تسنیم:  وحید فراهانی مستندساز گفت: هدف اصلی در این مستند نمایش حماسه فتح صحراهای شرق سوریه بود. باز پس گیری این مناطق و امن کردن آن، بزرگترین پیروزی مقاومت بعد از پیروزی در حلب است که در قالب این مستند به تصویر کشیده می شود. در جریان این عملیات حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع از صحراهای شرق […]

تسنیم:  وحید فراهانی مستندساز گفت: هدف اصلی در این مستند نمایش حماسه فتح صحراهای شرق سوریه بود. باز پس گیری این مناطق و امن کردن آن، بزرگترین پیروزی مقاومت بعد از پیروزی در حلب است که در قالب این مستند به تصویر کشیده می شود. در جریان این عملیات حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع از صحراهای شرق سوریه که اهمیت زیادی برای نیروهای مقاومت در سوریه و عراق دارد، آزاد می شود. در «کسر الحدود» سعی کردیم تا گوشه ای از حماسه های تیپ فاطمیون، تیپ حیدریون، رزمندگان ایرانی و ارتش سوریه به تصویر کشیده شود.

نمایش نقش آمریکا در شهادت حججی و حسین قمی در «کسرالحدود» نمایش نقش آمریکا در شهادت حججی و حسین قمی در «کسرالحدود»                209x300

فراهانی اضافه کرد: تنها جاده ای که نزدیک این بیابان ها است، جاده بین بغداد و دمشق است که یک طرف آن را آمریکایی ها به بهانه حمایت از حریم مرزی اردن اشغال کرده اند و اجازه عبور نیروهای مقاومت را نمی دهند. در این مستند برای اولین بار رویارویی نیرو های آمریکایی با نیرو های مقاومت به تصویر کشیده می شود و هم چنین تصاویری از پهپاد ها و هواپیماهای آمریکایی نمایش داده می شود. علاوه بر این، تامین امنیت این جاده یکی دیگر از دلایل اهمیت این عملیات در این منطقه برای نیروهای جبهه مقاومت بود.

این کارگردان و مستندساز به حمایت مستقیم و غیر مستقیم نیرو های آمریکایی در شناسایی پایگاه مقاومت در این منطقه و شهادت شهید قمی و حججی اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از نکاتی که در این مستند نشان داده می شود مربوط به کمک های آمریکایی ها در شناسایی پایگاه های جبهه مقاومت به داعش است. پایگاه های مقاومتی زیادی در این منطقه وجود دارد و به همین دلیل پهپادهای آمریکایی در این منطقه رفت و آمد دارند و با شناسایی منطقه و رساندن اطلاعات به داعش، کمک اطلاعاتی بزرگی به این نیروها دارند. این موضوع را در مستند نشان دادیم و به کمک تصاویری که رزمندگان از پهپادها گرفته بودند، ضمن اثبات این فرضیه، به نحوه کمک آمریکایی ها به نیرو های داعش پرداختیم. در نهایت، همین کمک اطلاعاتی باعث میشود تا نیروهای داعش به یکی از این پایگاه ها تک زده که در آن عملیات دو تن از مدافعان حرم ما یعنی شهید قمی و شهید حججی به شهادت می رسند.

کارگردان مستند «باصبر، زندگی» بیان داشت: باید این را بگویم که در عملیاتی که منجر به شهادت شهید قمی و شهید حججی در این منطقه شد، نیروهای مقاومت در حالی که در زمان استراحت شبانگاهی بوده اند تا پای جان ایستادگی کرده و تا آخرین لحظه می جنگند. کلیپی که داعش از شهید حججی منتشر کرد، تنها بخشی از ماجرا بود. چرا که در جریان آن عملیات، ۲-۳ ساعته، داعش تلفات بسیار زیادی را می دهد و با رشادت و فرماندهی شهید قمی ضربه سنگینی به آنها می خورد.

او به سختی های کار در این منطقه اشاره کرد و گفت: شرایط کار نظامی در این بیابان ها بسیار سخت و طاقت فرسا است و تنها کارشناسان نظامی درک عملیات و کارکردن در بیابان مسطح، بی آب و بدون جان پناه را دارند. اکنون این مستند کاملا آماده شده و در روز های آتی از صدا و سیما پخش خواهد شد.

وحید فراهانی این مستند را کارگردانی کرده است. مجری طرح این پروژه خانه مستند انقلاب اسلامی است که در روایت فتح تهیه شده است.