فروش بیمارستان بی استفادۀ دانشگاه آزاد نجف آباد
فروش بیمارستان بی استفادۀ دانشگاه آزاد نجف آباد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، در واکنش به خبر منتشر شده توسط «سفیران نیوز» در خصوص چرایی فروش «بیمارستان اصفهان»، بیمارستان این واحد دانشگاهی در خیابان شیخ بهایی اصفهان، اعلام کرده که این بیمارستان از سال 84 تاکنون، فقط هزینه داشته و هیچ استفاده مفیدی از آن نمی شده است.

فروش بیمارستان بی استفادۀ دانشگاه آزاد نجف آباد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، در واکنش به خبر منتشر شده توسط «سفیران نیوز» در خصوص چرایی فروش «بیمارستان اصفهان»، بیمارستان این واحد دانشگاهی در خیابان شیخ بهایی اصفهان، اعلام کرده که این بیمارستان از سال ۸۴ تاکنون، فقط هزینه داشته و هیچ استفاده مفیدی از آن نمی شده است.

در بخشی از این جوابیه آمده: «از ابتدای خرید بیمارستان تاکنون دانشگاه برای اداره این بیمارستان مجبور به تخصیص یارانه گزاف از محل شهریه دانشجویان بوده  و این درحالی است که بیمارستان اصفهان هیچ استفاده آموزشی برای دانشجویان ندارد.»

در این میان، سوال اصلی این است که چه کسی جوابگوی میلیاردها تومان هزینه هدر رفته از شهریه دانشجویان، بابت نگهداری این بیمارستان بی استفاده، در طول ۱۶ سال گذشته خواهد بود. پرداخت این هزینه های نجومی، در حالی صورت گرفته که بیش از ۲دهه است، ساختمان بیمارستان این دانشگاه در نزدیکی میدان شهدای دانشجو، به صورت نیمه کاره رها شده است.

بیمارستان نیمه تمام دانشگاه آزاد نجف آباد

بیمارستان نیمه تمام دانشگاه آزاد نجف آباد

بیمارستان اصفهان

بیمارستان اصفهان

بیمارستان اصفهان، با بیش از هزار متر مربع مساحت و ۳۴۸۰متر مربع زیربنا، با هشت بخش بالینی اورژانس، داخلی، ccu، اتاق عمل ،جراحی، زایشگاه، نوزادان، مامایی و ۵۰ تخت فعال، در خیابان شیخ بهایی اصفهان قرار گرفته است.

جوابیه دانشگاه آزاد، شامل ۳ بند اصلی است:

۱) بیمارستان ۵۰ تختخوابه اصفهان ( سال تاسیس ۱۳۵۰) در سال ۱۳۸۴ توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد خریداری می گردد ولی به علل مختلف از جمله غیر آموزشی بودن آن (عدم امکان مطابقت کالبدی با استانداردهای آموزشی)، محدودیت تعداد بخش ها و تخت ها، ضریب اشغال تخت پایین و… از آن سال تاکنون هیچ گونه استفاده آموزشی برای دانشجویان رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه نداشته و حتی امکان برگزاری یک راند آموزشی برای دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی در آن وجود نداشته است (در این خصوص بررسی های کارشناسی متناوب انجام شده). لذا از ابتدای تاسیس دانشگاه تاکنون کلیه فرآیندهای آموزش بالینی دانشجویان (کارآموزی و کارورزی) در بیمارستان های سازمان تامین اجتماعی ( در حال حاضر ۳ بیمارستان فوق تخصصی شریعتی و غرضی اصفهان و حضرت فاطمه زهرا نجف آباد) و سایر بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی استان (بیش ۱۰ بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی در شهرستان نجف آباد و استان اصفهان) که طرف قرارداد دانشگاه می باشد با بهترین کیفیت انجام می شود.

۲) علی الرغم تلاش های و مجاهدت های فراوان کادر مدیریتی و درمانی بیمارستان که باعث اعطای اعتبار بخشی درجه ۱ به بیمارستان شد (که جای تقدیر و تشکر دارد) ولی به دلیل الزام درتعرفه نیمه دولتی برای این بیمارستان ازطرف وزارت بهداشت و برخی محدودیت های دیگر، از ابتدای خرید بیمارستان تاکنون دانشگاه برای اداره این بیمارستان مجبور به تخصیص یارانه گزاف از محل شهریه دانشجویان بوده (اسناد مالی موجود است) و این درحالیست که بیمارستان اصفهان هیچ استفاده آموزشی برای دانشجویان ندارد. لذا پرداخت هزینه درمان شهروندان از محل درآمدهای شهریه ای آن هم در شرایط خاص مالی دانشگاه، هم محل اشکال بوده و هم همواره مورد اعتراض به حق کارکنان و اعضای هیات علمی است.

۳) فروش بیمارستان اصفهان در راستای صرفه و صلاح دانشگاه و در قالب مجوز تبدیل به احسن دارایی های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب هیات امنای مرکزی، در سال مالی جاری بوده و مرجع صدور مجوز نیز مطابق آئین نامه معاملات دانشگاه آزاد اسلامی،کمیسیون معاملات سازمان مرکزی می باشد که طبق مجوز کمیسیون معاملات، درآمد حاصل فروش اولا کاملا متعلق به واحد نجف آباد بوده و ثانیا صرفا می بایست صرف سرمایه گذاری های اقتصادی دانشگاه در راستای درآمدهای غیرشهریه ای (با توجیه اقتصادی، مجوز کمیسیون مذکور و نظارت دستگاه های نظارتی دانشگاه) شود و نمی تواند صرف هزینه های جاری گردد. که پیش بینی لازم نیز در این خصوص انجام و طرح تبدیل به احسن ارائه گردیده است.

 

فروش بیمارستان بی استفادۀ دانشگاه آزاد نجف آباد