سگ های ولگرد و جیب و جان مردم نجف آباد/ نگهداری از ۱۰۰سگ
سگ های ولگرد و جیب و جان مردم نجف آباد/ نگهداری از ۱۰۰سگ
اخیرا با انتشار فیلمی از محل نگهداری سگ های ولگرد در حاشیه سایت دفن 20 شهرداری نجف آباد در دامنه کوه های شمالی این شهر، یک بار دیگر موضوع سگ های ولگرد مورد توجه قرار گرفته است.

سگ های ولگرد و جیب و جان مردم نجف آباد/ نگهداری از ۱۰۰ سگ

اخیرا با انتشار فیلمی از محل نگهداری سگ های ولگرد در حاشیه سایت دفن ۲۰ شهرداری نجف آباد در دامنه کوه های شمالی این شهر، یک بار دیگر موضوع سگ های ولگرد مورد توجه قرار گرفته است.

برخی که ادعای حمایت از حقوق حیوانات را دارند، به این شیوه نگهداری اعتراض دارند و معتقدند که بایستی شرایط بهتری برای این حیوانات فراهم شود. این دوستان در پاره ای موارد حتی به عقیم کردن این حیوانات نیز معترض می شوند. عقیم کردنی که خود بحث مفصلی دارد و هزینه های نسبتا سنگین.

به نظر می رسد این جنس افراد وقتی به موضوعی نقدی دارند، راهکاری را هم برای حل آن پیشنهاد کنند. به نظرشان شهرداری که تمامی بودجه اش از جیب مردم تامین می شود، تا چه حدی مجاز به هزینه کردن بیت المال برای نگهداری و تغذیه سگ های ولگردی است که در خیلی موارد آرامش و آسایش مردم را خدشه دار می کنند.

همان افرادی که امروز از وضعیت به قول خودشان نامناسب نگهداری سگ های ولگرد انتقاد دارند، اگر شهرداری فضای بهتری برای سگ ها تدارک می دید و همه جوره هوایشان را می داشت، صدایشان در نمی آمد که چرا از بودجه شهرداری برای چهار تا سگ ولگرد ریخت و پاش می کنید؟!

این دوستان، چند وقت پیش که سگ (گله)، پوست سر یک کودک را در همین نجف آباد کند، دقیقا چه موضعی گرفتند و کجا بودند؟ وقتی حضور سگ های ولگرد در گوشه و کنار شهر، امنیت تردد دانش آموزان را تهدید می کند، چه جوابی دارند؟

به هر حال هیچ انسان منصف و با اخلاقی، موافق نگهداری حیوانات در شرایط غیر طبیعی نیست ولی به این هم باید توجه داشت که حفظ حقوق و امنیت شهروندان، اولویت بالاتری دارد.

سگ ولگرد

سگ ولگرد

حمله سگ

حمله سگ

نگهداری از یکصد سگ/ روزانه یکصد کیلو خوراک دارند

برای روشن تر شدن این موضوع،  چند تماس با مسئولان مربوطه گرفتیم و سوالاتی مطرح کردیم که خلاصه اش این چند خط است که بر اساس صحبت های مسئولان تنظیم کرده ایم.  شهرداری نجف آباد در حال حاضر در فضای فنس کشی شده ای که سال ها است در نزدیکی محل دفن زباله های شهری آماده کرده،بیش از یکصد قلاده سگ جمع آوری شده از سطح شهر را نگهداری می کند.

به منظور جلوگیری از تولید مثل سگ ها، شصت سگ ماده در فضایی جدا از چهل سگ نر نگهداری می شوند و مجموع آن ها روزانه به طور متوسط یکصد کیلوگرم خوراک شامل گوشت های ضایعاتی و اسکلت مرغ را تحت نظارت بهداشتی شبکه دامپزشکی استفاده می کنند.

نکته دیگر در مورد این مرکز، ممنوعیت استفاده از ضایعات کشتارگاه برای تغذیه سگ ها است و به همین دلیل روزانه هزینه قابل توجهی صرف تامین خوراک این حیوانات می شود.

ضایعات گوشت، روزانه توسط نیروهای شهرداری به صورت نیم پز درآمده و به سگ ها داده می شود و تعدادی از دوستداران حیوانات نیز با هماهنگی شبکه دامپزشکی، مقادیری اسکلت مرغ برای سگ ها می آورند.

در مقاطعی نیز ممکن است دامداران با مراجعه به این مجموعه، تعدادی از سگ ها که مناسب استفاده به عنوان سگ گله باشند را جدا کرده و با خود ببرند و در ماه های اخیر نزدیک به چهل قلاده سگ نیز به همین شیوه از این مرکز جدا شده اند.

واکسینه کردن و دادن قرص های ویژه انگل، از دیگر خدمات ارائه شده برای این سگ ها هستند و اخیرا زمین دو هزار متر مربعی در کنار مجموعه فعلی محصور و دیوار کشی شده و پیمانکار در حال اجرای بخش های داخلی آن است تا در آینده محل مجهزتر و بهتری برای نگهداری سگ های ولگرد آماده شود.

یکی از مسئولان مربوطه در خصوص لاشه سگ های دیده شده در فیلم هم گفت: نیروهای خدمات شهری روزانه از سطح مناطق پنج گانه، لاشه سگ هایی که بر اثر تصادف یا بیماری مرده اند را جمع آوری و به این نقطه منتقل می کنند تا در اولین فرصت دفن شوند که لاشه های دیده شده مربوط به بازه زمانی کوتاه حدفاصل تحویل لاشه تا دفن آن ها بوده است.

وی در مورد توله سگ های رها شده در گوشه ای دیگر نیز گفت: فوت سگ های آبستن و زنده ماندن توله های آن ها از مواردی است که گاها شاهدش هستیم و این توله ها نیز امکان نگهداری در مرکز مذکور را ندارند.