نجف آباد نیوز

رانت هزار میلیاردی در جیب دویست مسئول

2

رانت هزار میلیاردی در جیب دویست مسئول

آنا: ابوالفضل ابوترابی با اشاره به رد صلاحیت برخی نمایندگان با موضوع «مسائل مالی و اقتصادی» از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: برای نخستین بار در اصلاح اصل ۴۹ قانون اساسی رانت را تعریف و برای آن جرم‌انگاری کردیم. این قانون می‌گوید اموالی که از طریق رانت توسط مسئولان در هر سطح کسب شده باشد باید مصادره شود و به بیت‌المال بازگردد.

ابوترابی تصریح کرد: قانون برخورد با تخلفات محرز و اثبات شده تمام مسئولان از جمله نمایندگان مجلس بر قوه قضائیه تکلیف شده است.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در ۴۰ سال بعد از انقلاب دارایی حدود ۲۰۰ مسئول در رده‌های مختلف که حتی برخی هم فوت شده‌اند، بین ۵۰۰ تا هزار میلیارد تومان از طریق رانت و سوءاستفاده از موقعیت شغلی و کسب درآمد نامشروع بوده است.

نماینده نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه سوءاستفاده مالی از طریق رانت، وجهه قانونی داشته و متخلفان از طریق امتیازهای ویژه و امضاهای طلایی موقعیت‌های ویژه برای افرادی که دلخواهشان هستند ایجاد می‌کنند.

ابوترابی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در مجلس دهم برای نخستین‌بار این روش‌ها جرم شناسی شد که به نظرم اقدام بزرگی در این مجلس بود و توانستیم قانون کسب اموال نامشروع را براساس اصل ۴۹ به مسئولان بعد از انقلاب تعمیم دهیم و این قانون اکنون نه تنها برای نمایندگانی که به دلیل مسائل مالی تأیید صلاحیت نشده‌اند، بلکه برای نمایندگانی هم که تأیید صلاحیت شده‌اند هم قابل پیگیری و اجراست.

ابوالفضل ابوترابی رانت هزار میلیاردی در جیب دویست مسئول رانت هزار میلیاردی در جیب دویست مسئول
ابوالفضل ابوترابی

رانت هزار میلیاردی در جیب دویست مسئول

2 Comments
  1. تندیس says

    آقای ابوترابی نماینده محترم شهرمان ازسوء استفاده مالی از رانت توسط بعضی افراد گفتند اما یک سوال در ذهن مردم در کوچه و بازار دهن به دهن میچرخد و آن اینکه آیا میشود فردی از امتیاز فوق العاده ای برخوردار شود تا انجا که میدان رقابت را برایش چنان هموار کنند که در صحنه قدرت خود را بی رقیب ببیند و به عبارتی از رانت قدرت برخوردار شود . کاش ایشان در این خصوص نیز روشنگری میفرمودند .

  2. تندیس says

    نماینده محترم شهرمان در خصوص جرم انگاری در خصوص رانت و تلاش برای جلوگیری از کسب اموال نامشروع از طریق رانت اشاره فرمودند . اتفاقا سوالی که در این ایام در کوچه و بازار بر سر زبان مردم میچرخد این است که آیا کسی در خصوص رانت قدرت هم پیگیری هایی انجام داده که شائبه استفاده از رانت قدرت نیز در اذهان ایجاد تردیدنکند به نحوی که همه به یک اندازه در حضور در صحنه های فعالیت های سیاسی شهر چون انتخابات مجلس رغبت نموده و احساس نکنند شرایط برای حضور همگانی مهیا نیست و به عبارتی صحنه انتخابات تک قطبی شده است . آیا جای این نیست که تا دیر نشده مصلحت کلی نظام که ایجاد شور و حضور همگانی مردم در صحنه انقلاب است فدای مصلحتهای عده قلیلی که همه میدانند نشود . کاش عزیزان همان اندازه که کسب مال نامشروع از طریق رانت اقتصادی را مذموم میدانستند به انواع رانتهای دیگر هم حساس بودند

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.