانند، اما در حضور مردان راحت نیستند، به همین دلیل هم یک دیوار حائل کوتاه کشیده شده که زائران راحت باشند. ضمن اینکه شهید حججی تنها کسی نیست که در این محل دفن شده، بلکه ایشان در میان ٢۵٠٠ شهید نجف‌آباد دفن شده است.»
او در جواب شایعاتی که در مورد زیارتگاه‌شدن مزار شهید حججی به وجود آمده، می‌گوید: «اولا که زیارتگاه شدن قبر کسی که آنطور خودش را فدای اسلام و قرآن و کشور کرد، عجیب نیست. به هر حال مردم تصمیم می‌گیرند که برای عرض احترام  به این شهید بزرگوار بر سر مزارش حاضر شوند و کسی که از این موضوع ناراحت شود، مشکلش چیز دیگری است، اما باز هم تاکید می‌کنم که محل دفن شهید حججی از قبل هم محل مقدسی بود. جایی که یادمان ٢۵٠٠ شهید نجف‌آباد قرار دارد و شهید حججی هم در میان همین شهدا و در وسط این یادمان دفن شده است.»
به گفته عباسی با وجود اینکه جدا کردن زنان از مردان برای راحتی بیشتر مردم کاری عادی است، اما این کار از سوی خانواده انجام نشده است و هیأت امنایی که مسئولیت اداره یادمان شهدا را دارد، اقدام به این کار کرده و خانواده هم نسبت به این کار اعتراضی ندارد، چون موجب راحتی مردم می‌شود.
عباسی در نهایت تمام حرف و حدیث‌هایی که در این زمینه به وجود می‌آید، به برخی نیت‌ها ربط می‌دهد و می‌گوید: «از همان ابتدای شهادت ایشان خیلی حرف‌ها و تهمت‌ها زده شد، اما این نه خانواده شهید را دلسرد می‌کند و نه چیزی از ارزش فداکاری ایشان کم می‌کند.»
نجف آباد نیوز: این موضوع طی روزهای اخیر، سر و صدای زیادی در فضای مجازی بر پا کرده. یکی از مسئولان شهر نیز اخیرا با اشاره به مخالفت خود با چنین کاری گفته: مگر قبر شهید احمد کاظمی و حسین خرازی هم از این جور چیزها دارد! مرد و زنی که برای زیارت شهید می آیند، بیرون از این جا هم یکدیگر را دیده اند. شاید بهتر بود دیواره ای کوتاه آن هم از جنس شیشه سکوریت اجرا می کردند. برای سالگرد شهید این دیواره چوبی را برداشتند و قرار بود دیگر نگذارند ولی نمی دانم چرا این کار را تکرار کردند.

نوشته شده توسط:سخا - 3457 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
تندیس دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

یعنی آنقدر حرمت اختلاط زن و مرد در جامعه ریخته شده که در جای مقدسی چون مزار شهدا هم جدا سازی زن و مرد یک امر منکر قلمداد میشود.

یا زهرا سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

باز هم فضای مجازی و شایعه پراکنی و مشغول کردن مردم و درلفافه بردن چه چیزی خدا میداند.

پرداختن به موضوعی که شاید اهمیت خاصی ندارد و بسیار هم ارزشی و عادی است اما بولدکردن و انتشار آن جز از دست عده ای معاند و دروغ پرداز و شایعه پراکن برنمی آید.

اما باید دید باز پشت پرده ی این انتشار چیست؟؟
مزار شهید حججی بسیار کوچک و اندازه ی دو در دومتری بیش نیست و چون مردم زیادی برسر مزار این شهید بزرگوار می آیند و
بسیار شلوغ میشود برای جلوگیری از اختلاط
بین زن و مرد گاها پارتیشن کوتاهی برای راحتی زیارت قبر این شهید بزرگوار قرار میدهند
شهید حججی مزارش هم پربرکت است
خودش و سرش حجت خدا بود
مزارش هم با جلوگیری از گناه همینگونه است
اصلا آیا مگر اشکالی هم دارد؟؟؟
همه اینها را ول کنید
به شایعه پراکنان میگوییم مزار را ول کنید
پشت پرده چه خبر است وباز چه گندی زدید که قراره حواس مردم پی این جریان بره؟؟؟

حمید سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۸:۴۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

مثل همیشه کوته بینی و تنگ نظری همشریان محترم مانع آن شد تا شهید را در جایی مناسب دفن کنند. بردند یک گوشه در یک درگاه تنگ و باریک دفن کردند. آیا نمی شد فهمید شهید یک ماه تمام است صدایش در تمام جهان پیچیده و در صدر اخبار ایران قرار دارد و از ذهن و زبان مردم ایران نمی افتد یک امر عادی نیست؟!! چرا ما نجف آبادی ها می خواهیم همه چیز را عادی کنیم؟؟
چرا با لجبازی ویژه خودمان نخواستیم پدیده بودن و حجت خدا بودن شهید محسن حججی را بپذیریم؟ چرا شهید را در وسط یادمان دفن نکردیم که تا این حد برای زایران مشکل ساز شود و تازه حاشیه های رسانه ای هم پیدا کند؟
ما نجف آبادی ها باید یک جایی دست از افراط و تفریط و لجبازی دست برداریم.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.