با آغاز تعطیلی‌های چند روز گذشته - به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) - بخش تاریخی حسینیه ارشاد نجف‌آباد که منتظر شماره ثبت ملی از سوی میراث فرهنگی استان اصفهان بود، تخریب شد.

تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر

با آغاز تعطیلی‌های چند روز گذشته – به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) – بخش تاریخی حسینیه ارشاد نجف‌آباد که منتظر شماره ثبت ملی از سوی میراث فرهنگی استان اصفهان بود، تخریب شد.

ایسنا: از حدود دو ماه قبل زمزمه‌های اولیه و حتی برخی حرف‌ها برای تخریب بخش تاریخی حسینیه ارشاد نجف‌آباد در استان اصفهان مطرح شدند، دلیل این درخواست نیز سست شدن پایه ستون‌های این بنای تاریخی و ارزشمند بیان شده بود.

تخریب بخشی از حسینیه ارشاد نجف آباد تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر                     2 300x169

تخریب بخشی از حسینیه ارشاد نجف آباد

اما در این میان دو مسئول شهری نجف‌آباد، یکی شهرداری درخواست تخریب این بنای تاریخی را با هدف رفع خطر مطرح کرده بود و از سوی دیگر دادستانی این شهر دستور «تخریب حداقل، رفع خطرشود» را امضا کرده بود. اما بعد از گذشت حدود دو ماه از صحبت‌های مطرح شده، اکنون خبر می‌رسد این بنای تاریخی به طور کامل تخریب شده است.

حسین نجفی‌پور، فعال میراث فرهنگی شهرستان نجف‌آباد اصفهان، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: طبقه دوم عمارت «حسینیه ارشاد» نیمه شب جمعه دوم آذر به طور کامل تخریب شده است.

او ادامه می‌دهد: از زمان آغاز تخریب، تلاش کردم با یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان ارتباط برقرار کنم اما چون نیمه شب بود نتوانستم و بنا به طور کامل تخریب شد.

به گفته‌ی وی، طبقه دوم عمارت «حسینیه ارشاد» که تا چند سال گذشته فعال بوده و تا مدتی نیز کاربری‌ اداری داشته و برخی اقدامات کوتاه مدت در آن انجام می‌شده است، دارای تزیینات منحصر به فرد تاریخی در این شهرستان بود. طبقه نخست حسینیه ارشاد نیز در طول سال‌های گذشته تخریب و نوسازی شده بود.

او به روند نامه‌نگاری‌ها برای رسیدگی به این بنای تاریخی در طول چند سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: در سال‌های گذشته چند بار شهرداری نجف‌آباد در نامه به میراث فرهنگی درخواست لزوم توجه و رسیدگی به این بنای تاریخی را می‌کند که اگر این بنا ارزشمند است، هر چه سریع‌تر نسبت به مرمت و احیای آن اقدام شود. در غیر این صورت، به دلیل احتمال تخریب و به خطر افتادن جان مردم، آن تخریب شود.

تخریب بخشی از حسینیه ارشاد نجف آباد تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر                     1 300x169

تخریب بخشی از حسینیه ارشاد نجف آباد

نجفی‌پور ادامه می‌دهد: تا ۱۸ مهر که بالاخره میراث فرهنگی و شهرداری با دستور دادستانی شهرستان عملیات مهار ستون‌ها را انجام دادند.

اکرم عباسی  رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان نجف‌آباد – نیز در گفت‌وگو با ایسنا در ۱۸ مهر اظهار کرد: «حسینیه ارشاد» نجف‌آباد بنای ارزشمندی است که متاسفانه هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، البته پرونده ثبتی آن پیش از این اماده شده، فقط به دلیل ناقص بودن مدارک تائید موافقت شورای ثبت استان اصفهان قدری طول کشید واکنون اقدامات بعدی در دست انجام است تا شماره ثبت ملی این بنای تاریخی از اداره کل ثبت آثارتاریخی سازمان میراث فرهنگی گرفته شود.

او افزود: بنای تاریخی حسینیه ارشاد از دید میراث فرهنگی، بنای منحصر به‌فردی است و حلقه مفقوده اتصال حسینیه‌ها را از عصر قاجار به دوران بعدی گره زده است، نمی‌توان این بنا را نادیده گرفت، بنابراین مهلتی داده شد تا سرمایه‌گذارمناسبی پیدا کنیم تا بعد از مرمت، کاربری بهینه ای به این بنا داده شود.

به نظر می‌رسد در طول دو ماه گذشته متولیان شهری و تاریخی نجف‌آباد در حال پیدا کردن یک سرمایه‌گذار بوده‌اند و در نهایت به دلیل نرسیدن به یک نتیجه مناسب به تخریب بنا اقدام کرده‌اند، هر چند میراث فرهنگی استان اصفهان نیز گویا منتظر پیدا شدن سرمایه‌گذاری بوده تا بعد از امضای قرار داد اقدام به ثبت این بنای ارزشمندِ تخریب شده کند.

خبرنگار ایسنا تلاش کرد در تماس با اکرم عباسی، رئیس میراث فرهنگی شهرستان نجف‌آباد اصفهان، علت تخریب را جویا شود، که هنوز موفق به صحبت با وی نشده است.

موقوفه شریعتی متعلق به پهلوی اول، در پشت عمارت حسینیه ارشاد شهرستان نجف‌آباد و چسبیده به آن در طبقه دوم قرار دارد، که هر چند بنای زیرین آن در سالهای گذشته نوسازی شده، اما اکثر بنا از عناصر پهلوی است و برای مخارج مسجد و حسینیه ارشاد وقف شده است.

 

تخریب یک حسینیه در نجف آباد+تصاویر