یکی از ویژگی های نجف آباد، وجود چندین شهرک و ناحیه صنعتی به همراه دهها واحد سنگبری در آن است که همین موضوع زمینه ساز جذب تعداد قابل توجهی از مهاجرین افغانستانی به این شهر شده.

دلایل جمعیت بالای افغانستانی ‌ها در نجف آباد

چند روز پیش، یکی از مخاطبان با ارسال چندین پیام و طی یک تماس تلفنی از جمعیت بالای مهاجران افغانستانی در شهر نجف آباد انتقاد کرد و خواست که مسئولان در این خصوص توضیح دهند.

خلاصه چند تماس با برخی مسئولان مربوطه، این چند خط است.

برای مهاجران افغانستانی، برخی مشاغل خاص مشخص شده که تنها مجاز به فعالیت در همان ها بوده و برایشان توسط اداره کار «کارت کار» صادر می شود. از جمله سنگبری، مرغداری، دامداری، تخلیه بار، جمع آوری انواع ضایعات و کارهای ساختمانی.

یکی از ویژگی های نجف آباد، وجود چندین شهرک و ناحیه صنعتی به همراه دهها واحد سنگبری در آن است که همین موضوع زمینه ساز جذب تعداد قابل توجهی از مهاجرین افغانستانی به این شهر شده.

البته سیاست های کلی کشوری هم در این قضیه موثر است به طوری که در برخی شهرها به دلایل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی یا امنیتی ورود مهاجران ممنوع است و حتی نمی‌توانند در مسیر مسافرت خود از این شهرهای خاص عبور کنند.

به عنوان مثال اسکان این گروه در شهرهای مرزی کشور ممنوع است و در مورد برخی شهرها نیز ساکنان بومی از اول اجازه اسکان به مهاجران نداده اند.

به گفته برخی مهاجران افغانستانی، آن ها ملزم هستند که سالیانه برای تمدید اعتبار کارت اقامت خود مبلغی در حدود یک میلیون تومان به ازای هر خانواده پرداخت کنند. این مهاجران همچنین ملزم هستند که برای هر مراسم مذهبی و گروهی خود، مجوز گرفته و جزئیات آن را به اطلاع دستگاه های مربوطه برسانند.

اداره کار نیز بر مراکزی که نیروهای مهاجر را به کارگیری کرده‌اند، به صورت مستمر نظارت دارد و اگر مهاجرغیرقانونی پیدا کند، ضمن جریمه کارفرما زمینه بازگشت مهاجر به کشور افغانستان را فراهم می کند.

شهروندان می توانند وجود مهاجرین غیرقانونی را به نیروی انتظامی، اداره کار یا فرمانداری اطلاع دهند تا گشت های مشترک این ارگان ها موضوع را بررسی کنند.

با وجود تمامی این توضیحات، یک دلیل دیگر هم برای جمعیت قابل توجه افغانستانی ها در نجف آباد وجود دارد و آن نرخ بالای زاد و ولد در این گونه خانواده ها است. در حالی که ما ایرانی ها به دلایل خودساخته و غیرمنطقی، ازدواج و فرزندآوری را سخت کرده ایم، آن‌ها با وجود تمامی مشکلات اقتصادی و محدودیت های اجتماعی که دارند، سبک زندگی بهتری را از این نظر انتخاب کرده اند.

افغانستان دلایل دلایل جمعیت بالای افغانستانی ‌ها در نجف آباد                    300x169

افغانستان

نجف آباد نیوز

اینستاگرام