برج های دوقلوی نجف آباد در فهرست آثار ملی ماندگارشد
برج های دوقلوی نجف آباد در فهرست آثار ملی ماندگارشد

مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری نجف آباد گفت: با پیگیری های صورت گرفته توسط دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان نجف آباد ،دادگاه تجدید نظر رای صادره دیوان عدالت اداری کشور مبنی برخروج این اثر تاریخی از فهرست آثار ثبت ملی را نقض کرده است. حسین نجفی پور روز پنجشنبه در گفت و […]

مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری نجف آباد گفت: با پیگیری های صورت گرفته توسط دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان نجف آباد ،دادگاه تجدید نظر رای صادره دیوان عدالت اداری کشور مبنی برخروج این اثر تاریخی از فهرست آثار ثبت ملی را نقض کرده است.
حسین نجفی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : پیش از این مالکین خصوصی این اثر تاریخی دوره صفویه، با تنظیم شکایتی در دیوان عدالت اداری، خواستار خروج اثر مذکور از فهرست آثار ملی ثبتی شده بودند که پس از صدور چنین حکمی، دادگاه تجدید نظر طی روزهای اخیر حکم صادره را نقض کرد.
وی افزود : دادگاه تجدید نظر به دنبال اقدامات حقوقی و تلاش های دفتر نمایندگی میراث فرهنگی در نجف آباد، برجهای دوقلو صفا را جزء نفایس ملی اعلام کرد که در این حالت امکان تخریب توسط مالکان وجود نخواهد داشت.
وی گفت: برای حفظ این اثر تاریخی و جلو گیری از تخریب و فروش آن توسط مالکین تلاش های زیادی را انجام داده ایم و مالکین برج های دو قلو صفا آمادگی خود را برای فروش اعلام کرده اند که امید واریم با کمک مسئوولین شهرستان و میراث فر هنگی استان و شهرداری این شهراین میراث با ارزش خریداری شود.
قدمت تاریخی برج های دو قلو نجف آباد به دوران صفویه باز می گردد.
پیش از این برج های کبوتر به منظور لانه گزینی و جمع آوی فضولات این پرندگان برای استفاده در زمین های کشاورزی به عنوان کود در استان اصفهان ساخته می شد.
برج های دوقلوی صفا نجف آباد در منزل تاریخی که مالکیت آن در انحصار بخش خصوصی است، قرار دارد.
شهرستان نجف آ باد در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.