نقدی بر چهره فرهنگی شهرتعجیل در عزاداری

دسته: اجتماعی , یادداشت
۲ دیدگاه
یکشنبه - ۸ بهمن ۱۳۹۶
تعجیل در عزاداری

در حالی که سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) روز چهارشنبه ۱۱بهمن است ولی از دیروز شنبه هفتم بهمن ماه، نصب پرچم ها و بنرهای مرتبط با این مناسبت شروع شده است

نجف آباد نیوز: در حالی که سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) روز چهارشنبه ۱۱بهمن است ولی از دیروز شنبه هفتم بهمن ماه، نصب پرچم ها و بنرهای مرتبط با این مناسبت شروع شده است.

دوستان توجه داشته باشند که کسی با عزاداری و تعظیم شعائر دینی مخالف نیست ولی دلیلی هم ندارد که چند روز زودتر به استقبال برویم.

مشابه این اتفاق در محرم و صفر نیز مشاهده شده به طوری که بری هیات های مذهبی از حدود ۱۰ روز قبل از رسیدن محرم شروع به فضاسازی خاص این ایام کرده و این فضا را حتی چندین روز پس از پایان ماه صفر نیز ادامه می دهند.

به نظر می رسد بخشی از توان و توجهی که برای عزاداری ائمه می گذاریم را باید به ولادت بزرگان دین اختصاص دهیم. سوم بهمن ماه میلاد حضرت زینب بود ولی فضاسازی هیات های مذهبی سطح شهر، قابل مقایسه با ایام شهادت مادر ایشان نبود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
مطلع یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۲۷ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام علیکم
مردم آسیای شرقی بویژه مردم ایران متأسفانه بیشتر با مراسم و آهنگ های عزا و ماتم اخت شده اند تا مراسم و آهنگ های شاد و مفرح.
بزرگان اسلام هیچ توصیه ای برای اینهمه عزا و ماتم و سیاهپوشی و … نکرده اند بلکه بیشتر ما را از سیاهی و ماتم نهی کرده اند.
این کارها بیشتر پیروی از دل است نه پیروی از سفارشات خداوند و بزرگان اسلام.

تندیس یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

تذکر به ایام الله فرمان صریح قران است و ایام شهادت و یا ولادت اهلبیت اطهار نیز از ایام الله است و آماده کردن فضای جامعه و تنویر افکار در این راستا جای شماتت ندارد علی الخصوص ایام فاطمیه قدسیه که از شعائر الهی نیز هست . اما آنچه که باید مورد دقت قرار گیرد معرفت جامعه به شخصیت و جایگاه رفیع و قدسی حضرات اهلبت صلوات الله علیهم است . چه بسا علما ربانی که نسبت به این موضوع درد دلهایی نیز دارند . باید مجالس علما خلوت تر از مجالس مراثی و مداحی نباشد و شناخت مقدم بر تعزیت باشد . اگر شناخت حاصل شد تکریم یا تعزیت حاصل شده است . چون که صد آید نود هم نزد ماست

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.