ایمنا: رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گفت: از یک ماه پیش و پس از شیوع کرونا در چین، در حال برنامه‌ریزی و آماده شدن برای مقابله با این بیماری بودیم که از جمله مصادیق آن می‌توان به فراهم کردن ذخیره‌ای مطمئن از مواد ضدعفونی کننده و اقلام مورد نیاز اشاره کرد.

بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا

ایمنا: رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گفت: از یک ماه پیش و پس از شیوع کرونا در چین، در حال برنامه‌ریزی و آماده شدن برای مقابله با این بیماری بودیم که از جمله مصادیق آن می‌توان به فراهم کردن ذخیره‌ای مطمئن از مواد ضدعفونی کننده و اقلام مورد نیاز اشاره کرد.

علیرضا غیور پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به جمعیت بیش از سیصد و چهل هزار نفری شهرستان و گستردگی جغرافیایی آن گفت: در حالی که برخی شهرها با جمعیت حداکثر بیست هزار نفری مواجه هستند، برخی مناطق بخش مرکزی شهرستان بالغ بر پنجاه هزار جمعیت دارد و این موضوع کارهایی مانند مقابله با کرونا را سخت می‌کند ولی شهروندان مطمئن باشند همان‌گونه که در سال‌های اخیر، شرایط بسیار سخت‌تری در مقایسه با کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم و مطمئنا از این چالش هم سربلند بیرون خواهیم آمد.

غیور از اختلاط موارد مشکوک به کرونا با سرماخوردگی‌های فصلی و موج دوم آنفلوآنزا به عنوان عوامل پیچیده کردن شرایط موجود نام برد و اظهار داشت: پخش اخبار دروغ، اغراق در بیان توصیه‌های بهداشتی، ارائه توصیه‌های بدون کاربرد و مخلوط کردن اطلاعات درست و غلط از مهم‌ترین آفات اطلاع‌رسانی در خصوص این مشکل هستند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارائه آمار از مبتلایان و فوت‌شدگان احتمالی کرونا در نجف‌آباد را بر عهده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مراجع بالاتر دانست و اضافه کرد: بیشترین خطر این بیماری متوجه سالمندان، بیمارانی که به دلایل مختلف دچار ضعف سیستم ایمنی بدن شده‌اند و مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای است ولی باید بدانیم که بیش از نود درصد از افراد مشکوک به کرونا، خود به خود و بدون گذراندن مراقبت‌های خاص درمانی بهبود پیدا می‌کنند.

این پزشک اظهار داشت: در این شرایط فقط سه گروه بایستی از ماسک استفاده کنند؛ مبتلایان به کرونا، اعضایی از خانواده که از بیمار مراقبت می‌کنند و کادر پزشکی و اجرایی مراکز درمانی.

ارائه آموزش‌های ایمنی و بهداشتی به بیش از سیصد مدیر مدرسه، ائمه جماعات و هیات امنای مساجد، مراکز نظامی، زندان‌ها، کمپ‌های ترک‌اعتیاد، اصناف مختلف و مراکز صنعتی و تولیدی در کنار برگزاری نشست‌های متعدد با دستگاه‌های مسئول به منظور هماهنگی بیشتر در مقابله با این بیماری از دیگر موارد مورد اشاره رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان در این جلسه بود.

علیرضا غیور از کاهش شصت تا هشتاد درصدی احتمال ابتلا به کرونا با شست‌وشوی کامل و صحیح دست‌ها سخن گفت و خاطر نشان کرد: با مردم صادقانه و عالمانه سخن گفته و خواهیم گفت و شخصا حاضر نیستم بیست‌وهفت سال اعتبار پزشکی و مدیریتی‌ام را با هیچ موضوع و مصلحت دیگری عوض کنم.

(تصویر از مهدی لطفی، کانال تلگرامی نجف آباد، شهر علم، ایمان و ایثار)

علیرضا غیور بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا           2 300x240

علیرضا غیور

 

نکاتی از کرونا

در نشست امروز رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان و کارشناسان این مجموعه با اصحاب رسانه، موارد دیگری هم مطرح شد که شاخص ترین آن ها را به شکل زیر می توان خلاصه کرد:

 • منشا اصلی بیماری کرونا و بیماری هایی از این خانواده، خفاش است ولی در مقاطع زمانی مختلف، ناقل آن حیوانات دیگری بوده اند. پیش از این با گربه چینی و شتر بوده و در مورد کرونا گفته شده که مورچه خوار نقش ناقل داشته.
 • در این شرایط به هیچ وجه توصیه نمی شود، فرزندان خردسالی که درگیر علائم سرماخوردگی شده اند را به خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بفرستیم.
 • تغذیه مناسب و تقویت سیستم ایمنی بدن، از بهترین گزینه ها در مقابله با کرونا محسوب می شود.
 • از الکل ۷۰ درصد و وایتکس برای ضد عفونی کردن محیط می توان استفاده کرد.
 • تا جایی که امکان دارد، بایستی از برگزاری تجمع خودداری کرد.
 • از نظر کارشناسی، وقتی ۱۵ درصد جمعیت یک کلاس درس درگیر سرماخوردگی شده اند، بهتر است تا یک هفته آن کلاس را تعطیل کرد.
 • شرایط کلی و عمومی شهرستان نجف آباد در مقابله با کرونا، از بسیاری نقاط کشور بهتر بوده و در حالت اطمینان بخش قرار دارد.
 • شرایط سال ۹۴ که در آن شاهد گسترش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بودیم، از بسیاری جنبه ها از شرایط کرونا سخت تر و پیچیده تر بود.
 • بیشترین نیاز حال حاضر جامعه، حفظ آرامش مردم است.
 • بهترین درمان، پیشگیری است و بهترین پیشگیری، رعایت اصول بهداشت فردی محسوب می شود.
 • بیشترین انتقال کرونا از طریق آلودگی سطوح مختلف صورت می گیرد.
 • با همکاری ارگان های مختلف شهرستان، اقدامات ویژه ای مانند ضدعفونی کردن اماکن عمومی، ناوگان حمل و نقل عمومی، جایگاه های سوخت و بانک ها انجام شده و آموزش های مورد نیاز به اصناف در قالب های گوناگون ارائه شده است.
 • تاکنون در بیش از ۲۴۰ مدرسه شهرستان، کار آموزش پرسنل اداری و آموزشی در کنار توزیع مواد ضد عفونی کننده و بسته های آموزشی انجام گرفته است.
 • بررسی ها نشان داده که گاهی میزان یک داروی خاص در منازل مردم، یک و نیم برابر کل موجودی آن در سطح شبکه توزیع کشور است.
 • زندگی جریان دارد و نمی توانیم همه جا را به روی خودمان ببندیم.
 • این شرایط را باید آزمون و امتحانی برای تقویت مولفه های بهداشت فردی و اجتماعی دانست.
 • تصمیم گیری در خصوص تعطیلی مدارس به صورت کشوری انجام می گیرد و تاکنون در سطح شهرستان مورد اثبات شده ای برای تعطیلی مدارس نداشته ایم.
 • تجهیزات مورد استفاده برای تشخیص کرونا، پدیده ای نو در جهان محسوب می شوند و در ایران هم کار بررسی نمونه ها با محوریت انستیتو پاستور مستقر در تهران انجام می گیرد.
 • ارسال نمونه های مربوط به بیماران مشکوک به کرونا به تهران و ارائه جواب در این خصوص بین سه تا چهار روز طول می کشد ولی در روزهای اخیر تجهیزات خاص این کار در استان اصفهان نیز مستقر شده و به نظر می رسد این بازه زمانی کوتاه تر شود.
 • انجام آزمایش برای بررسی احتمال ابتلای شهروندان به کرونا، تنها در شرایط خاص و برای افراد بستری در مراکز درمانی انجام می گیرد و امکان انجام این کار برای عموم شهروندان وجود ندارد.
 • در مورد مراکز مرتبط با تولید، توزیع و عرضه مواد غذایی، توصیه های بهداشتی لازم به فعالین این عرصه ها ارائه شده است.
 • شهروندان می توانند هر گونه گرانفروشی و تخلف در داروخانه ها را با سامانه ۱۹۰ در میان بگذارند.
 • در مورد شهروندانی که از کانون های آلوده کشور به شهرستان بر گشته اند، ارائه توصیه های بهداشتی لازم مانند محدود کردن ترددها، استراحت در خانه و مراجعه به مراکز بهداشتی در صورت بروز علائم بیماری انجام گرفته است.
 • علیرضا غیور بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا           3 300x200

  علیرضا غیور

 

بهبود خود به خودی۹۰‌درصد بیماران مشکوک به کرونا