تولید نانوذرات کاربید زیرکونیوم در دمای پایین دردانشگاه آزاد نجف آباد
تولید نانوذرات کاربید زیرکونیوم در دمای پایین دردانشگاه آزاد نجف آباد

نانو ذرات کاربید زیرکونیم در دمای پایین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تولید شد. معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد امروز گفت: در این طرح نانو ذرات کاربید زیرکونیوم از مواد اولیه اکسیدی ارزان قیمت نسبت به پودر فلز زیرکونیوم و به روش مکانوشیمیایی تولید شده است. آقای ابراهیمی افزود: در نتایج […]

نانو ذرات کاربید زیرکونیم در دمای پایین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تولید شد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد امروز گفت: در این طرح نانو ذرات کاربید زیرکونیوم از مواد اولیه اکسیدی ارزان قیمت نسبت به پودر فلز زیرکونیوم و به روش مکانوشیمیایی تولید شده است.
آقای ابراهیمی افزود: در نتایج حاصل شده مشخص شد فرایند مکانوشیمیایی، راهکاری مناسب برای تولید کاربید زیرکونیوم نانو ساختار بدون استفاده از عملیات حرارتی بالا است و علاوه بر این درصد وزنی منیزیم نقش کلیدی در واکنش‌ها دارد، به طوری که میزان کمتر یا بیشتر از مقدار بهینه واکنش‌های تولید را متوقف می‌کند.
وی گفت: نانوذرات کاربید زیرکونیوم با ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله سختی و نقطه ذوب بالا، مقاومت به شوک حرارتی خوب، نرخ تبخیر پایین، پایداری در حالت فاز جامد و شفافیت در برابر نوترون، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد افزود: این طرح تحقیقاتی بامشارکت سید علی حسن زاده تبریزی و امیر حسین امامی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد ،سامان سلحشور و دانیال داودی دانشجوی دکترای مهندسی مواد و کارشناس ارشد مهندسی مواد اجرا شده است.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما