برداشت ۱۵ هزار تن ذرت علوفه ای در نجف آباد

دسته: اجتماعی , اقتصادی , کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳۰ مهر ۱۳۹۷
برداشت ۱۵ هزار تن ذرت علوفه ای در نجف آباد برداشت 15 هزار تن ذرت علوفه ای در نجف آباد           155x105

برداشت ذرت علوفه ای از سطح ۲۹۰ هکتار از اراضی زیر کشت شهرستان از اوایل مهر ماه سال جاری شروع شده و پیش بینی می شود در مجموع شاهد برداشت بیش از هزار و دویست تن از این محصول باشیم.

ایمنا:مجتبی مطهری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت: عمده ارقام کشت شده شهرستان مربوط به ارقام ۷۰۴ و ماکسیما است و عملیات برداشت به منظور استفاده خوراک دام در داخل و خارج شهرستان هم به کمک دوازده چاپر کششی و یک چاپر خودگردان انجام می گیرد.

مطهری به آماده کردن ۶۹ تن بذر گندم شامل سی و پنج تن نوع گواهی شده و ۳۴ تن بذر مادری برای کاشت پاییزه سال زراعی جاری اشاره کرد و افزود: علاوه بر این میزان گندم که شامل ارقام سیروان، بک کراس روشن و سیوند می باشد، در خصوص محصول جو نیز بیش از ۷۰ تن از ارقام نصرت، به رخ، مهتاب و نیک شامل پنجاه و دو تن بذر گواهی شده و حدود هجده و نیم تن بذر مادری برای کاشت در سطح شهرستان در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

نصب سیزده ایستگاه تله های فرمونی مگس میوه مدیترانه در سطح باغات شهرستان و میادین میوه و تره بار دیگر موردی بود که مطهری با بیان آن گفت: این آفت سالیانه خسارات قابل توجهی به باغات شهرستان که حدود ۵هزار هکتار مساحت دارند، وارد می کند.

مدیر جهاد کشاورزی نجف آباد به آخرین سرشماری صورت گرفته از زنبورستان های شهرستان اشاره داشت و افزود: حدود سه هزار نفر به صورت مستقیم و نزدیک به ۱۰ هزار نفر به شکل غیر مستقیم در صنعت زنبورداری شهرستان مشغول فعالیت هستند و سالانه چیزی در حدود ۱۱۰۰ عسل تولید می شود. همچنین علاوه بر تولید سالیانه مقادیر قابل توجهی گرده گل، ژله رویال و بر بوم با کیفیت، این شهرستان بیشترین سهم از تولید لوازم زنبورداری کشور را هم به خود اختصاص داده است.

مطهری در پایان سخنان خود به تقدیر از سه مدد کار نمونه شهرستان اشاره کرد و اعلام کرد: روح الله قیصری ملک آبادی از گلدشت، فرامرز دادخواه از مرکز خدمات مهردشت و جلیل براهیمی از جوزدان افرادی بودند که بر اساس معیارهایی مانند میزان عملکرد در واحد سطح ،استفاده درست و بهینه از منابع آبی، ارتقا کمیت و کیفیت محصول تولیدی، استفاده از تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و همکاری در حوزه ترویج با این عنوان مورد تقدیر قرار گرفتند.


نوشته شده توسط:سخا - 3619 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.