قول دادستان نجف‌آباد برای بسته ماندن فروشگاه‌های بزرگ
 قول دادستان نجف‌آباد برای بسته ماندن فروشگاه‌های بزرگ
علی زارع دادستان جوان و انقلابی نجف‌آباد که در اقدامی کم‌نظیر، سوء‌مدیریت دیگر مسئولان شهرستان را جبران کرد و با حکم قضایی چهار فروشگاه بزرگ نجف‌آباد را در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا تعطیل کرده، گفت: قول می‌دهم تا اولین روز فروردین، این فروشگاه‌ها را تعطیل نگه دارم.

 قول دادستان نجف‌آباد برای بسته ماندن فروشگاه‌های بزرگ

علی زارع دادستان جوان و انقلابی نجف‌آباد که در اقدامی کم‌نظیر، سوء‌مدیریت دیگر مسئولان شهرستان را جبران کرد و با حکم قضایی چهار فروشگاه بزرگ نجف‌آباد را در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا تعطیل کرده، گفت: قول می‌دهم تا اولین روز فروردین، این فروشگاه‌ها را تعطیل نگه دارم.

زارع دقایقی پیش در نشست خبری که در دفترش برگزار شد، با اظهار ناراحتی از عدم همراهی و حمایت بیشتر مدیران شهرستان با تصمیم او بیان داشت: از تمامی شهروندان، رسانه‌ها و برخی اصناف که فعالیت‌شان را در این چند روز به صورت داوطلبانه محدود کردند، تشکر ویژه دارم و دست تک‌تک‌شان را می‌بوسم.

زارع اضافه کرد: لزوم محدود شدن فعالیت برخی فروشگاه‌ها در این شرایط خاص، چیزی نبود که حتی به حکم قضایی نیاز داشته باشد ولی وقتی بنده دیدم که مسئولان متولی با وجود هشدارهای متعدد کارشناسان، حاضر به چنین کاری نیستند، به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کردم.

دادستان نجف‌آباد، مردم و سلامت‌شان را خط قرمز هر دادستانی دانست و اضافه کرد: بنده نه دستور قرنطینه شهر را داده‌ام و نه تعطیل کل شهر را. حکم صادر شده در خصوص تعطیلی مراکز صنفی است که از نظر کارشناسان شبکه بهداشت و درمان، به دلیل ازدحام بالای جمعیت امکان رعایت اصول بهداشتی را ندارند.

نشست خبری علی زارع دادستان نجف آباد

نشست خبری علی زارع دادستان نجف آباد

 

تحریک شهرهای اطراف برای سرازیر شدن به نجف‌آباد

دادستان نجف‌آباد هم‌چنین نامیدن نجف‌آباد به عنوان بازار غرب استان توسط مدیران ارشد استان را امری اشتباه و غیر‌منطقی دانست و افزود: اولین تاثیر این کار، تشویق ساکنان شهرهای غربی استان برای سرازیر شدن به سمت بازار نجف‌آباد است و این موضوع بدون شک خطر گسترش ویروس کرونا را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

زارع، افزایش ساعات کاری فروشگاه‌های بزرگ برای کاهش خطر ابتلا به کرونا را نظریه‌ای بر خلاف عقل و منطق دانست و ادامه داد: مایحتاج عمومی و ضروری مردم همه جا پیدا می‌شود و بازار نجف‌آباد، مخصوص خودِ نجف‌آباد است به شرطی که سلامت مردم این شهر حفظ شود. اگر ساعت کاری فروشگاه‌های بزرگ افزایش پیدا کند، مطمئن باشید تا پاسی از نیمه‌شب شاهد حضور متراکم مشتریان خواهیم بود.

وی از پاسخ‌گویی‌اش به تمامی نقطه نظرات ارسالی شهروندان در فضای مجازی گفت و افزود: زبانم در توصیف بزرگواری مردم و رسانه‌ها در حمایت از این انجام وظیفه قاصر است و به نظرم این میزان استقبال مردمی که خود من را هم غافلگیر کرد، در دستگاه‌ قضایی کم‌سابقه محسوب ‌شود.

دادستان نجف‌آباد، صدور حکم تعطیلی برخی فروشگاه‌های بزرگ شهر را تنها اقدام قابل اجرای خود در مسیر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دانست و خاطر نشان کرد: این‌که دست روی دست بگذاریم تا ببینیم ستادهای استانی و ملی بحران کرونا برای ما چه تصمیمی می‌گیرند، اشتباه است. گاهی خودمان باید بر اساس شرایط خاص شهرستان، تصمیم‌های قاطعی بگیریم.

تشکر ویژه و صمیمانه از تمامی نیروهای فعال در مراکز درمانی و بیمارستان، بسیج، لشکر۸نجف‌اشرف، نیروی انتظامی و پلیس راهور و مجموعه‌های مردم‌نهاد دیگر موردی بود که علی زارع با تشریح آن اضافه کرد: برخی به غلط تصور می‌کنند که بنده در مقابل بازار و اصناف هستم ولی واقعیت این است که هم‌چون شش ماه گذشته که در خدمت مردم بوده‌ام، مهم‌ترین اولویت کاری‌ام حفظ سلامت مردم بوده و گواه آن صدور رای تخریب بیش از یکصد و بیست حلقه چاه‌ذغالی و تعطیلی واحد کک‌سازی یکی از واحدهای تولیدی است که در نهایت منجر به بهبود کیفیت هوای شهر به ویژه در مورد ویلاشهر شده است.

علی زارع دادستان نجف آباد

علی زارع دادستان نجف آباد

 

نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم

دادستان نجف‌آباد صحبت‌های خود را با محوریت فعالیت بازار ادامه داد. او گفت: بسته شدن چهار فروشگاه بزرگ شهر که با اقبال عمومی در سطح استان مواجه هستند، خواسته بسیاری از مردم بود و کارشناسان شبکه بهداشت نیز خطرناک بودن ادامه فعالیت این مراکز را بارها به صورت رسمی گزارش کرده بودند.

زارع بیان داشت: پس از بسته شدن این فروشگاه‌ها که منجر به کاهش قابل توجه تراکم جمعیت در مرکز شهر شد، موضوع هسته مرکزی بازار نجف‌آباد در دستور کار قرار گرفت که با توجه به سابقۀ طولانی انصاف کسبه و شهرت آن در سطح استان، روزانه جمعیت زیادی را به سمت خود جذب می‌کند و همین موضوع تهدیدی بالقوه برای سلامت شهروندان نجف‌آبادی و حتی شهرهای هم‌جوار در شرایط کنونی محسوب می‌شود.

وی تعطیلی مراکز صنفی شلوغ شهر را جزء پیشنهادات خود در اولین جلسه ستاد مدیریت بحران کرونا در شهرستان خواند و ادامه داد: در یکی از جلسات شورای تامین شهرستان، یک شرط برای فعالیت این مراکز پیشنهاد کردم که طبق آن اگر بتوانند حداقل فاصله ایمن مشتریان در زمان خرید، تعداد مشتریان حاضر در فروشگاه و ایمن‌سازی شرایط بهداشتی تمامی مشتریان را مدیریت کنند، فعالیت واحد صنفی بلامانع خواهد بود ولی واقعیت این است که نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم و تحقق کامل این شرایط بسیار بعید و حتی غیر‌ممکن است.

توصیه به ساکنان شهرهای مجاور برای عدم مراجعه به نجف‌آباد تا اولین روز فروردین جهت خرید از چهار فروشگاه بسته شده دیگر مطلبی بود که دادستان با تشریح آن اعلام داشت: هر بحرانی پیش از وقوع همیشه هشدار می‌دهد و اگر به این هشدارها توجه نداشته باشیم، حل بحران بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود. نباید خودمان را تافته جدا بافته بدانیم و در شرایط که بسیاری کشورهای جهان مراکز دانشگاهی و عمومی خود را محدود کرده یا در ایران شاهد تعطیلی بسیاری از نمازهای جمعه و جماعات هستیم، حاضر به محدود کردن فعالیت بازار نباشیم.

این مدیر جوان تنها حامیان خود در این شرایط سخت را خداوند، مردم و رسانه‌های مردمی دانست و خاطر نشان کرد: اگر چند روز یا چند هفته دیگر اوضاع نجف‌آباد بحرانی شد و تعداد مبتلایان یا فوت‌شدگان کرونا افزایش چشمگیری پیدا کرد، چه کسی جوابگو خواهد بود؟ کدام مدیر شهرستان یا استان، چنین فاجعه‌ای را گردن خواهد گرفت؟ کدام مدیر می‌تواند پاسخی برای هدر رفتن بیت‌المال و جان انسان‌ها داشته باشد؟

 

 

امیدوارم برخی مسئولان پشیمان نشوند

علی زارع که از اولین دقایق صدور حکم تعطیلی برخی فروشگاه‌های بزرگ نجف‌آباد تحت شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین فشارها قرار داشته، میزان موافقت شهروندان با چنین تصمیمی را بیش از هشتاد درصد تخمین زده و می‌گوید: برخی صنوف مانند طلافروشان و توزیع کنندگان گوشت، به صورت داوطلبانه مراکز عرضه خود در هسته مرکزی بازار را تعطیل کردند که از تمامی آن‌ها تشکر می‌کنم ولی برخی صنوف نیز وجود دارند که از نظر بنده ادامه فعالیت‌شان در این شرایط چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

زارع کنترل تراکم جمعیت در دیگر مراکز مانند بانک‌ها یا دفاتر اسناد رسمی را خارج از حیطه وظایف دادستان دانست و گفت: طبق بررسی‌های اولیه که البته هنوز نهایی و قطعی نشده، از نظر دادستانی نجف‌آباد فعالیت فروشگاه‌های کیف و کفش، پوشاک، پارچه، فرش ماشینی و موکت، فرش دستباف و صنایع دستی، لوازم بهداشتی و آرایشی، آرایشگران مردانه و زنانه، طلا و جواهر و لوازم خانگی در شرایط فعلی بهتر است تعطیل شود.

وی خاطر نشان کرد: برای فروشگاه‌های بزرگ و ارزان‌سراها پیشنهاد کرده‌ام از توان نیروهای داوطلب و بسیجی برای رعایت اصول بهداشتی و کنترل تراکم جمعیت مشتریان استفاده شود تا فروشگاه‌ها نیز امکان ادامه فعالیت ایمن را داشته باشند.

زارع اضافه کرد: اگر شهروندان مصادیق تخلفات بهداشتی در فروشگاه‌های مختلف را به شبکه بهداشت و درمان گزارش کرده و شبکه درخواست پلمپ آن مجموعه را به ما ارائه کند، این کار با همکاری نیروی انتظامی اجرایی خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم در آینده شرایط خطرناک و کنترل نشده‌ای در نجف‌آباد پیش نیاید که برخی مسئولان به خاطر عدم همراهی و همکاری با تصمیم محدودسازی فعالیت بازار، پشیمان شوند.

علی زارع دادستان نجف آباد

علی زارع دادستان نجف آباد

 قول دادستان نجف‌آباد برای بسته ماندن فروشگاه‌های بزرگ