افتتاح مجموعه ۱۴میلیارد تومانی دانشگاه آزاد نجف آباد که به نام شهید حججی نامگذاری شده، حاشیه های خاص خود را داشت. از تاخیر یک و نیم ساعته حضور مسئولان تا سخنرانی سرپرست دانشگاه آزاد کشور به کمک یک اسلاید.

حاشیه های یک افتتاح در دانشگاه آزاد نجف آباد

افتتاح مجموعه ۱۴میلیارد تومانی دانشگاه آزاد نجف آباد که به نام شهید حججی نامگذاری شده، حاشیه های خاص خود را داشت. از تاخیر یک و نیم ساعته حضور مسئولان تا سخنرانی سرپرست دانشگاه آزاد کشور به کمک یک اسلاید.

مراسم افتتاحیه قرار بود ساعت سه عصر شروع شود ولی تا ساعت چهار و نیم هیچ خبری از حضور مسئولان عالی رتبه نبود.

اولین سخنرانی رسمی این برنامه هم ساعت پنج عصر شروع شد. هیچ کدام از سخنرانان یا مسئولان برگزاری مراسم، بابت تاخیر به وجود آمده در اجرای برنامه عذرخواهی نکردند و حتی توضیحی نیز ندادند. تعداد قابل توجهی از مسئولان ارشد شهر و اساتید دانشگاه، این مدت را در سالن به انتظار نشسته بودند. تنها امتیاز این معطلی طولانی و خسته کننده، پخش مستند تلویزیونی «معجزه انقلاب» با موضوع زندگی شهید حججی بود. مستندی که به داد مسئولان رسید و حدود ۵۰دقیقه از وقت را به خود اختصاص داد.

کمتر از یک سوم سالن هزار نفری این مجموعه را حاضرین تکمیل کرده بودند و مسئولان تلاش داشتند با متمرکز کردن افراد در بخش میانی، جلوه بهتری به برگزاری برنامه بدهند. این تلاش با حضور تعدادی از کارمندان دانشگاه، پرسنل و حتی دانشجویان تا حدودی به ثمر نشست. به گفته سرپرست دانشگاه آزاد نجف آباد، پدر شهید حججی برای حضور در این برنامه سفر مشهد خود را نیمه تمام گذاشته بود. بیشتر حاضرین در افتتاحیه، از تاخیر به وجود آمده حداکثر استفاده را بردند و در سالن جداگانه ای که برای پذیرایی اختصاص داده شده بود، حضور پرشوری داشتند.

مسئولان وعده دادند که موزه ای به نام شهید حججی و دیگر شهدای نجف آباد در دانشگاه راه اندازی کنند. این موضوع در حالی است که سال ها از امانت گرفتن آثار و یادگارهای تعداد زیادی از شهدای شهر می گذرد و هیچ ارگانی حاضر به توضیح در مورد سرنوشت این آثار بی نظیر نیست. بخش کوچکی از این یادگاری های ارزشمند، آخرین بار در حال انتقال از یادمان شهدا به مجموعه فرهنگی شهید کاظمی دیده شده اند؛ البته عقب یک نیسان و با حالتی نامناسب. اطلاعات موثق حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از آثار امانت گرفته شده از خانواده شهدا، به دلیل شرایط نامناسب نگهداری، آسیب های جدی دیده اند. کل هزینه مصرف شده برای ساخت این مجموعه ۱۴میلیارد تومان اعلام شده و این در حالی است که شهرداری برای تقاطع غیر همسطح شهیدان حجتی نجف آباد تقریبا همین میزان هزینه بابت عملیات عمرانی پرداخت کرده است.

ساختمان نیمه کاره بیمارستان دانشگاه آزاد نجف آباد که به نمادی نازیبا در ورودی شهر تبدیل شده، حدود ۲۰سال پیش کلنگ زنی شده ولی هنوز به بهره برداری نرسیده است. دانشگاه آزاد نجف آباد در حال حاضر مجهز به چندین سالن اجتماعات کوچک و بزرگ است و برخی ساختن یک مجموعه جدید را با توجه به کاهشی شدن میزان ورود دانشجو به این مراکز، فاقد توجیه اقتصادی می دانند. برخی از حاضرین در مراسم، نمای بیرونی ساختمان را شبیه جایگاه های عرضه سوخت ارزیابی کردند.

یکی از دغدغه های مهم مردم نجف آباد که بهترین زمین های خود را برای ساخت این دانشگاه اختصاص دادند، عدم همکاری متقابل این مجموعه با ادارات دولتی و غیر دولتی در جهت استفاده بهینه از زیرساخت های فراهم شده است. به عنوان مثال با وجود چند ده هزار متر مربع فضای ورزشی در این واحد دانشگاهی، نجف آباد که چندین بار به عنوان شهر طلایی ورزش کشور شناخته شده، به شدت از کمبود سرانه فضای ورزشی رنج می برد.

تعدد سخنرانان و تاخیر در شروع برنامه، کمترین وقت سخنرانی را به طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد کشور داد. او که به کمک یک اسلاید سخنرانی اش با موضوع شهادت را شروع کرده بود، با شروع اذان مغرب صحبت هایش را تمام کرد و همه را به نماز جماعت در مسجد دانشگاه دعوت نمود.

مجموعه فرهنگی شهید حججی حاشیه های یک افتتاح در دانشگاه آزاد نجف آباد حاشیه های یک افتتاح در دانشگاه آزاد نجف آباد                       300x200

مجموعه فرهنگی شهید حججی

حاشیه های یک افتتاح در دانشگاه آزاد نجف آباد