هوشمندسازی شبکه توزیع آب در نجف آباد
هوشمندسازی شبکه توزیع آب در نجف آباد
صدا و سیما: طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از هوش مصنوعی را سید پدرام جزائری فارسانی با نظارت دفتر انرژی معاونت بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا کرده است.

هوشمندسازی شبکه توزیع آب در نجف آباد

صدا و سیما: طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از هوش مصنوعی را سید پدرام جزائری فارسانی با نظارت دفتر انرژی معاونت بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان با هدف کاهش هزینه‌های برق مصرفی ایستگاه‌های پمپاژ آب و پیش‌بینی میزان آب مصرفی شبکه‌های توزیع آب شهری در بازه زمانی مشخص اجرا کرده است.

این محقق با بیان این که طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی از تیر امسال در شهر نجف‌آباد به صورت آزمایشی آغاز شد گفت: تاکنون بهره‌برداری از ایستگاه‌های پمپاژ آب به صورت دستی و تجربی اجرا می‌شد، اما در این طرح سعی شده با بهره‌گیری از روش‌های نوین هوش مصنوعی، دخالت نیروی انسانی در فرآیند بهره‌برداری کاهش یافته و کنترل شبکه آب به صورت هوشمند و الکترونیکی انجام شود.

جزائری فارسانی با اشاره به نارضایتی مشترکان شرکت‌های آب و فاضلاب از کاهش فشار آب در نقاط مختلف افزود: در این طرح فشار شبکه‌های توزیع آب هر منطقه به صورت مجزا پایش شده تا بتوان با توزیع عادلانه آب، رضایت حداکثری شهروندان حاصل شود.
این محقق جوان نتایج اولیه اجرای هوشمندسازی شبکه آب با استفاده از هوش مصنوعی در شهر نجف‌آباد را رضایت‌بخش دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان سال آینده این طرح به صورت آزمایشی و کامل در شهر نجف‌آباد به اجرا در آید.

همزمان با جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو ۱۴۰۰، طرح «بررسی امکان هوشمندسازی شبکه آب با کمک الگوریتم یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی» رونمایی شد.

سید پدرام جزائری فارسانی

سید پدرام جزائری فارسانی

هوشمندسازی شبکه توزیع آب در نجف آباد