کلیپ تصویری | ما در دوران جاهلیت مدرن هستیم! | پایگاه خبری نجف آباد نیوز
کلیپ تصویری | ما در دوران جاهلیت مدرن هستیم!

 متن:

  نمی‌دانم من به چه زبانی واقعاً بگویم؟ ما چند روزی شبکۀ افق در مورد دورۀ جاهلیت صحبت داریم می‌کنیم، اگر بگذارند خیلی‌هایی که واقعاً در جاهلیت به‌سر می‌برند! جاهلیت محض! چرا ما اینقدر متحجّر هستیم؟! چرا ما سعی نمی‌کنیم بفهمیم و تدبّر بکنیم و تفسیر کنیم آیات قرآن را؟! اگر تحمّل بکنند من دوران جاهلیت را خوب بتوانم بیان بکنم آن‌وقت شما می‌بینید بسیاری از مؤمنین در زمان ما خیلی بدتر از جاهلیت هم هستند. ما توی جاهلیت مدرن هستیم با پوشش و روکش بعضاً اسلامی و دیگر حالا تعابیر دیگر را بکار نبرم.

 بت‌پرستی را یک چیز شاخ و دم‌داری کردیم که انگار دیگر تخمش را ملخ خورده دیگر نمونه‌ای در جهان ندارد! بابا بت‌پرست به کی می‌گویند؟ بت‌پرست می‌گوید این بت در عالم مؤثر است به واسطۀ خدا. این را دارد می‌گوید. بهش می‌گویند مشرک. تو چرا گفتی بت مؤثر است؟ می‌گوید این سنگ مؤثر است. می‌گوید تو غلط کردی گفتی این سنگ مؤثر است! می‌گوید بابا به واسطۀ خدا مؤثر است، رابطۀ با خدا مؤثر است، نماد خداست! می‌گوییم تو بیخود کردی! بت‌پرست این است.

 حالا اگر یک کسی گفت آمریکا خودش مستقلاً مؤثر است در جهان. این بدتر است یا بت‌پرست؟ چرا ما اینقدر متحجّر هستیم؟! آمریکا وجودی دارد در عالم؟! سنگ را گفت وجودی دارد در عالم، خاک تو سرش کرد تاریخ. آن هم گفت بابا! من می‌گویم نماد، به واسطۀ خدا وجودی دارد در عالم. می‌گوییم بیخود کردی! خدا کِی گفت این سنگ را من مؤثر قرار دادم؟ حالا دیگر خدا را هم نمی‌گویند، می‌گویند خود به خود اصلاً آمریکا یک کسی است برای خودش. می‌شود «عَبَدَ الطّاغوت»، این را در قرآن می‌فرماید عبادت طاغوت. تو عبد شدی. قرآن همین‌جور راحت آدم را عبد می‌کند.

 قرآن خیلی راحت برای آدم خدا درست می‌کند. «اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ»؛ شما مقدّسین خودتان را رب قرار دادید. بعد در روایت هست که قرآن فرمود رب قرار دادید، منظور خدا این نیستش که آقا تو آن را واقعاً خدا می‌دانی. آن خدا هم می‌داند تو آن را خدا نمی‌دانی. تو بدون اجازۀ خدا به او گفتی چشم. خب تو عبد او شدی او ربّ تو شد. بابا ما ربّ نگفتیم که! همانی که گفتی شدی عبدش. بفرمایید.

 ما توی جاهلیت مدرن هستیم با پوشش و روکش بعضاً اسلامی و دیگر حالا تعابیر دیگر را بکار نبرم. نمی‌خواهم بحث را به حاشیه ببرم، می‌خواهم مثال زده باشم برای دیدن عمق بحث. ابعاد اجتماعی گاهی کمک می‌کند به ماجرا. یک روزی می‌رسد انسان‌ها هر کی نترسد از خدا می‌گویند این حالش خوب نیست، تعادل روانی ندارد. یک روزی می‌رسد همه این‌جوری می‌گویند.

دانلود صوت کلیپ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تاریخ انتشار :

28 اردیبهشت 1400 - 20:19

بازدید :

549 بازدید

ارسال توسط :

[ ]

تعداد دیدگاه :

بدون دیدگاه

لینک کوتاه :

https://najafabadnews.ir/?p=56737

به اشتراک بگذارید :