وقتی آذر57 در نجف آباد به شهادت رسید، شرایط امنیتی و اختناق ساواک طوری بود که مجبور شدند شبانه و مخفیانه در مسجد خاکسپاری اش کنند ولی این پایان ماجرا نبود و چهل و یک سال بعد، عین همین اتفاق در شرایطی متفاوت تکرار شد.

شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد

وقتی آذر۵۷ در نجف آباد به شهادت رسید، شرایط امنیتی و اختناق ساواک طوری بود که مجبور شدند شبانه و مخفیانه در مسجد خاکسپاری اش کنند ولی این پایان ماجرا نبود و چهل و یک سال بعد، عین همین اتفاق در شرایطی متفاوت تکرار شد.

محسن مانی مقدم که پدرش سنگ تراش بود، هفده ساله بود که در حوادث محرم سال ۵۷ نجف آباد به شهادت رسید. هنوز دو ماه از شروع کارش در کارخانه ریسندگی و بافندگی نگذشته بود که شهر آبستن حوادث خونینی شد.

روز عاشورا سال۵۷ همزمان با ۲۱ آذر، تعدادی از جوانان انقلابی نجف آباد از حضور دسته های عزاداری در بیرون شهر و خلوتی باغ ملی استفاده کرده و مجسمه شاه را پایین می کشند. به تلافی این کار، روز بعد مزدوران و هواداران رژیم پهلوی به نجف آباد یورش بده و طی دو روز، ده ها نفر را شهید و مجروح کرده و اماکن زیادی را غارت کرده یا آتش می زنند.

محسن که سر نترسی داشت و در هر فرصتی در تظاهرات های نجف آباد و حتی شهرهای اطراف حضور پیدا می کرد، آن روز همراه تعدادی از بچه های محل و دوستانش در نزدیکی خانه شان در نزدیکی مجموعه ورزشی انقلاب (دانش) ایستاده بودند که ناگهان دو خودروی مسلح از ماموران ساواک و شهربانی وارد کوچه شده و همه را به رگبار می بندند.

محسن، به شدت زخمی شده و چند دقیقه بعد به شهادت می رسد. چند نفر از مردم پیکرش را در حمام محل (محل فعلی دفتر دائم نمایندگان مجلس) غسل و کفن کرده و شبانه و مخفیانه در مسجد فاطمیه (کنار حمام) خاکسپاری می کنند تا رژیم امکان تعرض به پیکر را نداشته باشد؛ موضوعی که در مورد چند شهید دیگر انقلاب در نجف آباد نیز صدق می کند. مثل شهدایی که در مسجد صفا در خیابان شریعتی، مسجد عسگریه در پانزده خرداد شمالی و روستاهای اطراف دفن شده اند.

همان زمان یک عکس تاریخی از پیکر آماده دفن شهید مانی مقدم گرفته می شود که تا چند سال پیش هم در خانه مادر شهید وجود داشته ولی طی یکی از ملاقات های مردمی با خانواده شهید، امانت گرفته شده و هنوز برگردانده نشده است.

 

شهید محسن مانی مقدم شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد+تصاویر                   212x300

شهید محسن مانی مقدم

قبری که ناخواسته نبش شد

در چند سال اخیر که مدیریت مسجد فاطمیه تصمیم به نوسازی مسجد و گودبرداری در قسمت هایی از آن می گیرد، طوری برنامه ریزی می شود که مزار شهید صدمه ای نبیند. مزار شهید به همراه یکی از عالمان قدیمی محل، در نیمه شرقی مسجد به فاصله چند متری از هم قرار گرفته اند و گودبرداری در بخش غربی مسجد و با فاصله چند متری از قبر شهید انجام می گیرد.

بعد از گودبرداری و حتی شروع ساخت و ساز، اتفاق خاصی نمی افتد ولی به تدریج و بعد از چند بارش شدید باران در ماه های پایانی سال۹۸، زمین مجاور بخش نوساز مسجد به تدریج حالت رانش پیدا کرده و در نهایت گوشه ای از پلاستیک اطراف پیکر شهید پیدا می شود.

بررسی های بعدی نشان داد که در زمان دفن شهید، سنگ مزار را با فاصله چند متری نسبت به پیکر کار گذاشته اند تا از گزند احتمالی ماموران رژیم و نبش قبرهای احتمالی که سابقه اش در مورد برخی شهدای انقلاب گزارش شده، در امان بماند.

با استفتاء از دفاتر سه نفر از مراجع و هماهنگی مسئولان شهرستان، تصمیم گرفته می شود که پیکر هر چه زودتر به مکانی مناسب جابه جا شود و با توجه به محدودیت های خاص تردد و تجمع در قرنطینه کرونا، هماهنگی لازم با مرجع قضایی نیز انجام می شود.

در نهایت پیکر شهید محسن مانی مقدم، یک بار دیگر و به صورت شبانه و با حضور تعداد محدودی از نزدیکان، هفدهم اسفند۹۸ همزمان با شب ولادت حضرت علی، تشییع و در کنار پدرش، دفن می شود.

این اتفاق حدود دو ماه پیش روی داده ولی رسانه خاصی به آن نپرداخته بود و در روزهای اخیر یکی از شهروندان موضوع را با خبرنگار ما در میان گذاشت.

مزار جدید شهید محسن مانی مقدم شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد+تصاویر                            225x300

مزار جدید شهید محسن مانی مقدم

مزار جدید شهید محسن مانی مقدم شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد+تصاویر                            1 225x300

مزار جدید شهید محسن مانی مقدم

مسجد فاطمیه نجف آباد، مزار اولیه شهید محسن مانی مقدم شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد+تصاویر           2 300x225

مسجد فاطمیه نجف آباد، مزار اولیه شهید محسن مانی مقدم

فاصله دو قبر موجود در مسجد فاطمیه نجف آباد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد+تصاویر     300x225

فاصله دو قبر موجود در مسجد فاطمیه نجف آباد- مزار روحانی این مسجد با پارچه سبز رنگ مشخص است و سنگ مزار شهید نیز که در نزدیکی این قبر قرار داشته، الآن جابه جا شده است

شهید نجف آبادی که دوبار غریبانه دفن شد