طرح تست تشخیصی سل دامی به روش چین دمی در نجف آباد اصفهان اجرا شد
طرح تست تشخیصی سل دامی به روش چین دمی در نجف آباد اصفهان اجرا شد

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: اجرای تست تشخیصی سل دامی به روش چین دمی توسط کارشناسان سل دامپزشکی استان برای نخستین بار در کشور انجام شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان، محمد کشتکار با اشاره به اجرای این طرح در اصفهان اظهار […]

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: اجرای تست تشخیصی سل دامی به روش چین دمی توسط کارشناسان سل دامپزشکی استان برای نخستین بار در کشور انجام شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان، محمد کشتکار با اشاره به اجرای این طرح در اصفهان اظهار داشت: با توجه به کاهش زمان تشخیص بیماری سل در دام با این روش از ۱۰ روز به ۷۲ ساعت، کارشناسان اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان مصمم به انجام آن در استان شدند.

وی افزود: از این رو برای نخستین بار در کشور تست تشخیصی سل دامی به روش چین دمی توسط کارشناسان مربوطه در یک گاوداری صنعتی در شهرستان نجف‌آباد انجام شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان افزود: دامپزشکی متولی تأمین بهداشت و سلامت در عرصه دام، طیور و آبزیان که مهم‌ترین مؤلفه حفظ سرمایه دامی است و نقش به سزایی در عرصه بهداشت عمومی، اقتصاد ملی ایفا می‌کند.

وی افزود: در این روش که به صورت تزریق بین جلدی، آنتی ژن توبرکولین گاوی در قاعده دم انجام می‌شود، دام سلی (راکتور مثبت) بعد از ۷۲ ساعت با تورم محل تزریق مشخص شده که به سرعت به کشتارگاه فرستاد می‌شود.

کشتکار بیان کرد: علاوه بر کاهش زمان تشخیص بیماری سل در این روش به ۳ روز، به کاهش هزینه‌ها برای انجام تست غربالگری در واحدهای بزرگ و دارای سیستم بیوسکیوریتی مطمئن نیز می‌توان اشاره کرد.

وی استفاده از دانش روز را از مهمترین اهداف این اداره‌کل در کنترل و ریشه کنی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیان کرد و گفت: با استفاده از روش و تکنیک‌های روز دنیا در مقابله با بیماری‌ها می‌توان در حوزه‌های سلامت در جهان حرفی برای گفتن داشت.