طراحی پوشش نانو کامپوزیتی مقاوم به سایش و خوردگی منیزیم
طراحی پوشش نانو کامپوزیتی مقاوم به سایش و خوردگی منیزیم

هادی نصیری وطن فارغ التحصیل دکتری تخصصی رشته مهندسی مواد دانشگاه‌آزاد اسلامی واحد نجف آباد در گفتگو با خبرنگار راهنمای سفر من گفت: از سال ۹۰ بر روی روش های افزایش مقاومت منیزیم فعالیت کردم که در نهایت توانستم رساله خود را با موضوع بررسی خواص سایشی و خوردگی پوشش نانو کامپوزیتی SIC بر روی […]

هادی نصیری وطن فارغ التحصیل دکتری تخصصی رشته مهندسی مواد دانشگاه‌آزاد اسلامی واحد نجف آباد در گفتگو با خبرنگار راهنمای سفر من گفت: از سال ۹۰ بر روی روش های افزایش مقاومت منیزیم فعالیت کردم که در نهایت توانستم رساله خود را با موضوع بررسی خواص سایشی و خوردگی پوشش نانو کامپوزیتی SIC بر روی آلیاژ منیزیم AZ۳۱ ایجاد شده به روش اکسیدان پلاسمایی الکترولیتی ارائه کنم.

وی افزود: منیزیم بعنوان زیرلایه، آلیاژ بسیار سبکی است که در صنایع هوایی مورد توجه است که از مشکلات عمده آن مقاومت به خوردگی و سایش بسیار پایین است.

این محقق اضافه کرد: در این رساله برروی روش های افزایش طول عمر و مقاومت به سایش منیزیم تحقیق شده است.

نصیری وطن تاکید کرد: با ایجاد یک پوشش بر روی این زیرلایه می توان مقاومت به سایش و خوردگی منیزیم را افزایش و در نهایت عمر مفید آن را چندین برابر کرد.

وی با بیان اینکه از میان فرآیندهای پوشش دهی فرآیند اکسیداسیون پلاسمایی بدلیل چسبندگی بسیار بالا و خواص بسیار خوب مقاومت به سایش انتخاب شد، گفت: بدلیل اینکه پوشش متخلخل بود از نانو ذرات نیز استفاده شد تا علاوه بر اینکه پوشش ما به صورت نانو کامپوزیت درآید مقاومت به خوردگی نیز افزایش پیدا کند.

این محقق خاطرنشان کرد: بنابراین پوشش نانو کامپوزیتی ایجاد شد که علاوه بر مقاومت بالا به سایش، مقاومت به خوردگی مناسب نیز ایجاد کرد.

نصیری وطن گفت: تاکنون در این خصوص ۵ مقاله آی اس آی و یک کنفرانس بین المللی برگزار شده و در حال ثبت اختراع در داخل کشور هستیم.