کاروان عزاداری؛بدعتی جدید و خطرناک در نجف آباد+ تصویر

دسته: اجتماعی , گزارش تصویری , یادداشت
۱۲ دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ مهر ۱۳۹۴

چند سالی است که برخی هیات های مذهبی شهر با چشم و هم چشمی نسبت به کاری که در خمینی شهر انجام میشود،کاروانی را با عنوان “سوگواره میدانی” در شهر راه اندازی می کنند که متاسفانه به نظر بسیاری از مردم و روحانیون نه تنها فایده ای برای دین خدا و حسین عزیز ندارد که ممکن است با بدعتهای تازه و برخی انحرافات خود زمینه آسیب دیدن مفاهیم ناب و والای حسینی را نیز فراهم کند.

این انتقاد به برگزار کنندگان چنین مراسمی وارد است که واقعا چنین حرکتهایی چه کمکی به شناخت مفاهیم تشیع و عاشورا خواهد کرد؟ آیا صرف هزینه های سنگین برای راه انداختن چنین کاروانی، فایده ای را نصیب دین خدا خواهد کرد؟به نظر دوستان آیا چنین کارهایی که رنگ و بوی بدعت در جای جای آن به خوبی مشاهده می شود، تا کنون چند نفر از جوانان را جذب مفاهیم ناب شیعه و اسلام کرده است؟

دوستان متوجه هستند که با چنین اقداماتی بهترین بهانه را به دست بدخواهان و اسلام ستیزانی می دهند که تلاش دارند با وارد کردن شبهات مختلف،دین خدا و عاشورای حسینی را به چالش کشیده و منحرف کنند؟ همین کارها است که عزاداری های سنتی و ناب ما را نیز زیر سوال خواهد برد.

گِل مال کردن ماشین،دست گرفتن گُرز،ساخته و پرداخته کردن چهره های آنچنانی،استفاده از تجهیزات نظامی عجیب و غریب، بهره گیری از عَلَم های رنگارنگ به عنوان بدعتی قدیمی و دردناک در عزاداری ها،صرف هزینه های بسیار سنگین و بدون فایده و ایجاد شائبه خود نمایی توسط حاضرین در چنین کاروان هایی تنها بخشی از لیست بلند بالای انتقادات وارده به چنین حرکت هایی است.

چرا عالمان و افراد با نفوذ شهر در برابر چنین خطری سکوت کرده اند؟ چرا با استفاده از توان علمی و منطقی خود تلاش نمی کنند فضای عزاداری های شهرمان را به سمت و سویی صحیح هدایت کنند؟ چرا شهری مانند زنجان با عزاداری سنتی و زیبای خود می توانند به عنوان بهترین نماینده ایران اسلامی در جهان بدرخشد ولی شهید شهیدان نجف آباد باید با چنین بدعتهایی در سطح کشور خود را مطرح کند؟

امید داریم تمامی فعالین فضای مجازی و پایگاه های اطلاع رسانی سطح شهر حداقل وظیفه خود در قبال این خطر بزرگ را انجام داده و با نقد صحیح آن، از تخریب چهره دین و عاشورا با دستاویز قرار دادن چنین مواردی خودداری کنند.

دوستان نیز لطفا به جای هیاهو و جنجال آفرینی و متهم کردن ما به بی دینی و مخالفت با عاشورا و عزاداری حسین، کمی بینی و بین اله به این حرکت فکر کنند و سهم اخلاص الهی و شعور حسینی را در آن بسنجند.

هیچ کس مخالف عزاداری صحیح و سنتی که آبروی تشیع را در جای جای جهان به جا می آورد نیست، ولی این نوع حرکات در نوع خود بدترین ضربه به این مفاهیم والا و انسانی به شمار آمده و بدون کمترین سودی،بالاترین ضربات را به این ارزشها وارد خواهد کرد.

سکوت مسئولان و مردم در قبال این بدعتهای تازه، هر سال ما را به حرکات و تابو شکنی های جدیدی روبه رو خواهد کرد که جلوگیری از شیوع آنها نیز روز به روز سخت تر خواهد شد.


بازدید: ۱۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهران سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۰۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

ما رو هم در یابید
در شهرستان اسدآباد همدان سه روز بعد از عاشورا میان و با تریلر ها ی آذین بندی شده همچین مراسمی رو میگیرن

ترسناک سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱:۳۶ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

من از دیدن چنین صحنه هایی بیشتر از اینکه یاد امام حسین بیفتم،ترسیدم!خدا به نویسنده مطلب رحم کنه!اگه فقط دو تا سه تا از این افراد با همین سلاح ها برند سراغ این بدبخت………….. اون وقت دیگه با تمام وجود به چنین برنامه هایی ایمان خواهد آورد و به راه راست هدایت میشوید!انصافا امثال شما را همین شمر و یزید ها باید ادب کنند تا دیگر این قدر به پر و پاچه این و اون نپیچید……….

عرفان سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲:۱۰ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

جا دارد مسئولین شهر فکری اساسی بکنند واقعا جهل است وتحجر وتضعیف کننده شیعه کجای این عزاداری است وکمک به مذهب پاک شیعه؟؟؟

شیعه انگلیسی چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۳:۵۴ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفانه شخصا به این جور برنامه ها بسیار بد بین هستم،به قول بزرگی شیعه ای که از انگلستان حمایت شود را باید در مورد عملکردش با شک و شبهه نگاه کرد. این جور کارها به نظرم بیشترین سود را برای تفکر شیعه انگلیسی خواهد داشت، زیرا با بد بین کردن عامه مردم به تفکرات ناب شیعه، زمینه انحراف عزاداری های ما از مسیر اصلی را نیز فراهم خواهد کرد.
تعجبم از این است که فعالین فضای مجازی نجف آباد نیز به جای پرداختن به چنین مسائل مهمی،درگیر جنگ های داخلی سیاسی،قومی و قبیله ای و یا کپی کردن مطالبی بی محتوا و کم اثر شده اند……

امیر چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۵:۴۸ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و احترام
اول از همه احترام به مجریان و گرداندگان این برنامه ها(بدلیل نیت در انجام اینکار)
اما منم با این برنامه ها مخالفم
ببینید چند نفر از افرادی که این مراسمات رو می بینند به اصل قضیه عاشورا واقف هستند و چند نفر در حزن و اندوه می روند.
و چه تعداد از افراد دارند فیلم تماشا میکنند و میخندند و اصلا از اصل ماجرا بی خبرند.
ممنون

مدافع حرم چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۳:۳۴ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

روایت است قبل از انقلاب در زمان حیات آیت اله عظمی بروجردی (ره)در ماه محرم روز تاسوعا دسته عزاداری از جلو منزل ایشان میگذشت یشان جلو درب کمی ایستاد و پس از چند دقیقه عزاداری به داخل خانه برگشتند روز بعد یعنی عاشورا صبح زود صدای گروه قمه زنها را شنیدند و دوباره جلوی درب رفتند و پس از کمی تفکر شخصی را فراخوانده و پرسیدن که تو از چه کسی تقلید میکنی(در آن زمان اکثریت از ایشان تقلید میکردند)شخص قمه زن گفت از شما ایشان گفتند مگر من قمه زنی را حرام نکردم پس چرا میزنی در پاسخ گفت۳۶۴روز سال را از شما تقلید میکنم یک روز از خودم بعد از این ماجرا آیت اله اعلام کردند هرگونه عزاداری برای امام حسین آزاد است
عزیزان من نه موافق این امر هستم نه مخالف ولی ما معصوم نیستیم ما خدا نیستیم برای مردم خوب و بد کنینم مسلمان ، ای برادر شیعه ای عزادار غیبت نکنید تهمت نزنید قضاوت نکنید
وسلام التماس دعا

سمیه پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲:۴۴ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

یه سوال جدی از عوامل این دسته به اصطلاح عزاداری دارم: آیا شما در زندگی شخصی و خانوادگی خود به تمامی دستورات همین حسین که برایش این چنین خوش تیپ کرده اید عمل می کنید؟ شما یعنی تمام مفاهیم شیعه و اسلام را درک و عمل کرده اید و فقط مانده همین که چهره شمر و ابن زیاد را به من نشان دهید؟آخه از این قشنگ تر را که سریال تلویزیونی و فیلم ها هم نشان می دهند!!!!!
البته اشتباه نشود شما کار بزرگی کرده اید و با این حرکت خود بدترین ضربه را به فرهنگ عاشورا وارد می کنید؛کاری که حتی یزیدیان نیز از انجام آن عاجز مانده اند را خود شیعیان غافل و جاهل دارند انجام می دهند. واقعا شما روح شیعیان انگلیسی و لندن نشین را با این جنگولک بازی ها شاد می کنید،دست مریزاد و اجرتان با آقا انگلیس!!!!

مهسا پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۳۴ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سکوت مسئولان و مردم در قبال این بدعتهای تازه، هر سال ما را به حرکات و تابو شکنی های جدیدی روبه رو خواهد کرد که جلوگیری از شیوع آنها نیز روز به روز سخت تر خواهد شد. متاسفانه دلیل اصلی همان سکوت مسئولان است که جای سوال دارد.

خادمی جمعه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۳:۵۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

به نام خدا ، اگر امکان دارد هفته ای یک مشکل که در یک اداره ای به وجود می آید باز گو شود و راه حل آن را از دیگران بخواهیم . این یک امر به معروف و نهی از منکر اساسی فعلی کشور ما می باشد که امام حسین برای آن شهید شد .

نمازی یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۳۳ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا بیشتر مسئولین (که از مردمند) در این عزاداری نمادین اگر شرکت کنند هیچگاه به خود اجازه نمیدهند که راه حسین را در اداره خود اجرا کنند و باز به راه یزیدیان میروند و خون مردم را میمکند.

شهروند چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۶:۲۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

اولا این مراسم سالهاست در خمینی شهر رواج دارد و نوعی آیین مذهبی است که با توجه به نظر روحانیون ظواهر مخالف اسلام آن برچیده شده و بر اساس کتاب های معتبر از جمله مقتل و … طراحی صحنه و لباس آن صورت می گیرد. دوما لابد شما به مراسم قالی شویی مشهد اردهال و نخل گردانی یزذ هم ایراد می گیرید و آن ها را خرافات می دانید؟ یا نکند با خمینی شهری ها بد هستید و این نمایش مذهبی که تاکنون توسط چند گروه خارجی فیلم برداری شده و نوعی توریسم مذهبی برای خمینی شهر هست را مورد انتقاد قرار می دهید؟ همیشه مراسمات ملی و … نباید سودی برای ما داشته باشد. این مراسم معرف کاروان عاشوراست و می تواند به بیننده در صورت توجه کافی اطلاعات خوبی دهد. از جمله تعداد کاروان دشمن از سواره نظام گرفته تا…

منتقد چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفانه نویسنده متن نمی دانند بدعت چیست. به این کار بدعت نمی گویند. و انجام مراسمات هنری تا جایی که مخالف اسلام نباشد مانعی ندارد. وقتی مراجع تقلید اجازه این مراسمات را با این شرایط می دهند چرا ما سعی می کنیم جای پای خود را جلوتر از علما قرار دهیم؟ توصیه میکنم عزیزان حسادت را کنار بگذارند و منطقی قضاوت کنند. قرار نیست چون شهر همسایه ما کار به این زیبایی می کند و از سراسر کشور و حتی خارجی ها برای دیدن آن به این شهر سفر می کنند حسادت کنیم و اصل کار را زیر سوال ببریم. اگر ایرادی هست مشکل باید برطرف شود نه این که مراسم برپچیده شود. من خودم یک زمانی که برای دیدن این مراسم رفته بودم یک خانم شهرستانی که در صف جلو برای دیدن این مراسم رفته بود رو برگداند و به همسرش گفت اصلا برای چه امام حسین به جنگ رفته بود. یعنی تا این حد اطلاعات بعضی از عزیزان ضعیف است و خدا را شکر این نمایش مذهبی برای لحظه ای این خانم را به تفکر واداشت. نجف آباد شهر مذهبی است و مردم متدینی دارد ولی قرار نیست همه مثل آن ها اطلاعات مذهبی عمیقی داشته باشند. عزیزان می توانند برای بازتر شدن دید مذهبی خود کتاب (خدمات متقابل اسلام و ایران) اثر شهید مطهری را مطالعه نمایند

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.