کشف گورهای شش طبقه در نجف آباد + تصویر

دسته: اجتماعی , حوادث
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۳ دی ۱۳۹۷
کشف گورهای شش طبقه در نجف آباد + تصویر کشف گورهای شش طبقه در نجف آباد + تصویر کشف گورهای شش طبقه در نجف آباد + تصویر 006 155x105

محمد رضا پزشکی خبرنگار روزنامه اطلاعات در نجف آباد طی دهه پنجاه و کارمند شبکه بهداشت می گوید: سالی که مشغول بتن ریزی فونداسیون شبکه بهداشت و درمان در کنار حسینیه اعظم بودیم، قبرهای شش و حتی هفت طبقه پیدا کردیم که عکس و فیلم هم از آن ها گرفتم.

قضیه را که از مرحوم مادرم پرسیدم، تعریف کرد که در قحطی و ناامنی بزرگ نجف آباد (حوالی ۱۳۲۰) وضع به قدری خراب شد که هر کس در خانه به خاطر گرسنگی و نبود مواد غذایی فوت می کرد، اهالی منزل جسدش را می گذاشتند دم خانه.

پرسنل شهرداری هم با گاری این اجساد را جمع کرده و می بردند «میراب» نزدیک حسینیه نجف آباد. حدود ده پله که پایین می رفتی، آب قنات شیربچه در دسترس بود. همان جا، جسد را مختصر شست و شویی داده و می آوردند قبرستان کهنه.

در این قبرستان که محدوده فعلی ساختمان فرمانداری و اطرافش را در بر می گرفت، به خاطر کمبود فضا و صرفه جویی در توان نیروهای مسئول کفن و دفن، قبرها را شش طبقه یا گاهی هفت طبقه در نظر می گرفتند.

نفر اول را که خاک می کردند، رویش را لایه ای گل کشیده و مدتی بعد نفر دوم را رویش خاک می کردند.

در قحطی سراسری آن سال ها که به دلیل اشغال بخش شمالی ایران توسط روس ها و جنوب ایران توسط انگلیس روی داد، مواد غذایی به حدی کم شد که مردم مجبور به خوردن پوسته بادام شدند.


نوشته شده توسط:سخا - 3684 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.