رونق کشاورزی با پرورش آلوئه ورا
رونق کشاورزی با پرورش آلوئه ورا
حجم معادلات تجاری این گیاه در ۱۰ سال گذشته از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است. در ایران نیز، کاشت این گیاه مهم در طب سنتی از حدود سه سال پیش آغاز شده

رونق کشاورزی با پرورش آلوئه ورا

حجم معادلات تجاری این گیاه در ۱۰ سال گذشته از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است. در ایران نیز، کاشت این گیاه مهم در طب سنتی از حدود سه سال پیش آغاز شده

*** تاریخچه کاشت:
گیاه دارویی آلوئه ورا، از انواع گیاهان چندساله است که کاشت آن از هزاران سال پیش در مناطق مختلف دنیا رواج داشته و در طب سنتی مورد توجه بوده است. در کشورهای خارجی کاشت و بهره برداری این گیاه در حجم انبوه از سال ۱۹۹۶ آغاز شده و  از اوایل امسال نیز طرح کاشت انبوه آن در برخی نقاط ایران آغاز شده است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

*** مشخصات ظاهری:
این گیاه چند ساله دارای برگ های گوشتی با ظاهر بوته ای انبوه است، ارتفاع آن در حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر است و برگ های نیزه ای مانند دارد. آلوئه ورا در مناطق گرمسیری و جنوبی کشور بیشتر یافت می شود و در مناطقی که دارای منابع آبی کمی هستند، به راحتی قابل کاشت است.

*** موارد استفاده:
از زمان های قدیم برای درمان بسیاری از بیماری های مختلف به کار می رفته  و تاریخچه استفاده از این گیاه در طب سنتی به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح(ع) می رسد که از آن برای درمان ناراحتی های پوستی و به عنوان ملین و رفع عفونت ها استفاده می شده است.

*** فرآورده ها:
در حال حاضر، فرآورده های مختلف این گیاه در صنایع مختلف غذایی (انواع نوشابه ها، کمپوت ) صنایع آرایشی و بهداشتی (انواع کرم ها، لوسیون، شامپو، صابون و شوینده ها ) و صنایع دارویی (کپسول، قرص جوشان ) در جهان تولید و عرضه می شود.  این گیاه از سوی تولید کننده خریداری می شود و ژل نهفته در برگ های آن در تولید محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی به کار می رود. تاکنون بیش از دو هزار فرآورده بهداشتی و آرایشی و بیش از ۱۰۰ نوع ماده دارویی از ترکیبات این گیاه تولید شده است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

*** کاربرد در صنایع دارویی:
شیرابه خشک این گیاه، دارای ۱۵ درصد مشتقات هیدرو الکی آنتراسن است که بلافاصله پس از قطع برگ شروع به خارج شدن می کند. این شیرابه محتوی مقادیری از روغن های فرار و رزین است که در ساخت انواع داروها بکار می رود. همچنین ژل موجود در برگ ها خاصیت دارویی دارد و برخلاف صمغ ها فاقد چسبندگی است.

*** خواص درمانی:
از گیاه آلوئه ورا در روش های درمانی به صورت خوراکی و موضعی استفاده می شود. شیره برگ دارای آنتراکینون است و به عنوان ملین به کار می رود. کاهش قند خون، بهبود التهابات دستگاه گوارش، التیام زخم های پوستی، قابلیت جذب اشعه فرابنفش، جلوگیری از آفتاب سوختگی و تسریع التیام زخم های سوختگی درجه یک و دو از کاربردهای درمانی این گیاه است. از این گیاه در ساخت انواع کرم های مرطوب کننده، جوان کننده های پوست و درمان آکنه استفاده می شود.


***عوارض مصرف:
تاکنون گزارش علمی مبنی بر احتیاط در مصرف آن یا عوارض مصرفی این گیاه ارائه نشده  اما توصیه می شود این گیاه در دوران بارداری و شیردهی به صورت خوراکی مصرف نشود. همچنین آب زرد رنگ تلخ تهیه شده از گیاه برای مصرف پوستی استفاده نشود. نکته دیگر، عدم استفاده از شیرابه بیرونی بخش سبزرنگ گیاه است که در صورت مصرف دچار تحریکات شدید گوارشی می شود.


*** کاشت در خانه:
کاشت و نگهداری این گیاه در فضای آپارتمان بسیار ساده است. برای کاشت باید بوته گیاه را خریداری کرد؛ در مکانی که نور شدید نباشد با آبیاری کم می توان در منزل آن را پرورش داد.


*** طریقه استفاده:
برای استخراج شیره، یک تکه از برگ را بریده و از قسمت میانی آن را باز کرده و شیره از آن خارج می شود. قبل از استخراج شیره بهتر است برگ های گیاه شسته شوند. همچنین قبل از مصرف خوراکی باید پوسته سبز آن را به مدت نیم ساعت در آب انداخت تا تلخی گیاه از بین برود.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

*** نگهداری:
در صورتی که این گیاه از طریق تولید در منزل مورد استفاده قرار گیرد، مدت زمان مصرف آن حداکثر سه تا چهار روز پس از استخراج شیره است. در غیر این صورت آلودگی های محیطی، جذب گیاه شده و خواص درمانی آن را از بین می برد.


*** کاشت وتکثیر :

شمار محصولات جدید آلوئه ورا، رو به افزایش است و با توجه به اهمیت گیاهان دارویی در تولید ترکیبات مورد نیاز در صنایع داروسازی و لوازم آرایشی-بهداشتی، لزوم تحقیق بیشتر درباره جنبه های مختلف تولید این گیاه ارزشمند احساس می شود.
هم اکنون، طرح های مختلفی برای تولید و تکثیر این گیاه در حجم انبوه در دست بررسی است و امید است در آینده نزدیک بتوان تولید این گیاه را به میزان قابل توجهی رساند.


*** پیشرفت صنعت گیاهان دارویی:
در حال حاضر، تولید گیاهان دارویی در حال توسعه است. در دو سال اخیر، مجوز تولید ۸۰ داروی گیاهی از طرف وزارت بهداشت ارائه شده بود که این میزان هم اکنون به ۳۰۰ قلم رسیده است. همچنین روش های مختلف گیاه درمانی و گسترش طب سنتی در دست بررسی و اجراست.

گیاهی رو که مشاهده می کنید آلوئه ورا یا صبر زرد نام دارد که علاوه بر اینکه خاصیت داروئی زیادی دارد.از ماده ژلاتینی که درون برگ این گیاه وجود داره برای مصارف بهداشتی آرایشی (ژل.کرم .شامپو و…)هم استفاده میشود. این گیاه به دلیل خواص داروییه خارق العاده ای که دارد در گروه گیاهان سحر آمیز دسته بندی میشود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

معرفی گیاه:
Aloe Vera Vera یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول ۲۰ اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا ۴ پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند _ اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ تشرح میشود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مایع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک میشود _ سبب تولید شیره Aloe Veraمیشود.

 

تاریخچه  :
آلوئه ورا سابقه ای بسیار طولانی و درخشان دارد. اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا اشاره شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کاری های روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است. در افسانه های به جای مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهی چنان گرامی بوده که افراد برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می کردند.داستان هایی نیز درباره استفاده کلئوپاترا از آلوئه ورا _ عسل و شیر برای حفظ زیبایی افسانه ای شان گفته می شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مردگان خود بکار می بردند .در کتاب مقدس نام این گیاه به کرات آمده است . اما مصریان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قدیمى ارسطو یکى از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.او رایزن الکساندر کبیر نیز بوده است.قدر و ارزشی که او برای آلوئه ورا قائل بود چنان بوده است که در سال ۳۳۳ قبل از میلاد الکساندر را متقاعد کرد جزیره سوکوترا در اقیانوس هند را تصرف کند. این جزیره به دلیل رویش آلوئه در آن شهرت داشت و در آن زمان برای درمان زخم های سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده می شد.

 

گونه شناسی:
گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد.در بین بیش از ۲۴۰ گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستند.
نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس _ گیاهی دائمی _ گوشتی و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ های پهن تیغ دار. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است.از آلوئه که امروز در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گستره وسیعی از بیماری ها از انواع میگرن گرفته تا سوءهاضمه _ درمان جوش و سوختگی استفاده می شود.
آلوئه ورا در طب سنتی ۵ هزار ساله هندی _ آیورودا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده می شود. تمدن های یونانی _ رومی _ آفریقایی _ مایایی _ سرخپوستان آمریکایی و چینی نیز آلوئه ورا را گرامی می داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ های آلوئه ورا را بالای در خانه هایشان آویزان می کنند.

 

ترکیب شگفت آور: 
باید گفت در کمال شگفتی ۹۶ درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. ۴ درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که ۷۵ نوع آن شناخته شده اند.ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند.این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است.آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ _ ب _ ث _ ای _ آمینواسیدهای روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند.کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند _ آلوئین ملینی بسیار قوی است.
حدود ۹۶ درصد از وزن آن را آب تشکیل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها _ ویتامین ها _ املاح _ آنزیم وگلیکوپروتئین است!
این گیاه حداقل داراى ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده _ روده کوچک و روده بزرگ مفید است.
ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C _ B۱۲ _ B۶ _ B۲ _ B۱ _ A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد.
هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست.بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است.

 

ژل :

حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. ‘آنتراکوئین” موجود در شیره Aloe Vera به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.این مواد شیمیایی در مقادیر کم _ می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.از ژل Aloe Vera برای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد.این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها _ سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.
شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است _ اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود _ غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر _ شیره Aloe Veraمی تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازه سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

عصاره:

آلوئه ورا

آلوئه ورا

شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است _ از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد.چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که ‘مانوز استیله” به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی _ دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است.مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه _ میزان تأثیر AZTرا (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروسHIV)تا حد زیادی بالا میربرد.اگر این ترکیب دارویی با Aloe Vera مصرف شود _ میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا ۹۰% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.
ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال _ ۲۰ نوع ماده معدنی _ ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است.از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است.مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند _ سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد _ قند و کلسترول خون را کنترل می کند _ تولید انرژی را افزایش داده _ درد مفاصل را تسکین می دهد _ شش ها را پاک می سازد _ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید.

خواص درمانی :

قرنهاست که برگ‌های گیاه صبر زرد به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف به عنوان دارو مصرف می‌شود اثرات درمانی مختلفی که برای این گیاه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتی است اما مطالعات بالینی نیز در سالهای اخیر روی آن صورت گرفته است.
در یک مطالعه گسترده استفاده موضعی از ژل این گیاه موجب التیام زخم‌های به جا مانده از آکنه روی صورت شد.
این گیاه دارویی در درمان آرتریت _ آسم _ سندرم خستگی مزمن _ سوء هاضمه و اختلالات روده‌ای _ اختلالات پوستی _ آسیب‌های ورزشی و زخم‌های داخلی و خارجی اثر بخش است.

ژل گیاه صبر زرد:

آلوئه ورا

آلوئه ورا

بصورت موضعی برای درمان سوختگی‌های خفیف _ آفتاب سوختگی _ بریدگی ها _ آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.
کاربرد موضعی الوئه ورا بر روی زخم‌های جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد.
برگ بوته‌های گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته‌ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می‌شود.
جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای ‘آلوئه‌ورا” است.
آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.
این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد _ بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.
براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده _ منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.
در کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.
یکی از دلایلی که این گیاه از آفریقا به مناطق دیگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخی بیماریها بود و مسافرانی که با لنجها به سفر دریایی می‌پرداختند این گیاه را به‌ عنوان کمکهای ‌اولیه به‌همراه خود می‌بردند.
آلوئه ورا دارای هورمونها و ترکیباتی است که بلافاصله زخم را ترمیم می کند و برای بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده موثر است.
همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمى درمانى هستند _ ادعا مى کنند مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را مى کاهد.
هم اینک ‪ ۲۰۰ماده دارویی از گیاه آلوئه‌ورا تولید شده است و از پوست آن نیز مواد آنتی کانسر جدا شده است.
به‌گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می‌شود و به همین دلیل است که این گیاه تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است.
هم‌اینک کمپانیهای بسیاری در جهان از آلوئه‌ورا در تولید صنایع غذایی _ مربا _ نوشابه‌ها _ کنسرو _ ماست و دوغ _ ژله _ مارمالاد _ سوپهای آلوئه‌ورا _ بستنی _ عسل _ ترشی _ تافی _ نان _ ماکارونی _ برنج و چای استفاده می‌کنند.
از محصولات آلوئه‌ورا در صنایع بهداشتی از جمله تولید دستمال کاغذی و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترمیم سریع پوست آنها _ استفاده می‌شود.
برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند _ آموزشهای لازم را طی کنند.
مرکز پژوهشهای بیوتکنولوژی خلیج فارس در جزیره قشم ایران _ تنها عضو منطقه خاورمیانه این انجمن است که مقر آن در تکزاس آمریکا می‌باشد.
دانشمندان اسپانیایی از گیاه آلوئه ورا ژلی ساخته‌اند که می‌تواند عمر نگهداری میوه‌ها را طولانی‌تر کند.
محققان اسپانیایی می‌گویند با استفاده از این ژل خوردنی می‌توان میوه‌ها را تازه نگه داشت.
این ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغییر نمی‌دهد می‌تواند به صورت یک پوشش کاملا طبیعی و بی‌ضرر جایگزین مواد نگهدارنده مصنوعی شود که بعد از برداشت میوه‌ها به آنها اضافه می‌شود.

۵ دلیل عمده برای مصرف ژل آلوئه ورا:

آلوئه ورا

آلوئه ورا

۱) قالب های ساختاری بدن: آمینواسیدها _ اجزا و قالب های ساختار بدن ما هستند. هشت آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمی شود. نوشیدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه می دهد به واسطه تأمین طبیعی آمینو اسید های ضروری بدن _ سلامتی خود را حفظ کنید. آلوئه ورا تنها گیاهی است که آمینو اسید های مشابه و ضروری بدن را می سازد.
۲) ضدالتهاب و عصبانیت: ژل آلوئه ورا دارای ۱۲ ماده اصلی است و بررسی ها نشان داده که بدون هیچ عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری می کند و همچنین آلوئه ورا سبب تحرک ماهیچه ها و صحت کارکرد مفاصل می شود.
۳) ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C _ B۱۲ _ B۶ _ B۲ _ B۱ _ A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد _ بنابراین نیاز داریم که در رژیم غذایی خود همواره این ویتامین ها را به طور مکمل بگنجانیم.
۴) میزان مواد معدنی: بعضی از مواد معدنی در آلوئه ورا یافت شده است که شامل کلسیم _ سدیم _ آهن _ پتاسیم _ کلر _ منگنز _ مس و روی است.نوشیدن ژل آلوئه ورا یک راه طبیعی و سالم برای تأمین نیازمندی های بدن است.
۵) بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادی که در خود دارد بی نهایت برای سلامت دهان و لثه مفید است. دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسیار توصیه می کنند

 

اشکال موجود الوورا:
در حال حاضر محصولات مختلفی از این گیاه در صنایع مختلف غذایی _ آرایشی و بهداشتی دارویی در دنیا تولید و عرضه می‌شود.
در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها _ کمپوت _ دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم‌ها _ لوسیون‌ها _ شامپوها _ صابون‌ها _ شوینده‌ها و در صنایع دارویی در کپسول ها _ قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگهای آن است.
ژل آلوئه برای درمان اگزما و ترمیم جای عمل سزارین _ هموروئید و انواع دیابت کاربرد دارد.
ژل Aloe Vera به شکل تازه که از گیاه Aloe Vera گرفته شده باشد بهترین ماده است _ اما این ماده به صورت تجاری در شکل ژله ثابت شده نیز موجود است. پودر شیره Aloe Vera نیز به شکل کپسولهای ۵۰۰ میلی گرمی به عنوان داروی مسهل موجود است. عصاره Aloe Vera در واقع شکل مایع ژل است.
اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد.اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب ها _ مرطوب کننده ها و کرم های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند.اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم.تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم کننده ایده آل کرده است. در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره _ ژل _ کپسول و پودر عرضه می کنند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

نحوه مصرف الوورا:
بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.
به منظور استفاده از ژل Aloe Vera _ برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.
شیره Aloe Vera از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است _ اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناک عضلات می گردد _ لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر “کاسکارا و فلوس” توصیه میشود.
برای درمان سنگهای کلیه و به عنوان مسهل شیره Aloe Vera خشک را مصرف کنید. برای درمان HIV _ روزانه به میزان ۸۰۰ الی ۱۶۰۰ میلی گرم مانوز استیله مصرف کنید. این میزان از ماده مزبور _ برابر با نیم تا یک لیتر آب Aloe Veraاست _ هر چند میزان مانوز استیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.
نکات احتیاطی الوورا:
با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است پزشکان مصرف خوراکی آن در طول دوران بارداری و شیردهی را برای خانم ها منع می کنند.آلوئه ورا چنان خواص چشمگیر و متعددی دارد که نام ها و القاب زیادی برای خود کسب کرده است از جمله:گیاه درمانگر _ گیاه سوختگی _ دکتر گلدانی و گرز بهشتی ژل Aloe Vera برای استعمال خارجی ماده بی خطری است _ اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک میشود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.
ژل Aloe Vera برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست. شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد _ زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند.مصرف مسهل Aloe Vera برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای _ انسداد روده ای _ آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز میشود.مصرف زیاد این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها _ بواسیر _ دیورتیکولوز _ التهاب دیورتیکول _ کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن میشود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه Aloe Vera مصرف کنند.
تداخل های احتمالی
مصرف طولانی و مزمن شیره Aloe Vera می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره Aloe Vera را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید _ شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید _ بیشتر است.

«صبرزرد» در جزیره قشم :
«صبر» نام فارسی آن است و صرفنظر از مصارف درمانی آن توسط افراد بومی _ آن را روی قبرها می کارند و نشانه ای از محل خاکسپاری کسی است که فوت شده است .برگزیدن نام صبر برای این گیاه نیز احتمالاً ایجاد آرامش و صبر برای بازماندگان است.در جزیره قشم تراکم بسیار زیاد گیاه را در قبرستان قدیم شهر «سوزا»به صورت چند هکتار فشرده که عملاً قبرها را کاملاً در بر گرفته است _ می توان مشاهده کرد.
آلوئه و را گیاهی است که برای ماندن و رشد به حداقل آب نیاز دارد و در خاک های شور و ساحلی به آسانی رشد و پرورش می یابد و نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است.بر اساس تجارب پژوهشی _ مرکز پژوهشی های بیوتکنولوژی خلیج فارس منطقه آزاد قشم _ کارخانه تولید صنعتی آن را با ظرفیت سالانه ۲۰۰ تن ژل و پودر آلوئه طراحی و تدوین و دانش فنی آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.
پشتوانه این واحد صنعتی _ کشت و پرورش آلوئه به مساحت ۵۰ هکتار است که ۵ هکتارتوسط «منطقه آزاد قشم کاشته شده و ۱۵ هکتار آن توسط شرکت خریدار دانش فنی در دست آماده سازی برای کاشت است و لازم است _ ۳۰ هکتار دیگر نیز توسط مردم جزیره کاشته می شود. تکثیر آلوئه ورا به صورت تولید پاجوش و کاشت بذر است. در بسیاری از موارد هر بوته تا ده پاجوش تولید می کند.
این گیاه پایدار و چند ساله است و هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته ۳ تا ۴ برگ کناری برداشت و برای استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار دارد.توسعه کاشت «آلوئه ورا»توسط مردم جزیره قشم صرفنظر از تأمین ماده اولیه کارخانه در دست احداث _ زمینه ای مناسب برای ایجاد اشتغال بومی _ ایجاد فضا سبز (در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده کشاورزی و بی نیازی آن به آب شیرین و آبیاری دایم) است. خواص متعدد دارویی شناخته شده در «آلوئه ورا» باعث شده است که آن را گیاه قرن بیستم بنامند.
بسیاری از محققان بر این اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارویی آن در تحولات صنایع دارویی مشابه با شناخت آسپرین در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط میلیون ها انسان برای کاهش تب _ درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بیمار قلبی از آسپرین به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز ل_خ_ته خون استفاده می کنند.
مطالعات نشان داده است _ آلوئه دارای حدود ۲۰۰ ماده مؤثر است.مواد آرایشی _ بهداشتی _ غذایی و نوشابه ها بزرگترین بازار بین المللی مصرف آلوئه به شمار می روند.کشورهای کره و ژاپن قدیمی ترین مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتی خود هستند.در کره _ ژل آلوئه در نوشابه ها با غلظت ۹۹ درصد مصرف می شود. این وضعیت در سنگاپور و مالزی نیز گسترش یافته است.استرالیا بالاترین مصرف آلوئه را دارد و با حضور ژاپنی ها در استرالیا بازار مصرف نوشابه های آلوئه نیز توسعه یافته است.مواد آرایشی طبیعی ۴درصد از ۱۶ میلیارد دلار بازار مواد آرایشی _ بهداشتی را در اختیار دارد.تولید آنها سالانه ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش می یابد که سه برابر رشد توسعه سایر صنایع است.
نوشابه های حاوی ژل آلوئه در فروشگاههای عرصه کننده Health food ارائه می شود که با طعم و رنگ های متفاوت وجود دارد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا

مرور کلی خواص داروئی الوورا :
صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .
مرور کلی خواص داروئی :
صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .
• تقویت کننده بدن است
• یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند
• برای معالجه آسم مفید است
• سوء هاضمه را برطرف می کند
• در معالجه صرع مفید است
• اثر ضد کمر درد
• خون را تصفیه می کند
• برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید
• اگزما را درمان می کند
• برای معالجه اسهال خونی مفید است
• برای رفع ریزش مو _ شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید
• گرفتگی کبدی را برطرف می کند
• برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید
• صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید
• مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند
• برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید
اسامى گوناگون صبر زرد
در مـازنـدران بـه گـیـاه صـبـر انجیر بغدادى مى گویند .درگویش اصفهانى به صبر _ چدروا مى گویند .صباده _ صبره _ آلوئه _ آلوئس و ازوا از اسامى دیگر صبر زرد است .

آلوئه ورا

آلوئه ورا

صـبـر زرد در زبان عربى : الوه _ الصبر و صباره
در زبان لاتین : Aloe Vera
در زبـان انـگـلیـسـى بـه aloe
در زبـان آلمـانـى بـه aloe
در زبـان فرانسه به officinale aloes شهرت دارد .

گونه هاى مختلف گیاه صبر زرد
گیاه صبر زرد ۵ گونه اصلى دارد که عبارتند از:
۱ – صبر زرد _ صبر _ صبرهندى _ داربو – عود Aloe vera
۲ – شاخ بزى Aloe verrucosa
۳ – خرخ Aloe vaccillans
۴ – صبر فارسى _ صبر سیاه Aloe caballin
۵ – صبر سقوطرى Aloe socotrin

نویسنده:وحید زارعی

مطالب بیشتر — کاشت آلوئه ورا—– در خصوص خدمات ویژه گیاه الوئه ورا —  آموزش کامل پرورش آلوئه ورا—– گزارش اطاق بازرگانی در مورد صادرات آلوئه ورا

طرز تهیه شربت آلوئه ورا + نکات تهیه و فواید

درست کردن نوشیدنی آلوئه ورا در خانه، اگر به صورت نادرستی انجام شود می تواند هیچ کدام از اثرات شگفت انگیز آلوئه ورا را نداشته باشد. ما در ادامه طرز تهیه این نوشیدنی خوشمزه و مفید و نکات مهم و فواید آلوئه ورا را برای شما عزیزان بیان می کنیم …

مواد لازم برای شربت آلوئه ورا :

ژل شفاف ( شسته شده ) جدا شده از برگ آلوئه ورا یک برگ آلوئه ورا
لیموترش تازه و یا آب پرتقال ۱ عدد
عسل ۶- ۵ قاشق غذاخوری
آب ۴ لیوان

طرز تهیه شربت آلوئه ورا :

• در روش اول تمام مواد را درون مخلوط کن ریخته و به مدت ۲ دقیقه میکس کنید تا مخلوط یکدست شود. سپس چند تکه یخ به شربت آماده شده اضافه کرده و یا شربت را به مدت ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود و سپس میل نمایید. می توان به آن تخم ریحان و گلاب هم اضافه کرد.

• روش دوم عصاره لیموترش، عسل و آب را درون میکسر با هم مخلوط کرده، سپس ژل جدا شده از برگ که قبلا به قطعات کوچک بریده و یا ساطوری شده را به مخلوط حاصل بیفزایید و خنک میل نمایید.


چگونه مغز آلوئه ورا را جدا کنیم؟

ابتدا برگ آلوئه ورا را بشویید.
سپس برای راحت در آوردن مغز آلوئه ورا، را به قسمت های کوچک برش بدهید.
قسمت تیغ های کناری را برش بدهید.
پوست سبز بالایی را توسط چاقو جدا کنید.
بعد پوست سبز پایینی را از مغز آلوئه ورا جدا کنید بطوریکه هیچگونه پوست سبزی روی مغز نماند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا


چگونه تلخی آلوئه ورا را از بین ببریم ؟

برای اینکه تلخی احتمالی آلوئه ورا گرفته شود، مغز آلوئه ورا را داخل آب خنک به مدت ۲۰ دقیقه گذاشته و چندین بار آب را عوض کنید.

برگ های تازه آلوئه ورا معمولا تلخ تر هستند ولی آلوئه ورایی که در مغازه ها موجود هست چون مدت زیادی از ریشه جدا بودن تلخی شان کمتر هست یا اصلا تلخ نیستند.


برگ های تازه آلوئه ورا خانگی تلخ تر از برگ های مغازه هاست.


نکات و هشدارها

نوشیدنی آلوئه ورا هم مانند ژل آن خواص ضد باکتریایی دارد.

خوردن روزانه نوشیدنی آلوئه ورا می تواند به داشتن احساس بهتر، افزایش انرژی و داشتن وزن سالم کمک کند.

وقتی خودتان نوشیدنی را درست می کنید می توانید مطمئن باشید که هیچ مواد افزودنی ناسالم یا مواد نگهدارنده ای در آن وجود ندارد. به خصوص اگر از آلوئه ورایی استفاده کنید که خودتان آن را پرورش داده باشید.

گیاه آلوئه ورا باربادنسیس میلر تنها نوعی از این گیاه است که ژل مناسبی برای درست کردن نوشیدنی دارد.

بلافاصله پس از خارج کردن ژل آلوئه ورا از برگ، از آن استفاده کنید چون بعد از حدود تنها چند دقیقه اکسیده شده و شروع به از دست دادن برخی مواد مغذی با ارزش می کند.

مهم است که حتماً لایه زرد رنگ برداشته شود؛ چرا که در صورت استفاده می تواند موجب ناراحتی معده و اسهال شود.


آلوئه ورا

آلوئه ورا

شربت آلوئه ورا

خواص نوشیدنی آلوئه ورا

*سبب کمک به بهبود تنظیم دستگاه گوارش می شود.

*بااستفاده مداوم نوشیدنی آلوورا احساس تندرستی وسلامتی به شما دست می دهد

*وسطح انرژی بدن افزایش می یابد

*وبه شما کمک می کند تا وزن بدن مناسب ومتعادل گردد .

* آلوورا دارای قابلیت طبیعی دفع سموم می باشد

*نوشیدن مداوم آلوورای می تواند حرکت موجی روده را بهبود بخشیده

*وجذب پروتئین را افزایش دهد

*وهمزمان میزان باکتریهایی را که سبب تخمیر می شوند کاهش دهد

*آلوورا همچنین سبب کاهش سوزش قلب ، معده دیگر ناراحتی های گواراشی می شود .

رونق کشاورزی با پرورش آلوئه ورا