تهیه طرح جامع ترافیک نجف‌آباد با افق۱۴۱۵
تهیه طرح جامع ترافیک نجف‌آباد با افق۱۴۱۵
شهرداری نجف‌آباد تهیه طرح جامع ترافیک شهر را با وجود تمامی مشکلات بودجه‌ای در دستور کار قرار داده و بعد از انتخاب یک مشاور پایه یک از بین هجده مجموعه داوطلب که با انجام چهار مرحله مصاحبه همراه بود، در حال حاضر این طرح مراحل تصویب خود را پشت سر می‌گذارد.

تهیه طرح جامع ترافیک نجف‌آباد با افق۱۴۱۵

ایمنا: شهردار نجف‌آباد گفت: به عنوان دومین شهر استان اصفهان، شهرداری نجف‌آباد تهیه طرح جامع ترافیک شهر را با وجود تمامی مشکلات بودجه‌ای در دستور کار قرار داده و بعد از انتخاب یک مشاور پایه یک از بین هجده مجموعه داوطلب که با انجام چهار مرحله مصاحبه همراه بود، در حال حاضر این طرح مراحل تصویب خود را پشت سر می‌گذارد.

محمد مغزی  با اشاره به تنظیم این طرح برای سه دوره پنج‌ساله کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت بیان داشت: در این طرح جامع که مراحل تصویب آن در شورای ترافیک استان و کشور در حال انجام است، اقداماتی مانند اصلاح‌های هندسی، یک‌طرفه کردن معابر، اجرای تقاطع‌های غیر هم‌سطح و میدان در کنار پیش‌بینی خطوط انبوه‌بر، ناوگان اتوبوسرانی و تاکسی‌رانی و برخی اصلاحات در کارهای عمرانی گذشته در نظر گرفته شده است.
مغزی این طرح را نقشه‌ای برای تمامی فعالیت‌های ترافیکی پانزده سال آینده نجف‌آباد خواند و اعلام کرد: در جلسه اخیر شورای عالی ترافیک استان که با ریاست غلامی معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان برگزار شد، ضمن تقدیر از عزم و تلاش نجف‌آباد در مسیر تدوین این طرح به عنوان یک شهر پیشرو، فاز استانی طرح به تصویب رسید تا در آینده‌ای نزدیک، بقیه بخش‌های طرح که تصویب آن‌ها منوط به قسمت اول است نیز در دستور کار بررسی و تصویب قرار گیرد.

پایه‌ریزی ترافیک نجف‌آباد بر اساس اصول علمی
شهردار نجف‌آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مراحل مطالعاتی تدوین این طرح گفت: در اولین گام جمع‌آوری اطلاعات فرادست هم‌چون طرح جامع، طرح تفصیلی، قطار شهری در دستور کار قرار گرفت و کار در ادامه با آمارگیری میدانی سنگین در مواردی مانند میزان ترددها، نقطه شروع و اتمام ترددها، نوع وسیله مورد استفاده و علت سفر پیش رفت و اطلاعات استخراج شده به کمک الگوها و نرم‌افزارهای علمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

محمد مغزی با اشاره به طراحی نجف‌آباد براساس ایده شیخ‌بهایی به صورت معماری شطرنجی اضافه کرد: این حالت به عنوان یک امتیاز مهم باعث شده تا علی‌رغم گذشت نزدیک به چهارصد سال از بنیان گذاشتن این شهر، افزایش جمعیت و تغییر اساسی در نوع وسایل نقلیه مورد استفاده، در بیشتر نقاط با وجود برخی محدودیت‌ها، گره ترافیکی کور نداشته باشیم.
شهردار نجف‌آباد با اشاره به اقدامات خوب انجام گرفته در سال‌های اخیر اضافه داشت: هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم و تدوین طرح جامع ترافیک باعث خواهد شد تمامی فعالیت‌های عمرانی در سطح مناطق پنج‌گانه براساس اصول علمی و کارشناسی بیشتر انجام گرفته و معضلات موجود به تدریج کاهش پیدا کنند.

انجام روزانه ۷۰۰هزار سفر درون شهری در نجف‌آباد
شهردار نجف‌آباد در پایان خاطر نشان کرد: براساس آمارگیری‌های صورت گرفته شرکت مشاور طرح جامع ترافیک، در حال حاضر روزانه به طور متوسط نزدیک به هفتصد هزار سفر درون شهری در نجف‌آباد انجام می‌شود که از این میزان هفتاد و دو درصد به شکل سواره و هجده درصد پیاده انجام می‌شود.

مغزی شصت و چهار درصد سفرهای سوراه را با وسیله شخصی، هفده درصد موتورسیکلت و نوزده درصد با اتوبوس، تاکسی و دوچرخه دانست و ادامه داد: تعداد کل خودروهای فعال شهر بالغ بر پنجاه و هشت هزار دستگاه برآورد شده که با توجه به ضریب سرنشین این ناوگان با عدد یک و دو دهم، تشویق شهروندان به استفاده از وسایل نقلیه عمومی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
وی در پایان اعلام کرد: مطابق طرح جامع ترافیک، برخی اقدامات مانند تعریض معابر مرکزی شهر صحیح نیست و باید بیشتر توان خود را روی احداث یا تکمیل دسترسی‌های شمال به جنوب یا شرق به غرب متمرکز کنیم تا در مجموع جذابیت تردد از مرکز شهر کاهش یابد.

محمد مغزی

محمد مغزی

تهیه طرح جامع ترافیک نجف‌آباد با افق۱۴۱۵