خانواده اصلانی بعد از چندین سال مهاجرت به نجف آباد، به زادگاهشان «چقیورت» فریدونشهر برگشته و با فرآوری گیاهان دارویی برای ۲۵نفر اشتغال زایی کرده اند. در کارگاه آن ها که بنیانش را با فروش یک قطعه زمین صد متری گذاشته اند، روزانه ۷۰ نوع گیاه دارویی بسته بندی شده و صد لیتر هم انواع عرقیات گیاهی تولید می شود.

خروج از نجف آباد و اشتغال زایی در فریدونشهر+فیلم

خانواده اصلانی بعد از چندین سال مهاجرت به نجف آباد، به زادگاهشان «چقیورت» فریدونشهر برگشته و با فرآوری گیاهان دارویی برای ۲۵نفر اشتغال زایی کرده اند. در کارگاه آن ها که بنیانش را با فروش یک قطعه زمین صد متری گذاشته اند، روزانه ۷۰ نوع گیاه دارویی بسته بندی شده و صد لیتر هم انواع عرقیات گیاهی تولید می شود.

خبرگزاری صدا و سیما:خیلی ها از روستا مهاجرت و به شهر کوچ کرده اند، خیلی از خانه های روستا خالی شده، جوانان رفته اند و ۹۰درصد جمعیتِ ۴۰۰نفری دِه سالخورده اند.
اینجا روستای گرجی نشین چُقیورت است که آب و هوایش کوهستانی و تا فریدونشهر ۱۳کیلومتری فاصله دارد و مردمانش بیشتر دامدارند.
آقای اصلانی یکی از اهالی این روستاست که پس از ۶ سال سکونت در شهر همراه خانواده به زادگاهش برگشته تا با خلاقیت ایده های خود را به تولید تبدیل کند.

فرار از شهر
خانواده آقای اصلانی شش سالی بود که از چقیورت دل کنده و به خاطر بیکاری رفته بودند شهر نجف آباد.
عباس آقا بعد از ماه ها بیکاری، در کارگاهی کارگر صنعتی مخازن استیل شد تا چرخ زندگی اش را بچرخاند اما درآمد مناسبی نداشت و از هیاهوی شهر جز شلوغی و آلودگی، چیزی عایدش نمی‌شد تا اینکه یک روز به خود آمد و بی‌خیال زرق و برق شهر‌ شد‌.
دنبال راهی ‌گشت تا از سختی‌های زندگی ماشینی نجات یابد؛ به همراه همسرش “زینب “شروع به تحقیق کرد پس بهترین گزینه را انتخاب کردند یعنی بازگشت به روستای سرسبز و کوهستانی شان و تولید عرقیجات گیاهی و بسته بندی سبزی های بومی و محلی .

 

درآمدزایی از دل طبیعت فریدونشهر
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان فریدونشهر می گوید: این شهرستان یکی از کوهستانی ترین مناطق استان اصفهان است که انواع گیاهان دارویی به دلیل میزان نزولات جوی و شرایط خاص جغرافیایی می روید.
امین حافظی، به پوشش گیاهی خاص این منطقه از جمله گون، انواع لگومینوز، یونجه، لاله واﮊگون، موسیر، زرین گیاه، کرفس، ریواس، چای کوهی، تره کوهی، قدومه، گزنگبین، بابونه، زرشک، بومادران، کنگر ورازیانه اشاره می کند و می افزاید: روستای چغیورت فریدونشهر یکی از رویشگاه های طبیعی گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان منطقه هشت ماه از سال به دلیل شرایط جوی، توانایی کشاورزی را ندارند و اکثر جوانان بیکارند می گوید: ظرفیت بالای این شهرستان که ۹۰درصد مراتع آن زیستگاه گیاهان دارویی است بهترین فرصت برای بهره برداری از این گیاهان و کارآفرینی در این زمینه است.
خانواده اصلانی هم با شناختی که از پوشش متنوع گیاهی این منطقه داشتند به فکر درآمد زایی از دل این طبیعت بکر افتادند.
“عباس” می گوید: او با استفاده از ایده ها و خلاقیت کاری اش در کارگاه مخازن استیل دستگاهی عرق گیر ساخت و با کلاس های آموزشی فروشندگی و پرورش گیاه دارویی که همسرش زینب شرکت کرد تصمیم گرفتند به روستایشان بازگردند.

 

اجرای ایده با فروش زمین
اولین نقطه شروع کار با فروش زمین پدری اش شد؛ عباس اصلانی ۱۴میلیون  تومان پول حاصل از فروش زمین را برای راه اندازی کارگاه تهیه گیاهان دارویی هزینه می کند اما برای ادامه راه به حمایت مسوولان نیاز دارد.
ناصر اسدی فرماندار فریدونشهر با اشاره به استقبال از این طرح اقتصاد مقاومتی می گوید:۵۰میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی برای اجرای این طرح و حمایت از این کارآفرین جوان اختصاص یافت.
عباس اصلانی با این تسهیلات توانست در کارگاه ۲۴متر مربعی ابتدا روزانه ۲۰ بسته انواع گیاهان دارویی و ۲۰لیتر عرقیات گیاهی تولید و بعد از یک سال فروشگاه محصولات را در روستا راه اندازی کردند.

اشتغال زایی برای جوانان روستا
حالا در کارگاه زوج کارآفرین چقیورتی روزانه ۷۰نوع گیاه دارویی بسته بندی و بیش از صد لیتر عرقیات تولید می شود.
زینب کیماسی موگویی می گوید: با راه اندازی و توسعه کارگاهشان زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۲۵روستایی که بیشتر زنان سرپرست خانوار هستند فراهم شده است.
خانواده چهار نفره اصلانی از زندگی در روستایشان چقیورت راضی اند اما بی شمارند جوانانِ خلاقی مانند عباس و زینب در روستاهای مختلف کشور که به دلیل بیکاری می خواهند به شهر مهاجرت کنند اما اگر حمایت شوند می توانند گره اشتغال را باز کنند و با ایده ای خلاقانه کارآفرینی کنند و مانع مهاجرت سایر روستاییان شوند.

اشتغال

اشتغال

خروج از نجف آباد و اشتغال زایی در فریدونشهر+فیلم