نانو ذرات کاربید زیرکونیم در دمای پایین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تولید شد. معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد امروز گفت: در این طرح نانو ذرات کاربید زیرکونیوم از مواد اولیه اکسیدی ارزان قیمت نسبت به پودر فلز زیرکونیوم و به روش مکانوشیمیایی تولید شده است. آقای ابراهیمی افزود: در نتایج […]

نانو ذرات کاربید زیرکونیم در دمای پایین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تولید شد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد امروز گفت: در این طرح نانو ذرات کاربید زیرکونیوم از مواد اولیه اکسیدی ارزان قیمت نسبت به پودر فلز زیرکونیوم و به روش مکانوشیمیایی تولید شده است.
آقای ابراهیمی افزود: در نتایج حاصل شده مشخص شد فرایند مکانوشیمیایی، راهکاری مناسب برای تولید کاربید زیرکونیوم نانو ساختار بدون استفاده از عملیات حرارتی بالا است و علاوه بر این درصد وزنی منیزیم نقش کلیدی در واکنش‌ها دارد، به طوری که میزان کمتر یا بیشتر از مقدار بهینه واکنش‌های تولید را متوقف می‌کند.
وی گفت: نانوذرات کاربید زیرکونیوم با ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله سختی و نقطه ذوب بالا، مقاومت به شوک حرارتی خوب، نرخ تبخیر پایین، پایداری در حالت فاز جامد و شفافیت در برابر نوترون، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد افزود: این طرح تحقیقاتی بامشارکت سید علی حسن زاده تبریزی و امیر حسین امامی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد ،سامان سلحشور و دانیال داودی دانشجوی دکترای مهندسی مواد و کارشناس ارشد مهندسی مواد اجرا شده است.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما