تولید ۲ هزار تن عسل در اشن/ دولت حمایتی ندارد
تولید ۲ هزار تن عسل در اشن/ دولت حمایتی ندارد

عده‌ی زیادی از مردم اشن درسالیان اخیر از کشاورزی و دامداری روی گردانیده و به پرورش زنبورعسل مشغول شده‌اند و این شغل تأثیر خوبی بر درآمد آنان داشته است به‌طوری‌که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مردم شاغل در بخش زنبورداری هستند. مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران روستای اشن از توابع شهرستان نجف‌آباد در گفت‌وگو با […]

عده‌ی زیادی از مردم اشن درسالیان اخیر از کشاورزی و دامداری روی گردانیده و به پرورش زنبورعسل مشغول شده‌اند و این شغل تأثیر خوبی بر درآمد آنان داشته است به‌طوری‌که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مردم شاغل در بخش زنبورداری هستند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران روستای اشن از توابع شهرستان نجف‌آباد در گفت‌وگو با اصفهان امروز علاوه بر ارائه گزارش این شرکت تعاونی به بررسی مشکلات حرفه زنبورداری پرداخت. وی با اعلام اینکه اغلب مردم اشن زنبوردار هستند، اظهار داشت: عده‌ی زیادی از مردم اشن درسالیان اخیر از کشاورزی و دامداری روی گردانیده و به پرورش زنبورعسل مشغول شده‌اند و این شغل تأثیر خوبی بر درآمد آنان داشته است به‌طوری‌که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مردم شاغل در بخش زنبورداری هستند.
وی افزود: اشن حدود ۴ هزارنفرجمعیت دارد و می‌توان گفت با احتساب هر نفر ۷ کندو حدود ۲۶۰ هزار کندوی زنبورعسل در این روستا وجود دارد. سیف‌الله فاتحی تعداد اعضای شرکت تعاونی زنبورداران اشن را بالغ‌بر ۸۰۰ نفر بیان و اظهار کرد: هر زنبوردار ۳ نفر را به‌طور مستقیم مشغول به کارکرده و می‌توان گفت، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مستقیم و حدود ۲۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم به این شغل مشغول‌اند و در این دهستان چیزی به نام بیکاری وجود ندارد.

وی به مرغوبیت عسل اشن اشاره کرد و افزود: عسل اشن از کیفیت خوبی برخوردار است چون معمولاً در فصل سرما زنبورداران زنبورهای خود را به مناطق گرمسیر و جنوبی کشور ازجمله استان‌های فارس، هرمزگان، خوزستان و در فصل گرما نیز به استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، شمال کشور، مرکزی، کهکیلویه و بویراحمد و لرستان کوچ می‌دهند.
مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران اشن متوسط تولید عسل درهرکندوراحدود ۱۵ کیلوگرم عنوان کرد و اظهار داشت: برداشت عسل از هر کندو ۱۰ کیلوگرم و تولید عسل اشن سالانه بیش از ۲ هزار تن است که در صورت مساعد بودن شرایط آب‌وهوا گاهی تولید عسل هر کندو به ۳۰ کیلوگرم نیز می‌رسد.
** دولت هیچ‌گونه حمایتی از زنبورداران ندارد
وی در ادامه از مشکلات زنبورداران اشنی گفت و تصریح کرد: دولت هیچ‌گونه حمایتی از زنبورداران ندارد به‌طور مثال برای اصلاح نژاد ملکه با مشکل مواجه هستیم، نژاد قفقازی ملکه زنبورعسل از کیفیت خوبی برخوردار نیست و مشکلاتی ازجمله عدم مسیریابی مناسب، تولید کمتر جمعیت و عسل را دارد.
فاتحی بابیان اینکه در چند سال گذشته تحریم‌ها بر صنعت زنبورداری تأثیر مستقیم داشته، افزود: یکی از اثرات تحریم‌ها بر این صنعت، گرانی قیمت عسل است که دلیل اصلی آن به افزایش کرایه ماشین‌های حمل‌ونقل برمی‌گردد، همچنین قیمت داروهای زنبورعسل ناگهان چند برابر شد. وی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت عسل را، گرانی نیروی کار برشمرد و گفت: به دلیل سختی شرایط کار، دستمزد کارگرانی که در صنعت زنبورداری کارمی‌کنند؛ بسیار بالاست و کارفرمایان گاه مجبورند دو تا سه برابر حقوق پایه را به کارگران خودپرداخت کنند.

این زنبوردار اشنی گفت: قرار بود دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها، بخشی از بیمه زنبورداران را به تأمین اجتماعی پرداخت کند؛ اما سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای عملاً تعداد زیادی را از دریافت این حق محروم کرد. بر اساس بند ۲۰ این بخشنامه، زنبوردارانی که از سال ۸۸ به هر دلیلی درجای دیگری بیمه بوده‌اند؛ دیگر نمی‌توانند از محل هدفمندی یارانه‌ها بیمه شوند.
وی افزود: زنبورداری کار بسیار سختی است و کارگران بعد از گذشت زمان اندکی دچار بیماری‌های گوناگون شده و به دلیل دوری از شهر و محیط خانواده زود تراز موعد ازکارافتاده می‌شوند. مدیرعامل تعاونی زنبورداران اشن با اشاره به این‌که در کشورهای اروپایی و آمریکایی برای گرده‌افشانی به زنبورداران یارانه می‌دهند؛ تصریح کرد: در کشور چین بابت هر کندو معادل ۹۰ هزار تومان و در کشورهای اروپایی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دلار برای هر کندو یارانه می‌دهند؛ بنابراین، این کشورها فرصت بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارند.
وی ادامه داد: ایران بعد از چین بیشترین تعداد کندو را در دنیا دارد. با مقایسه جمعیت ایران و چین به‌راحتی می‌توان پی برد که کشور ما از پتانسیل‌های خوبی در این زمینه برخورداراست ولی باید قانون‌مندتر به آن بپردازیم. فاتحی در ادامه با اشاره به اینکه مردم اطلاعی از گرده‌افشانی زنبورعسل ندارند اظهار داشت: متأسفانه این عدم آگاهی مشکلاتی را برای زنبورداران ایجاد می‌کند و در هنگام مهاجرت نه‌تنها همکاری نمی‌کنند بلکه مشکلاتی را نیز برای این قشر به دنبال دارد.
وی با انتقاد از اینکه متأسفانه در استان‌های دیگر اولویت استفاده از مراتع و دشت‌ها را به زنبورداران بومی می‌دهند از مسئولان خواست در این خصوص چاره‌اندیشی کنند تا حق سایر زنبوردارانی که مهاجرت می‌کنند به رسمیت شناخته شوند. شایان‌ذکر است، دهستان اَشَن در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان و در بخش مهردشت شهرستان نجف‌آباد برسر راه نجف‌آباد به خوانسار است.