برای تولد یک دردسر ۱۱۰ هزار متر مربعی، کیکی خاص پخته اند. ده ها بلوک سیمانی بزرگ، زمین های ورزشی آموزش و پرورش در شمال نجف آباد را دو نیم کرده. زمین های این پرونده حداقل یکصد و ده میلیارد تومان ارزش دارد.

صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر

ایمنا: با اجرای اولین مرحله از حکم مربوط به خلع ید از بخش هایی از زمین های شمال نجف آباد، نزدیک به نیمی از اراضی ورزشی آموزش و پرورش شهرستان در این محدوده از دسترس خارج شده است.

قضیه به چند سال قبل از انقلاب و طرح یک ادعا در خصوص مالکیت بخش هایی از زمین های ملی شمال نجف آباد بر می گردد. در آن مقطع، شخصی با استناد به یک لاشه سند ادعاهایی را در این خصوص مطرح کرد ولی با اعلام نظر مراجع ذی صلاح قانونی در خصوص موات و ملی بودن زمین ها، شکایت به جایی نرسیده بود.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم در مجلس که سابقه سال های قضاوت را پیش از ورود به بهارستان دارد، در همین خصوص می گوید: بعد از سال ۸۶ و با خرید زمین ها توسط یک شخص و شرکت وابسته به او، شاهد اتفاقات تازه و عجیبی در این خصوص بودیم.

ابوترابی از صحبت های متعدد خود با افراد مطلع در این پرونده گفت و اضافه می کند: پرونده تشکیل شده در خصوص این زمین ها که حاوی اسناد معتبری در خصوص ملی بودن اراضی بوده، چند سال پیش به طور مشکوکی در یکی از ادارات مربوطه مفقود شده بود و پس از پیدا شدن مجدد آن طی سال های اخیر، شاهد اعمال برخی تغییرات در پرونده هستیم.

تصرف زمین در شمال نجف آباد صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر           300x171

تصرف زمین در شمال نجف آباد

تصرف زمین در شمال نجف آباد صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر                   300x179

تصرف زمین در شمال نجف آباد

 

مشکل ۱۱۰ هزار متر مربعی

ابوترابی در همین خصوص اضافه می کند: اخیرا حکم نهایی در خصوص خلع ید نزدیک به ۱۱۰هزار متر مربع از زمین های شمال نجف آباد به ارزش حداقل یکصد و ده میلیارد تومان صادر شده که این موضوع چندین ارگان دولتی و زمین های نظامی این محدوده را درگیر خواهد کرد.

البته در حال حاضر برخی بنگاه های املاک سطح شهر، قیمت این زمین ها را تا چهار و حتی پنج میلیون تومان نیز اعلام کرده اند.

بخش هایی از فضای سبز نزدیک پارک کوهستان، درصدی از زمین های ورزشی مجاور که در مدیریت آموزش و پرورش قرار دارد و قسمتی از جاده کمربندی شمال شهر و حریم نزدیک آن به همراه قسمت قابل توجهی از اراضی نظامی شمال شهر شامل مجتمع مسکونی پرسنل لشکر۸ نجف، مقبره شهدای گمنام و حسینیه حضرت فاطمه الزهرا در این محدوده قرار دارند.

البته سیف الله رشید زاده فرمانده لشکر زرهی ۸نجف اشرف در این خصوص معتقد است: تمامی زمین های متعلق به لشکر، از سال های قبل دارای سند رسمی و معتبر هستند و تاکنون نیز شخص یا مجموعه ای در این خصوص شکایتی را بر علیه ما تنظیم نکرده است.

نجف آباد که از اصلی ترین قطب های ورزش استان و حتی کشور محسوب می شود، از نظر سرانه فضاهای ورزشی در یکی از رده های آخر استان قرار گرفته است. این شهر تا پیش از این درگیر مشکلات متعددی مرتبط با ادعاهای مطرح شده در خصوص اراضی موقوفه ملا عبدالرحیم در جنوب نجف آباد بوده و به نظر می رسد باید منتظر بروز مشکلات مشابهی در شمال آن نیز در آینده باشیم.

 

صدور حکم بر اساس مستندات

محمد رضا توکلی دادستان نجف آباد در خصوص نحوه صدور حکم برای این پرونده می گوید: حکم خلع ید بر اساس مستندات موجود صادر شده و پیگیری پرونده در حال حاضر از حیطه اختیارات و توان دادگستری شهرستان نجف آباد خارج است.

توکلی اظهار داشت: البته به عنوان دبیر شورای حفاظت از اراضی ملی و حقوق بیت المال، طی نامه ای به دادگاه تجدید نظر این پرونده، موارد مطرح شده در خصوص ادعای ملی بودن این زمین ها را اعلام کرده ایم و در حال حاضر منتظر اعلام نظر مسئولان مربوطه هستیم.

توکلی خاطر نشان کرد: دادگستری شهرستان در حد وظایف و اختیارات خود پیگیری های لازم در مورد این پرونده را انجام می دهد.

 

احتمال تغییر رای

ابوترابی از صدور سند معتبر برای زمین های نظامی و اسناد معارض به عنوان نقاط مبهم و سوال برانگیز پرونده نام برده و می گوید: در حال حاضر پیگیر اعمال ماده ۴۷۷در این خصوص هستیم تا بر طبق آن شخص رئیس قوه قضائیه یک بار دیگر پرونده را با دقت بیشتری بررسی کند که این روند احتمالا طولانی خواهد بود.

یکی از کارشناسان اداره راه و شهرسازی استان هم با تایید نظر نماینده مجلس معتقد است: جدا سازی بخش هایی از زمین های ورزشی آموزش و پرورش، با استناد به حکم صادره انجام گرفته ولی در صورت ورود رییس دستگاه قضا، امکان تغییر رای وجود دارد.

در حال حاضر بخشی از این زمین ها با استفاده از بلوک های سیمانی بزرگ جدا سازی شده و در قسمتی از زمین ها نیز کانکس و تانکر آب جهت شروع فعالیت عمرانی استقرار پیدا کرده است.

یکی از اعضای سابق هیات مدیره شرکت مرتبط با این پرونده ضمن اعلام برائت از اقدامات انجام شده می گوید: وقتی مباحث در این خصوص جدی شد، اعلام می کردند که زمین های متعلق به آموزش وپرورش را تصرف نخواهند کرد و فقط سراغ دیگر مجموعه ها خواهند رفت ولی ظاهرا اولین اقدام آن ها، گرفتن اراضی منسوب به آموزش وپرورش بوده است.

صدور رای برای ۱۱۰ میلیارد زمین در نجف آباد+تصاویر