آخرین اخبار از نحوۀ اسارت شهید حججی

دسته: اجتماعی , ایثار و شهادت , یادداشت
دیدگاه
چهارشنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۶

با گذشت چندین روز از شهادت پاسدار شهید مدافع حرم محسن حججی، هنوز برخی ابهامات برای مخاطبان در خصوص نحوه اسارت این شهید باقی مانده که برای پاسخ به آن ها سراغ برخی مدافعان حرم باسابقه لشکرزرهی۸ نجف اشرف رفتیم.

یکی از این افراد مهم ترین دلیل تصرف مقر نیروهای محور مقاومت توسط داعشی را استفاده از عامل انتحاری دانسته و می گوید: «تروریست ها بیشتر موفقیت های ظاهری خود در نقاطی مانند این مقر و خان طومان را مدیون انفجارهای انتحاری هستند به طوری که با ورود یک پی ام پی با نزدیک به ۲تن مواد منفجره، جهنمی به پا می شود که تا شعاع ۲۵۰متری آن همه چیز و همه کس را پودر می کند.»

البته داعش در فیلم منتشر شده از این جنایت، لحظه انفجار انتحاری را نشان نمی دهد و تلاش می کند تصرف این مقر را با کمترین تلفات از خود و در سریعترین زمان ممکن نشان دهد. این در حالی است که در ابتدای این فیلم به خوبی خودروی انتحاری داعش قابل مشاهده بوده و از تاریکی هوا در زمان شروع تا طلوع خورشید تا مقطع ورود داعش به مقر، می توان یقین کرد که درگیری حداقل دو تا سه ساعت طول کشیده است.

شاهد دیگر برای انفجار انتحاری، پراکندگی شدید تجهیزات و حتی پیکر شهدای مدافع مقر در کنار پیکرهای بعضا سوخته این نیروها محسوب می شود. زمین به اصطلاح سوخته این منطقه، حتی برخی را به این گمان انداخته که قبل از هجوم گسترده داعشی ها، توپخانه حامیان آن ها، آتش تهیه گسترده ای را اجرا کرده اند ولی شواهد امر چنین چیزی را به اثبات نمی رساند.

یکی از مدافعان حرم لشکر زرهی ۸نجف در این خصوص معتقد است: « این که برخی می گویند که چرا شهید اسلحه نداشته و نجنگیده، حرف اشتباهی است. نیروهای مقاومت در آن مقطع بیشتر حواسشان به حمله آمریکایی ها به حشد الشعبی در طرف دیگر مرز بوده و در عین حال نیز با وجود غافلگیری، مقاومتی حماسی از خود نشان می دهند. محسن و کسانی که اطراف او در فیلم مشاهده می  شوند، تا آخرین گلوله جنگیده اند ولی مطمئنا داعشی ها تصویری از این رشادت ها را منتشر نخواهند کرد.»

وی ادامه داد: «داعش بر خلاف رسانه های ما، کار قوی و تخصصی در این زمینه انجام می دهد. آن ها لحظات ابتدایی و انتهایی حمله خود را طوری به تصویر کشیده اند که نیروهای مقاومت را افرادی ضعیف نشان دهند. شما می بینید که حتی در آخرین لحظات، داعشی تیربار به دست از نزدیک شدن به چند نیروی بدون مهمات هم واهمه دارد.»

یکی دیگر از همرزمان سابق شهید حججی اضافه می کند: «از خستگی چهره و تشنگی لب های محسن به خوبی می توان فهمید که درگیری در این نقطه، چندین ساعت طول کشیده و داعشی ها علی رغم خیانت و حمایت برخی کشورهای موثر در منطقه، کار چندان راحتی برای تصرف این مقر نداشته اند.»

مشاهده تعدادی چادر امدادی، آمبولانس و نیروهایی بدون لباس نظامی کامل، برخی را به این گمانه زنی رسانده که مقر تصرف شده، تنها یک اورژانس صحرایی بوده و تروریست ها عده ای مجروح را مورد حمله قرار داده اند که این موضوع با توجه به مشاهده چندین قبضه کالیبر سنگین و نیمه سنگین و خودروهای متعدد غیر امدادی، چندان قابل قبول نیست.

البته در گوشه ای از مقر واحد امدادی مستقر بوده و ممکن است برخی مجروحان بی دفاع حاضر در آن هم در آخرین دقایق حمله، شهید شده باشند.

به هر حال، آن چه که مسلم است حماسه آفرینی شهید محسن حججی و دیگر همرزمانش در این درگیری است و برای کسب اطلاعات دقیق تر در این خصوص، باید منتظر بازگشت نیروهایی باشیم که از فاصله ای نزدیک تر در جریان جزئیات این حمله قرار داشتند.


بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
rezvan moosavi این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۳۷ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
«حریم عشق» عنوان تازه‌ترین سروده محمدمهدى عبدالهى است که به روح بلند شهید محسن حججى تقدیم شده است.

دل برید از خود که دل را وقف مولایش کند

دل برید از خاطراتش این چنین با یک نگاه

در نگاهش انقلابى شد مهیاى ظهور

برق چشمانش پدید آورد توفان در سپاه

ناله ى هَلْ مِنْ مُعین، او را هوایى کرده بود

تا حریم عشق پر زد ،پاسبان خیمه گاه

رو سپید از امتحان آورد سر را روى دست

روى خاک افتاد سردار رشید بى گناه

زخم شد دیگر نگاه “شام” در یومُ الوداع

آه امان از قلب زینب ،قلب زینب… آه آه

روضه خوان اى کاش پایین آید از بالاى تل

تا نبیند ارباً اربا، یوسفى را بین چاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.