شلاق زدن یک خبرنگار در نجف آباد/ مسئولان انتقاد پذیر تر باشند

دسته: اجتماعی , حوادث
دیدگاه
شنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۵

پایگاه خبری نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس: ابوالفضل ابوترابی با اظهار تاسف از خبر اجرای حکم ۴۰ ضربه شلاق تعزیری برای یکی از خبرنگاران نجف آبادی فعال در فضای مجازی گفت: صرف نظر از صلاحیت دادگاه صادر کننده حکم، به نظر می رسد شاکی پرونده می توانست سعه صدر بیشتری از خود نشان داده و یا حداقل از مجازات های جایگزین استفاده کنند.

این قاضی و دادستان سابق که چهار سال در کمیسیون حقوقی و قضائی نهمین دوره مجلس عضو بوده، می گوید: «هر چند بر طبق قانون، قاضی کاملا مستقل بوده و حکم را بر اساس مستندات پرونده صادر می کند ولی با توجه به تجارب خود بنده می‌شد به دلیل جوان بودن متهم، نداشتن سوء سابقه و سوء نیت، درج به موقع جوابیه شاکی و تفاوت نه چندان مهم در خبر منتشر شده و جوابیه صادر شده، مجازات های دیگری را در نظر گرفت.»

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی دهمین دوره مجلس با تاکید بر جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان رکن چهارم دمکراسی خاطر نشان کرد: «انتظار می رود دستگاه های اجرایی مختلف تحمل بیشتری در برابر انتقادات منطقی و دلسوزانه رسانه ها داشته و از چنین برخوردهایی که زمینه سوء استفاده تبلیغاتی دشمنان را فراهم می کند، خودداری کنند.»

وی اضافه کرد: «اصل کار این خبرنگار متعهد انجام وظیفه خطیر اطلاع رسانی بوده و بر طبق اصول مندرج در حقوق شهروندی، دانستن این گونه از اخبار که فاقد طبقه بندی محرمانه هستند، حق مردم محسوب می شود.»

تاکید بر حفظ آرامش کشور در آستانه انتخابات مهم اردیبهشت ماه سال آینده دیگر موردی بود که ابوترابی با تشریح آن اضافه کرد: «در انتخابات اسفند ماه سال ۹۴ علاوه بر فحاشی و تهمت های بسیار زیاد مطرح شده بر علیه بنده در فضاهای مجازی، سخنرانی شخصیت ها و حتی نشریات مکتوب، شخصی با بیش از ۲۰ هزار شب نامه نیز دستگیر شد که در راستای حفظ آرامش کشور، هیچ گونه شکایتی بر علیه متخلفان تنظیم نگردید.»

«این که یک خبرنگار آمار ۸ موتور سیکلت توقیفی را ۳۵ دستگاه اعلام کند با توجه به تفاوت فاحش بسیاری از آمارهای مطرح در صحنه سیاست و مدیریت کشور، چندان مهم به نظر نرسیده و در نظر گرفتن مجازات ۴۰ ضربه شلاق به اتهام نشر اکاذیب را در شان نظام جمهوری اسلامی نمی دانم.»

این عضو کمیسیون فرزندان شاهد مجلس ادامه داد: « به دنبال صدور حکم شلاق برای این خبرنگار، رایزنی های گسترده ای با مدیران دستگاه شکایت کننده در سطح شهرستان و حتی استان از سوی مسئولان مختلف صورت گرفته بود و قرار بود با توجه به تعهد کتبی خبرنگار مربوطه، از اجرای این حکم جلوگیری شود ولی متاسفانه در اولین ساعات صبح پانزدهم دی ماه سال جاری، این فرد دستگیر و مجازات شده است.»

در ۲۵ خرداد سال جاری یکی از خبرنگاران نجف آبادی خبری را با مضمون توقیف ۳۵ دستگاه موتور سیکلت دانش آموزان یکی از هنرستان های این شهر منتشر کرد که در ادامه نیز با توجه به قوانین خاص حوزه مطبوعات جوابیه دستگاه مربوطه را هم در پایگاه خبری خود درج نمود که بر طبق آن تعداد این وسایل نقلیه ۸ دستگاه عنوان شده بود.

دستگیری این خبرنگار که با صدور حکم ورود به منزل شخصی اش همراه بود، در اولین ساعات صبح صورت گرفت.


بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمدحسین کلیشادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۵:۵۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

اینجانب ضمن تحفظ حق قاضی پرونده و شاکی ازشنیدن این خبر تاسف خوردم. من خبرنگار مذکور را نمیشناسم و از سابقه و دیدگاههای ایشان نیز مطلع نیستم و قصد جانبداری از عمل اشتباه وی را ندارم . اما متاسفم بگویم نمیتوانیم هیچ دفاع و توجیهی را درمقابل حکم صادره داشته باشیم. ایشان طبق شواهداصل خبرش صحیح بوده اما در آمار ارایه شده یا امانت داری نکرده و یا دجار خطا شده که در هر دو صورت نباید جایگاه و شان اطلاع رسانی تا این حد آسیب پذیر شود. بنظر من باید گوشزد شود ظرایف امر بیشترمورد توجه قرار گیردو از این خبرنگار نیز دلجویی شود. با اجرای این حکم احساسات مردم فهیم شهرستان از هر جریان و جناح و تفکر جریحه دارشده و مسئولان شهرستان پسندیده است نسبت به جبران مافات اقدام پسندیده بعمل آورند. بنده از موضع شایسته نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی حمایت و تقاضامندم بقیه مسئولان شهرستان نیز در راستای تبری از این اقدام موضع مناسب اتخاذ فرمایند.

سرزمينم ايران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۹:۵۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفم برای شهرم که مسولینی این چنین دارد….!!!!!!!!

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۵:۱۴ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

در یک مهمانی خبر در یکی از شبکه های خارجی منتشر شد. من بسیار متأسف شدم و واقعا خجالت کشیدم و پیش فرزندان و مهمانان شرم اخساس کردم. تا قبل از این خبر من در این مهمانی از خوبی های نجف آباد داشتم صحبت میکردم که این خبر از تلویزیون پخش شد و من مثل یخی که در آتش بیندازی بخار شدم

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.