صف های طولانی، مشخص نبودن دقیق هزینه های پرداختی و کیفیت پایین و قیمت بالای عکس هایی که برای کارت های ملی هوشمند گرفته می شود، از مهم ترین انتقادات برخی شهروندان بود که روابط عمومی اداره پست شهرستان به آن پاسخ گفته است.

پاسخ به انتقادات صدور کارت ملی هوشمند

صف های طولانی، مشخص نبودن دقیق هزینه های پرداختی و کیفیت پایین و قیمت بالای عکس هایی که برای کارت های ملی هوشمند گرفته می شود، از مهم ترین انتقادات برخی شهروندان بود که روابط عمومی اداره پست شهرستان به آن پاسخ گفته است.

برای گرفتن جواب به دفتر مدیریت پست شهرستان مراجعه کردیم و در نهایت تعجب دیدیم که برخلاف بیشتر مدیران شهرستان، این جا خبری از مدیر دفتر و مسئول هماهنگی نیست. «علی معینی» بدون این که ما را بشناسد، خیلی محترمانه جلوی یک ارباب رجوع عادی از روی صندلی اش بلند شد و پاسخگو بود. در ادامه نیز مسئول روابط عمومی اداره پست نجف آباد با سعه صدر موارد زیر را در پاسخ به انتقادات مطرح شده، بیان داشت:

در این دفتر و دفاتری که زیر نظر ما فعالیت می کنند (پست دانشگاه آزاد و یزدانشهر) به مراجعین به محض ورود، نوبت داده شده و زمان تقریبی پذیرش فرد نیز اعلام می گردد تا شهروندان برنامه ریزی بهتری در این خصوص انجام داده و کمتر معطل شوند.

مبالغی نیز که از شهروندان بدین منظور گرفته می شود، به صورت دقیق در سایت www.ncr.ir به عنوان سایت پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند آورده شده است.

۲۰ هزار تومان به عنوان هزینه پیش ثبت نامه به حساب اداره ثبت احوال واریز می شود.

۹ هزار تومان در دفاتر ادارات پست و دفاتر خدمات به منظور ارائه خدمات شامل تکمیل اطلاعات فردی، اخذ عکس و اثر انگشت در کنار اسکن مدارک گرفته می شود.

۲ هزار تومان نیز برای تحویل کارت  در نظر گرفته شده است.

تصویری نیز که برای درج بر روی کارت ملی هوشمند گرفته می شود، بسیار مهم بوده و هیچ گونه روتوش یا فتوشاپی بر روی آن انجام نمی گیرد. در گرفتن تصاویر از دوربین های حرفه ای استفاده می شود ولی با توجه به چاپ سیاه و سفید تصاویر، کیفیت ارائه شده ممکن است در حد مطلوبی قرار نداشته باشد.

در فرآیند گرفتن این تصویر، نرم افزار مخصوصی که به صورت کشوری طراحی شده، ویژگی های مشخص و استانداردی را برای هر تصویر تعیین کرده که ما امکان هیچ گونه دخل و تصرفی در آن را نداریم و تصویر پس از گرفته شدن مستقیما در پایگاه داده ای سازمان ثبت احوال بارگذاری می شود. از دیگر دلایل استفاده از این شیوه عکاسی، بایستی به لزوم جدید بودن تصویر و مطابقت آن با چهره کنونی اشخاص اشاره کرد.
از کارت های ملی هوشمند که در تولید آن ها از ویژگی های امنیتی متعدد استفاده شده، قرار است به عنوان هویت دیجیتال تمامی شهروندان استفاده گردد و دیگر کارت های پراستفاده همچون گواهینامه و کارت های بانکی در این کارت تجمیع شوند.

همچنین به منظور رفاه حال شهروندان، در محل اداره یک باجه راهنمایی راه اندازی شده و با کمک کارمند حاضر در آن امکان ثبت نام اولیه برای متقاضیان وجود دارد و در صورت عدم توانایی ارباب رجوع برای انجام این کار، در قسمت دیگری باجه ای متعلق به بخش خصوصی ایجاد شده که روند ثبت نام را بر طبق نرخ مصوب انجام می دهد.

روند موجود به عنوان یک طرح سراسری در تمام کشور اجرا می شود و در سطح شهرستان امکان تغییر خاصی در این روند وجود ندارد. همچنین از صبر و شکیبایی تمامی شهروندان طی مراحل مختلف صدور کارت ملی هوشمند، تشکر می کنیم.

کارت ملی هوشمند پاسخ به انتقادات صدور کارت ملی هوشمند پاسخ به انتقادات صدور کارت ملی هوشمند               300x168

کارت ملی هوشمند

پاسخ به انتقادات صدور کارت ملی هوشمند