هزینه چند صد میلیونی برای سگ های ولگرد نجف آباد+فیلم و عکس
هزینه چند صد میلیونی برای سگ های ولگرد نجف آباد+فیلم و عکس
نوزدهم شهریور 99، جمعی از مسئولان استان و شهرستان، تعدادی طرح عمرانی را در نجف آباد به طور رسمی افتتاح کردند؛ یکی از این طرح ها، مرکز نگهداری از سگ های ولگرد بود که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

هزینه چند صد میلیونی برای سگ های ولگرد نجف آباد+فیلم و عکس

نوزدهم شهریور ۹۹، جمعی از مسئولان استان و شهرستان، تعدادی طرح عمرانی را در نجف آباد به طور رسمی افتتاح کردند؛ یکی از این طرح ها، مرکز نگهداری از سگ های ولگرد بود که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

این مرکز با زیربنای ۲هزار متر مربع در شمال شرقی نجف آباد، بعد از جاده دانشگاه آزاد و قبل از کارخانه بازیافت واقع شده و دارای شش دهانه مسقف ۱۷*۱۲ متری و یک دهانه ۸*۱۲ متری است. کف، دیواره ها و راهروهای این مجموعه به طور کامل سرامیک شده و هر کدام از دهانه ها نیز با فنس از دیگر قسمت ها جدا شده است.

این مجموعه دارای چاه دفع فاضلاب، تانکر ۱۰ هزار لیتری و پمپ شست و شو بوده و سگ ها در دو قسمت جداگانه نگهداری می شوند؛ سگ ها ماده و توله ها در یک قسمت و نرها در بخشی دیگر تا جلوی تولید مثل این سگ های ولگرد گرفته شود.

به سگ ها قبل از ورود به این مجموعه داروی ضد انگل داده شده و مدتی در قرنطینه نگهداری می شوند. گفته شده که غذای مورد نیاز این حیوانات ولگرد نیز توسط کشتارگاه نجف آباد تامین می شود و دوست داران حیوانات نیز در این امر مشارکت دارند.

پناهگاه سگ های ولگرد در نجف آباد

پناهگاه سگ های ولگرد در نجف آباد

آن چه گفته شد، نشان می دهد که ساخت این مرکز، چند صد میلیون تومان از بودجه شهرداری نجف آباد که عمده آن از عوارض پرداختی شهروندان تامین می شود را به خود اختصاص داده است. سوال اساسی  این است که چرا برای حیوانات ولگردی که به نوعی هم موذی محسوب شده و کشتن شان مجاز است، این میزان از جیب مردم  هزینه می شود؟

بعید است اگر به بیشتر مردم نجف آباد گفته شود که چه میزان برای این مرکز هزینه شده و چقدر خرج خوراک و نگهداری روزانه این سگ ها می شود، با چنین کاری موافق باشند. آن هایی که ژست انسان دوستی و دفاع از حقوق حیوانات گرفته و با فضاسازی های گاه و بیگاه، چنین هزینه ای را به شهرداری تحمیل کرده اند، چرا خودشان دست به جیب نمی شوند و  کاری برای سگ ها نمی کنند؟!

سوال بعدی این است که آیا با احداث این مرکز، هر چند وسیع و با ظرفیت زیاد، آیا مشکل سگ های ولگرد شهر حل خواهد شد یا کانون هایی که محل زاد و ولد این سگ ها هستند، هم چنان فعالند و تولید مزاحم می کنند؟ آیا این مرکز امکان نگهداری از تمامی این سگ ها را دارد؟ فرض هم داشته باشد، هزینه جاری این همه سگ، از کجا تامین می شود؟

کاش آن هایی که برای المان غرب نجف آباد، این همه سینه چاک می کنند که چرا میلیاردها تومان برایش هزینه می شود، یک کلمه هم راجع به این مرکز می گفتند یا می نوشتند. آقایان و خانم های به اصطلاح روشن فکر! آن المان، سال ها می ماند و آبروی شهر است ولی این مرکز چه! به چه دردی می خورد، جز هدر رفتن بودجه بیت المال و پول مستضعفانی که گاهی به نان شب محتاجند ولی عوارض می دهند.

شهرداری نجف آباد، مثل هر ارگان و مجموعه دیگری، معصوم و بی خطا نیست ولی در این فقره، آن که باید بیشتر از بقیه پاسخگو باشد، شورای شهر این دوره و دوره های قبل است که شهرداری بدون مصوبه و اذن این پارلمان شهری، ریالی نمی تواند خرج کند. البته سیاسیون و مسئولان ارشد شهر هم که حوصله و طاقت چهار تا فضاسازی و هشتک را ندارند و روی شهرداری فشار آوردند تا این مجموعه را برپا کند، باید جواب گو  باشند.

در این شرایط سخت اقتصادی، به مدیرانی نیاز داریم که شجاع باشند و تسلیم فضاسازی های رسانه ای و هوچی گری های عده ای معدود نشوند و از پول مردم که امانتی است در دست شان، به درست ترین شکل استفاده کنند و بدانند که خواسته های برخی روشن فکرنماها، تمامی ندارد.

متن از حسین موحدی

هزینه چند صد میلیونی برای سگ های ولگرد نجف آباد+فیلم و عکس