عدم تکرار شیوه جدید مقابله با سرمازدگی درختان

دسته: اقتصادی , کشاورزی
۷ دیدگاه
شنبه - ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

ایمنا: بهار ۹۵ برادران کریمی در علویجه، شیوه ای جدید را برای مقابله با پدیده سرمازدگی درختان بادام خود ابداع کردند و از آن در ۵هکتار از باغات خود نتیجه گرفتند ولی امسال به دلایلی امکان تکرار این شیوه فراهم نشد.

رضا کریمی  گفت: « به دلیل ادامه خشکسالی و سرمازدگی بخش قابل توجهی از باغات طی سال زراعی گذشته، شرایط مالی مناسبی نداریم و به دلیل نداشتن منابع لازم امکان تکرار این روش را پیدا نکردیم.»

کریمی با اشاره به مصرف قابل توجه سوخت گازوئیل در این روش اضافه کرد: «از طریق جهاد کشاورزی پیگیری های زیادی برای تامین سوخت داشتیم ولی متاسفانه این موضوع به نتیجه نرسید.»

طی این روش که استفاده از آن با صرفه اقتصادی قابل توجهی نسبت به بهره گیری از هورمون های تاخیر دهنده در زمان گلدهی درخت همراه است، همزمان با کاهش درجه حرارت محیط اطراف اطراف درختان به زیر صفر، آبی که بین ۳۰  تا ۵۰ درجه گرم شده، از طریق شبکه آبیاری تحت فشار بر روی بستر خاک مه پاشی می شود تا درجه حرارت محیط از مرز سرمازدگی دور شود.»

برادران کریمی قصد داشتند امسال آمار دقیقی از میزان بازدهی این روش در مقابله با سرمازدگی استخراج کنند ولی این امکان برایشان فراهم نشد.  با رسانه ای شدن این روش، مخاطبان زیادی از نقاط مختلف کشور پیگیر نتایج جدید استفاده از این شیوه شده و در پیام های متعددی خواستار تهیه گزارش تکمیلی در این خصوص بودند.

 

خودِ کشاورز پیگیر نبود

مجتبی مطهری رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان نجف آباد در این خصوص معتقد است: «در اولین تجربه برادران کریمی، تا جایی که قوانین و شرایط خاص ما اجازه می داد، در تامین سوخت مورد نیاز کمک کار آن ها بودیم ولی طی سال زراعی جاری، خودِ کشاورزان پیگیری لازم را در این خصوص انجام ندادند.»

مطهری تکمیل و نتیجه گیری نهایی از چنین شیوه هایی را مستلزم چندین سال تکرار و آزمایش های مختلف دانست و اظهار داشت: « اختصاص سوخت یارانه ای ویژه فعالیت های تولیدی بخش کشاورزی، در بستری ویژه و با بوروکراسی خاص خود امکان پذیر است و به همین دلیل دستِ ما برای کمک به این روش ابتکاری چندان باز نیست.»

وی در پایان خاطر نشان کرد: «البته شرایط کنونی اختصاص سوخت یارانه ای، با انتقاداتی از سوی بهره برداران بخش کشاورزی نیز همراه است که به نظر می رسد با کاهش بوروکراسی موجود، امکان رسیدن به نتایج بهتری فراهم گردد.»


بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
صبوری دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۵:۴۶ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

باز هم مثل همیشه کشاورز مقصر است. اداره کشاورزی همه امکانات و کمکی میکرده اما کشاورز پیگیر نبوده و نخواسته بهش کمک کنن. واقعا په کشاورزهایی پیدا میشه میخوان کمکش کنن و پول بهش بدن اما نمیره بگیره

سینا سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲:۴۴ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

درود
دوره زمونه بدی شده. دولت این همه کمک و مساعدت و….. میکنه اما مردم اصلااااااااااااااااااااا قبول نمیکنن. فکر میکنم همه بی نیاز شدن الحمدالله

ایوب شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۳:۱۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

باید دید مسولان چقدر میخواستن کمک کنن که کشاورز قبول نکرده. مثلا بعد از کلی رفت و امد و منت ۱۰۰۰لیتر گازوییل میخوان بدن که اصلا ارزش نداره. من خودم گلخانه دارم با هزار التماس ۱۰۰لیتر گازوییل بیشتر گرفتم پارسال زمستان

زمانی دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفم از حمایت نکردن مسولان

احسان نوریان سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۵:۰۹ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

تولید کننده ایرانی با توجه به نرخ سود وامها و عدم حمایتهای لازم و نبود زیر ساختهای صادرات محکوم به نابودی هستند

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.