واردات، هلوی علویجه را خاک کرد+ فیلم عصبانیت کشاورزان

دسته: اجتماعی , کشاورزی , گزارش ویدئویی
۱۹ دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۶

خبرگزاری صدا و سیما:مدیر جهادکشاورزی نجف آباد گفت: به دلیل نبود تقاضا و بازار خرید بیش از ۸۰ درصد این محصول باغی روی دست باغداران ماند و تبدیل به ضایعات شد.
مجتبی مطهری از بی سابقه بودن حجم خسارت به کشاورزان منطقه خبر داد و افزود: ورود بی رویه هلو از استان هایی از جمله چهار محال و بختیاری ، آذربایجان شرقی ، فارس و مرکزی موجب رکود بازار هلوی تولیدی این شهر شد.
نبود صنایع تبدیلی در منطقه و نداشتن برنامه ریزی مناسب برای صادرات  از دیگر عوامل این میزان خسارت به کشاورزان اعلام شده  به طوری که خریداری نشدن هزار تن هلوی این شهر موجب خسارت ۲ میلیارد تومانی به باغداران شده است.
میوه فروشی ها قصد خرید هلوی باغداران را با نصف قیمت هزینه تولید بهره بردار دارند که با این قیمت هزینه کارگر برای برداشت هلو هم تامین نمی شود.
از باغ های استان اصفهان امسال حدود ۳۰ هزار تن هلو برداشت شده که این میزان شش هزار تن بیشتر از پارسال است.

نجف آباد نیوز: یکی از کارشناسان می گوید: کاشت محصولاتی مانند هندوانه و هلو در  شرایط خشکسالی کنونی و عدم وجود بازار مناسب، به کشاورزان توصیه نمی شود ولی فعالین این حوزه، همچنان به کاشت این گونه محصولات اصرار دارند.

وی افزود: طی چند سال اخیر محصول هلو بازار نسبتاً خوبی داشته ولی امسال وضعیت به حدی بد شده که حتی کشاورزان حاشیه زاینده رود، درختان خود را «کف بُر» می کنند.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۲۲ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

وقتی متولیان امر کشاورزی کشور چنین پاسخ بچه گانه ای میدهند اوضاع روز به روز بدتر خواهد شد

محمد چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۴۸ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. تولید در ایران یعنی نابود کردن خود و سرمایه. مسولین زمانی متوجه کوتاهی خود میشوند که دیگر تولید کننده ای وجود ندارد.

اکبر شاهبندری چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۰۸ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

امسال در باغات مارکده نیز خدا میدونه چقدر هلو زیر خاک نابود شد. ای کاش از باغات حاشیه زاینده رود و مارکده هم گزارشی تهیه میکردید

اکبر شاهبندری چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۱۷ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

در ضمن ای کاش مسولین یک لحظه خودشون رو به جای کشاورزها میزاشتن که به این راحتی جواب زحمات یکسال کشاورز را ندهند

فاطمه مرادی چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۵۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا از باغهای هلو شهرکرد هم گزارش تهیه کنید امسال ضرر زیادی کردیم

زارعی چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۴:۱۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
وقتی آقای رییس زاده که مدیر باغبانی استان هستند به جای حمایت از باغدار در مقابل آنها قرار میگیرد و میگوید محصولی بکارید که نیاز کشور است بهترین راه رها کردن باغداری است. آقای رییس زاده مگر احداث باغ یک روزه انجام میشود که بتوان آن را تغییر داد؟ احداث یک باغ نتیجه زحمت یک عمر کشاورز است

مروی پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲:۴۹ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا جای تاسف داره

شقایق پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۱۴ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

باعرض سلام
همه کشورهای پیشرفته دنیا از تولیدکننده حمایت میکنند.وقتی تولید کننده و بخصوص کشاورزی کشوری ضعیف بشه اون کشور هم ضعیف و نابود خواهد شد.ای کاش روزی برسه که مدیران کشور این موضوع را درک کنند و به جای پاک کردن صورت مساله و توجیه کردن به فکر تولید کننده ها باشند.کشور ما به وجود این تولیدکنندها نیاز داره

امیرعلی کرمپور پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۳۳ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

خدا به داد هلوکارها برسه. من در زرین شهر یک باغ کوچک دارم امسال قیمت هلو اقدر پایین بود و فراوان که همه باغدارهای اطراف ما هلوها را پای درختها چال کردن تا حداقل کود بشه.درضمن در جواب اون کارشناس کشاورزی باید گفت رقم هلوی کاردی از ارقام خوب هلو هست که اکثر باغداران این رقم را دارند.مشکل جای دیگه هست اقای مهندس

افسانه پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲:۳۱ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

درود به همه کشاورزان زحمت کش کشورم،من به جای مسولین عزیز از شما تشکر میکنم اشکال نداره حتماااااا نیت خیر و کمک دارن

حمید جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

سود تولید نصیب واسطه میشه باید واسطه ها کنترل بشن و برنامه ریزی برای صادرات توسط دولت انجام بشه

مجتبی یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰:۰۱ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

بریدن و حذف درخت و باغ مساوی است با ضرر به منابع کشور و از بین رفتن کشاورز و باغدار.واقعا حیف است از این توان باغداری ایران در جهت ارز آوری برای مملکت استفاده نشود.

مرتضی عطیمی سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰:۰۷ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش هر ارگانی و هر کسی کار خودش را به نحو عالی انجام میداد و دولت هم نظارت کاملی بر درست انجام شدن نقش و وظیفه هر دستگاهی داشت. اگر مسولین کشاورزی و توزیع و بازرگانی کارشون رو درست انجام میدادن هر سال شاهد از بین رفتن محصولات با ارزش کشاورزی در کشور نخواهیم بود

شیخی سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰:۳۴ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

مشکل زمانی ایجاد شد که جهاد کشاورزی بدون در نظر گرفتن مقدار تقاضای بازار داخل و ناتوانی در صادرات مجوز کاشت باغات هلو را در اطراف زاینده رود داد و حتی برای ابیاری تحت فشار در بالای کوه کمک بلاعوض کرد اما فقط در اجرای ابیاری تحت فشار نظارت کرد نه روی نوع محصول و درخت. اگر به جای این همه باغ هلو برنامه ریزی میکردند و درختان دیگری اجازه کاشت میدادند الان اوضاع این گونه نبود. امسال باغداران کنار زاینده به خاطر عدم سود دهی مقدار زیادی از درختان هلو را حذف کردند. این همه زحمت و صرف هزینه شخصی و ملی به دلیل نبود یک برنامه ریزی اولیه که کار بسیار سختی هم نیست بر باد رفت و هیچ کس هم مسوولیتی قبول نمیکند.

حیدر سعادت پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۳۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سالهاست که رهبر عزیزمان بر روی تولید و اشتغال زایی تاکید زیادی میکنند اما به نظر میرسه مسولین یک گام عقب تر از ملت هستند. وقتی تمام تولید کننده های کشور مانند همین باغداران محصول تولید میکنند ولی مسولین بازار فروش و عرضه را فراهم نمیکنند چه فایده؟؟؟

صبوری دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۰۷ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش یک گزارش از باغداران حاشیه رودخانه هم تهیه میکردید

پریناز پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۳۰ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
از همه مسؤلین محترم باید نهایت سپاسگزاری را به عمل بیاوریم که انقدر دور اندیش هستند و همه چیز سر جای خودش قرار داره.واقعا بی کفایتی را به نهایت رساندن

ایران چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۶:۵۱ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

میوه های ایران بهترین طعم را در دنیا دارند اما متاسفانه به دلیل بی مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی تمام محصولات کشاورزی یک روز بی نهایت گران و یک روز بی نهایت ارزان میشوند. وقتی هلو یا سیب یا انگور و….حتی ارزش برداشت را ندارند باید وزارت جهاد کشاورزی را حذف و منحل کرد. وقتی یک وزارت خانه بعد از این همه برنامه ریزی و کارمند و شعار کشاورزی محور توسعه است نتوانسته ثباتی در قیمتها ایجاد کند یا از صادرات محصولات کشاورزی حمایت جدی کند پس وجود آن به چه کاری میاید؟؟؟؟؟؟؟؟

موسی سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۸:۱۰ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

تاسف انگیزه واقعا

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.