اگر یک نیروگاه ۵کیلوواتی خورشیدی در پنجاه متر مربع از پشت بام منزل خود با هزینه تقریبی ۲۸میلیون تومان اجرا کنید، دولت تا بیست سال از شما برق را خواهد خرید به طوری که در حدود سه سال سرمایه گذاری شما بازخواهد گشت.

درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر

اگر یک نیروگاه ۵کیلوواتی خورشیدی در پنجاه متر مربع از پشت بام منزل خود با هزینه تقریبی ۲۸میلیون تومان اجرا کنید، دولت تا بیست سال از شما برق را خواهد خرید به طوری که در حدود سه سال سرمایه گذاری شما بازخواهد گشت.

– در شرایطی که تولید برق آبی محدود شده و برخی معاهدات بین المللی نیز دست ایران را برای استفاده از سوخت های فسیلی در تولید برق تا حدود زیادی بسته، استفاده از منابع پاک در تولید برق، توجیه خوبی پیدا کرده.

– در میان این منابع از باد تا انرژی خطوط انتقال آب و پنل های خورشیدی را می توان مشاهده کرده ولی بیشترین قیمت خرید تضمینی متعلق به نوع خورشیدی با  ۷۰۰ یا ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلووات تولیدی است. این عدد در مورد نیروگاه های بادی ۵۷۰ و خطوط انتقال آب ۱۵۰ تومان است.

پنل های خورشیدی درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر               1 300x169

پنل های خورشیدی

– نیروگاهی که شما بر اساس نیازتان می سازید، اگر زیر ۲۰ کیلووات تولید داشته باشد، برق آن را هر کیلووات ساعت ۸۰۰ تومان خریداری می کنند و اگر بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات باشد به مبلغ ۷۰۰ تومان.

– سالیانه بر اساس نرخ تورم، مقداری به قیمت خرید اضافه می شود ولی از سال یازدهم قرارداد به بعد، ۳۰ درصد از این قیمت کم خواهد شد.

– البته دولت اعلام کرده که با توجه به گسترش استفاده از این منبع انرژی، کاهش نرخ های خرید تضمینی را با توجه به اعتبارات خود دنبال می کند ولی این کاهش شامل قراردادهای قبلی نخواهد شد. خلاصه آن یعنی این که کسانی که زودتر قرارداد می بندند، با قیمت بهتری امکان فروش برق خواهند داشت و در سال های آینده این قیمت احتمال کاهش نیز خواهد داشت. اخیرا قیمت خرید را از ۱۰۰۰ تومان به ۸۰۰ تومان کاهش داده اند.

– قرارداد خرید را شرکت برق هر استان  منعقد کرده و هر دو ماه یک بار هزینه را به مشترک پرداخت می کند.

– برای هر کیلووات ساعت حدود ۵ میلیون تومان سرمایه گذاری مورد نیاز است.

– نیروگاه خورشیدی، معمولا هزینه نگهداری خاص ندارد و فقط ماهیانه بسته به شرایط محیطی باید چند بار صفحات را از گرد و غبار تمیز کرد تا بازدهی تولید کاهش پیدا نکند.

– این نیروگاه ها به دو شکل اجرا می شوند، یک نوع فقط برای مصرف مشترک و نوع دوم برای فروش به شرکت برق. این امکان از نظر فنی وجود ندارد که شما همزمان از پنل های خورشیدی برق منزل یا باغ و کارخانه خود را بگیرید و بخشی از آن را هم بفروشید.

– قیمتی که شرکت برق بابت خرید پرداخت می کند، بین ۱۴ تا ۱۶ برابری است که ما از طریق شبکه شهری دریافت می کنیم و به همین دلیل کارشناسان، اجرای نیروگاه خورشیدی برای مصرف همان خانه را توصیه نمی کنند.

– البته این کار برای باغات و مراکز تولیدی که از شبکه برق فاصله دارند، قابل توجیه است. برای یک باغ هزار متر مربعی، بین ۲ تا ۴میلیون تومان (بسته به نیاز باغدار) می توان نیروگاه ساخت و او را از هزینه تیرکوبی و انتقال برق معاف کرد.

– کارخانجات و مراکز صنعتی نیز امکان استفاده از این ظرفیت را دارند به طوری که اگر شما در ۱۰۰۰ متر مربع یک نیروگاه ۱۰۰ کیلو واتی بزنید، حدود ۴۸۰ میلیون سرمایه گذاری کرده اید و در اولین سال ۱۳۰ میلیون درآمد خواهید داشت. سرمایه گذاری شما در حدود ۴۰ماه بازخواهد گشت و از آن به بعد درآمد خالص خواهید داشت.

– کسانی که دغدغه قطعی برق دارند، می توانند به اندازه نیاز خانگی، تجاری یا صنعتی خود نیروگاه بسازند ولی امکان فروش آن را نخواهند داشت. در این حالت سیستم باتری هم به نیروگاه اضافه می شود تا برق مشترک در ساعات شب نیز تامین گردد.

– برای عقد قرارداد باید با کارت ملی، سند مالکیت، قبض برق و شماره حساب بانکی به اداره برق شهر خود مراجعه کنید.

– اجرای نیروگاه ها حدود ۵روز طول می کشد.

–  وزن نیروگاه چندان قابل توجه نیست و بار اضافه ای را به سازه تحمیل نخواهد کرد.

– استقرار صفحات خورشیدی، تا حدودی از انتقال گرما به داخل خانه جلوگیری کرده و مصرف انرژی دستگاه های خنک کننده را کاهش می دهد.

– به گفته یکی از پیمانکاران، عروس و دامادها استقبال خوبی از این طرح کرده اند.

– طبق بروشور یکی از پیمانکاران، سرمایه گذاری در احداث یک نیروگاه ۱۰۰ کیلو واتی، سالیانه بیش از ۲۷ درصد سود خواهد داشت. یعنی اگر شما ۴۸۰ میلیون تومان را در بانک بگذارید، سالیانه بر اساس نرخ سود ۱۵ درصد به شما چیزی در حدود ۷۶ میلیون تومان می دهد ولی اگر نیروگاه بسازید، هر سال نزدیک به ۱۳۰ میلیون تومان سود خواهید برد.

– حداکثر تولید و سوددهی نیروگاه های خورشیدی در شرایطی اتفاق می افتد که نور خورشید حداکثر تابش خود را داشته باشد که بیشتر نقاط ایران دارای این شرایط هستند. البته در مورد منازل برخی محدودیت ها وجود دارد. اگر کنار شما ساختمان بلندی وجود دارد، امکان دارد روی پنل ها سایه انداخته و میزان تولید شبانه روز را کاهش دهد.

درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر

 

 

پنل های خورشیدی درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر               4 768x1024
پنل های خورشیدی
پنل های خورشیدی درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر               3
پنل های خورشیدی
پنل های خورشیدی درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر               2 768x1024
پنل های خورشیدی
پنل های خورشیدی درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر درآمد خورشیدی در نجف آباد+تصاویر               1 1024x576
پنل های خورشیدی