عامل کشتار بی رحمانه یک آهو که با استفاده از شیوه  دواندن زیاد حیوان آن را از پای در آورده بود، در جریان تعقیب و گریز طولانی نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در پارک ملی قمیشلو دستگیر شد. معاون پارک ملی قمیشلو در این باره گفت:  به دنبال رصد ورود یک موتور سیکلت به دشت […]

عامل کشتار بی رحمانه یک آهو که با استفاده از شیوه  دواندن زیاد حیوان آن را از پای در آورده بود، در جریان تعقیب و گریز طولانی نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در پارک ملی قمیشلو دستگیر شد.

معاون پارک ملی قمیشلو در این باره گفت:  به دنبال رصد ورود یک موتور سیکلت به دشت در شنبه هفته جاری، محیط بانان که در ارتفاع بالا بوده و به دشت دسترسی نداشتند از طریق بیسیم موضوع را به مرکز اداره اطلاع داده و بلافاصله چند اکیپ از سایر پاسگاه ها به سمت محدوده مورد نظر اعزام شدند.

آهو۲ دستگیری قاتل بی رحم آهوی قمیشلو+ تصویر دستگیری قاتل بی رحم آهوی قمیشلو+ تصویر       2 300x225

جوهری اظهار داشت: یکی از خودروهای محیط زیست اولین اکیپی بود که شکارچی متخلف را درون دشت مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با وی وارد عمل شدند.

شکارچی متخلف به محض مشاهده خودروی محیط زیست با موتورسیکلت و از طریق مسیرهای ناهموار و آبراهه ها اقدام به فرار نمود.

محیط بانان نیز علی رقم ناهمواری مسیر و وجود چندین کانال (رودخانه فصلی) و موانع متعدد دست از تعقیب موتورسیکلت بر نداشتند.

مامورین پس از حدود ۳۰ دقیق تعقیب و گریز نفس گیر سرانجام موتورسیکلت مذکور را متوقف و راکب آن را بازداشت نمودند.

محیط بانان پس از دستگیری متخلف مسیر فرار وی را کنترل نموده و متوجه یک آهوی نر شدند که بر اثر تعقیب طولانی توسط موتورسیکلت از پای درآمده بود.

آهو۳ دستگیری قاتل بی رحم آهوی قمیشلو+ تصویر دستگیری قاتل بی رحم آهوی قمیشلو+ تصویر       3 300x208

متهم دستگیر شده پس از تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور دادستان مستقیما روانه زندان شده است.

در جریان این تعقیب و گریز طولانی به دلیل عبور از مسیرهای ناهموار و موانع طبیعی مختلف خودوری محیط زیست به شدت آسیب دیده و راننده آن نیز از ناحیه کمر و کتف دچار کوفتگی و آسیب دیدگی شده است.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متخلف می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

عده ای از متخلفین در شیوه ای بی رحمانه بوسیله موتورسیکلت در دشت به تعقیب گونه های دشتزی همچون آهو می پردازند. آهو پس از مدتی بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و در این زمان آهوی خسته توسط متخلفین کشته شده و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.

حتی در صورت زنده گیری نیز آهو به دلیل استرس و دوندگی بسیار زیاد دچار پارگی و خونریزی اندام داخلی از جمله طحال و ریه شده و پس از مدت کوتاهی ازبین می رود.

منبع خبر:پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)