تشییع حججی؛ «اربعین» یا « فاجعه منا»؟/ انتخاب با مسئولان

دسته: اجتماعی , ایثار و شهادت
دیدگاه
پنجشنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۶

طی روزهای آینده شاهد تششیع و خاکسپاری پیکر پاسدار مدافع حرم شهید محسن حججی در محل یادمان شهدای گلزار شهدای نجف آباد خواهیم بود ولی در این میان مسئولان شهرستان می توانند با مدیریت یا احیاناً سوء مدیریت، دو صحنه را برای این مراسم ملی رقم بزنند: حماسه ای ماندگار همچون پیاده روی اربعین و یا خدای ناکرده اتفاقی تلخ در حد «فاجعه منا»

این طور که از اولین برنامه ریزی های مسئولان بر می آید، قصد دارند پیکر شهید را از باغ ملی تا گلزار شهدا تشییع کنند. آقایان پیش بینی جمعیت ۵۰۰ هزار نفری را برای تشییع کرده اند و این در حالی است که میدان مرکزی شهر ما، حداکثر ۶۰ هزار ظرفیت دارد. خیابان های نجف آباد نیز گنجایش حرکت همین جمعیت پیش بینی شده را نیز ندارد. خیابان های شهر، گنجایش خودروهای خود ما را هم ندارد، چه برسد به جمعیت میلیونی تشییع کنندگان.

مطمئنا تشییع جنازه ای که در تهران برگزار خواهد شد، مسئولان نجف آباد را از خواب بیدار خواهد کرد و مسیر را به کمربندی شمالی شهر تغییر خواهند داد ولی نباید فرصت را از دست داد و از همین الان کار را شروع کرد.

می توان تشییع را همراه با مراسمی با شکوه از حسینیه فاطمه زهرا شروع کرد و از همان کمربندی جمعیت میلیونی را به سمت گلزار شهدا هدایت کرد. در این مسیر بر خلاف خیابان های شهر، ظرفیت های بسیار بهتری جهت تدارک موکب پذیرایی، سرویس های بهداشتی موقت، فضاسازی محیطی، پوشش رسانه ای، تامین پارکینگ خودروها، ایاب و ذهاب مردم با وسایل نقلیه عمومی و دیگر نیازهای شرکت کنندگان فراهم است.

در این مسیر از ظرفیت مجموعه شهید کاظمی، لشکر زرهی۸ نجف اشرف و حاشیه جاده به بهترین شکل می توان برای پارکینگ خودروها استفاده کرد.

به فکر خستگی مردم برای طی چند کیلومتر راه نیز نباشید، مردم عاشق همان گونه برای اربعین کیلومترها راه را با سختی طی می کنند، این جا نیز حماسه آفرینی می کنند. حتی بیماران و سالمندان را هم می شود با وسایل نقلیه عمومی به گلزار شهدا انتقال داد.

آقایون مسئول، زودتر دست بجنبانید و باور کنید که این شهید، ملی است و نباید با افکار دهه شصتی و حساب و کتاب هایی در حد شهر نجف آباد، برایش برنامه ریزی کرد.


بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

پیشنهاد:
۱- راه اندازی سایتی ویژه ثبت نام از خانواده هایی که در خانه خود اتاق یا طبقه خالی دارند برای میزبانی از مهمانانی که از شهری دیگر می آیند و متقابلا ثبت نام و سازماندهی آن میهمانان در آن سایت. فقط لطفا طراحی سایت را به دانشجویان ترم اول نرم افزار نسپارید و به طراح حرفه ای واگذار کنید.
۲- بسیج گروهی از نیروهای داوطلب برای شناسایی و احراز هویت خانواده های میزبان ثبت نام شده در سایت.( این مورد و مورد قبلی در ۲۴ ساعت قابل انجام است)
۳- هماهنگ کردن این مکان ها با چند آشپزخانه در سطح شهر برای تامین غذای این خانواده ها. هرچند که در بسیاری مواقع خود میزبانان تامین غذای میهمان را برعهده خواهند گرفت.
۴- ممنوعیت برای حضور موسسات خیریه و مساجد و خانه سالمندان و … که در هر مراسمی به فکر گدایی و کیسه گرفتن جلوی مردم هستند و آبروی شهر را می برند.
۵- ممنوعیت تردد هرگونه وسیله نقلیه شخصی در ساعات برگزاری مراسم و بسیج خودروهای عمومی برای نقل و انتقال. می توان پارکینگ هایی را در اطراف شهر ایجاد کرد تا مهمانان شهرهای دیگر خودرو خود را در آن پارک کرده و با استفاده از خودروهای عمومی پیش بینی شده در شهر تردد کنند.
۶- فراخوان پوشش تصویری مراسم توسط مردم در اینستگرام با هشتگ های خاص برای ترند شدن در سطح جهانی.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.