قیمت گیوه نجف آباد از 500 هزارتومان شروع و تا 1.5 میلیون تومان ادامه دارد. حدود هشت روز زمان برای بافت و دوختن آن لازم است. گیوه تا پنج سال قابل پوشیدن بوده و خراب نمی‌شود.

گرد فراموشی بر گیوه نجف آباد

قیمت گیوه نجف آباد از ۵۰۰ هزارتومان شروع و تا ۱٫۵ میلیون تومان ادامه دارد. حدود هشت روز زمان برای بافت و دوختن آن لازم است. گیوه تا پنج سال قابل پوشیدن بوده و خراب نمی‌شود.

اصفهان زیبا: «سونیا غلامی»: گیوه نجف آباد که به «گیوه ملکی سفید نوک عقابی» نیز معروف است و در بین اقوام بختیاری خواهان زیادی دارد، یکی از صنایع دستی شهر نجف آباد محسوب می‌شود که اگر برای زنده نگه داشتن آن کاری نکنیم دیر یا زود باید منتظر فراموشی کامل آن بین بافنده‌هایش باشیم و برای دیدن این گیوه تنها در بین عکس‌ها بگردیم یا به موزه‌ها سر بزنیم.

یکی از دوزندگان گیوه ملکی می‌گوید: « نجف آباد تنها یک نوع گیوه دارد، گیوه ملکی عقابی که رویه‌ بافته شده آن از مرودشت، آباده و شیراز به نجف آباد ارسال می‌شود.»

محمدعلی ناصحی می گوید : « تعداد بسیار کمی از دوزند‌های این گیوه در نجف آباد باقی مانده‌اند، حتی پیدا کردن بافنده‌های رویه گیوه عقابی در بین عشایر و بافندگان مرودشت و آباده و…نیز سخت شده‌است، زیرا دیگر برای بافندگان صرف نمی‌کند که چشم و انرژی و زمانشان را بگذارند و مردم کفش‌هایی باقیمت و کیفیت پایین تر را برای پوشیدن انتخاب کنند.»

ناصحی می‌گوید: « تفاوت قیمت گیوه ملکی نجف‌آباد با دیگر گیوه‌ها به این علت است که حدود هشت روز زمان برای بافت و دوختن آن لازم است و چند نفر برای تولید آن زحمت می‌کشند. اگر بخواهیم یک گیوه نو بدوزیم باید تخته‌اش را بکشیم و رویه‌اش را ببافیم. زمان زیادی لازم است و هیچ ابزار ماشینی در این کار دخالت ندارد و تماما کار دست است، البته گیوه ملکی تا پنج سال قابل پوشیدن است و خراب نمی‌شود و بعد از آن نیز رویه‌اش قابل تعویض است و مجددا گیوه قابل استفاده می‌شود. تمام اینها نشان دهنده کیفیت‌ بالای این گیوه است.»

برای دوختن یک گیوه ملکی نجف آباد چند مرحله باید سپری شود که هرکدام در نوع خود جذاب و دیدنی هستند. «تخته کشی» گیوه نجف آباد این گونه است که روی پارچه‌های فرسوده طی عملیاتی که برش‌های پارچه را به یکدیگر متراکم می‌کنند پس از فشرده کردن مجددا آنها را به یکدیگر می‌دوزند و برای کفه داخلی گیوه استفاده می‌کنند.

البته  این کار به نوعی بازیافت پارچه‌هایی که قابل مصرف نبوده‌اند هم به حساب می‌آمده است. «بافتن و دوختن رویه»‌ گیوه با نخ پنبه‌ای دولا ست که دیدن و انجام دادن این مرحله نیز زیبایی‌های خودش را دارد. برای پاشنه گیوه «چرم‌سازی» می‌کنند که این مرحله در چند روز انجام ‌می‌شود. در این هوای گرم تابستان، پاپوش نخی سنتی یکی از بهترین گزینه‌های موجود است که علاوه بر حفظ این صنایع دستی، تاثیر مثبتی بر سلامتی نیز می‌گذارد.

گیوه بافی

گیوه بافی

گرد فراموشی بر گیوه نجف آباد

گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه ملکی نجف آباد
گیوه بافی
گیوه بافی