مجلس از ظرفیت خود برای مبارزه با فساد استفاده نکرده است
مجلس از ظرفیت خود برای مبارزه با فساد استفاده نکرده است

قبح اختلاس و رشوه در کشور شکسته شده است ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون قضایی اظهار داشت: مبارزه با فساد بستگی به مصادیق دارد زیرا تعریف خاصی از آن در قانون وجود ندارد. بر اساس مصادیق مختلف قانون گذار به گونه ای عمل کرده است که محاکم ما و دولت بتوانند […]

قبح اختلاس و رشوه در کشور شکسته شده است

ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون قضایی اظهار داشت: مبارزه با فساد بستگی به مصادیق دارد زیرا تعریف خاصی از آن در قانون وجود ندارد. بر اساس مصادیق مختلف قانون گذار به گونه ای عمل کرده است که محاکم ما و دولت بتوانند عمل کنند.

وی درباره وظایف مجلس گفت: مبارزه با فساد از طریق نظارت حاصل می شود که در این زمینه مجلس از ظرفیت خودش برای مبارزه با فساد استفاده نکرده است. اگر قرار است درباره نظارت که نیمی از وظایف مجلس شورای اسلامی است، نمره دهیم، باید نمره منفی دهیم. زیرا نظارت ها بر عملکردها ضعیف است و این انتقاد به مجلس وارد است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس درباره اصلاح قوانین برای مبارزه با فساد بیان داشت: قانون تجارت هم به صورت لایحه از دستگاه قضایی به دولت و از دولت به مجلس ارسال شده است  و مجلس کار بسیار بزرگی انجام داد ۱۲۰۰ ماده اصلاح شد و در حال حاضر در شورای نگهبان قرار دارد و اتلافی بین مجلس و این شورا وجود دارد.

ابوترابی قانون تجارت ایران را به روز ندانست و عنوان داشت: این قانون دارای ایرادهای متعددی است. چند دوره اصلاح قانون چک را داشتیم که آن می تواند یکی از موانع اصلی کسب و کار باشد. این قانون چند دوره در مجلس اصلاح شده است و هنوز هم بسیار ایراد دارد.

وی از بررسی طرح ایجاد سازمان مبارزه با فساد اقتصادی در مجلس گفت و بیان داشت: متاسفانه سال های اخیر و وضعیت تحریم باعث شد، بی نظمی عجیبی در فرایند مسئولین ببینیم و قبح اختلاس و رشوه به دلیل بیمار بودن ساختار دولتی شکسته شد که امید داریم با ایجاد سازمان هایی مانند سازمان مبارزه با فساد برخورد صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: اخیرا شاهد هستیم، بعد از اینکه در مجلس هفتم طرحی در خصوص شناسایی اموال مسئولین داده شد و سال های سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، بالاخره اخیرا تبدیل به یک قانون شد ولی این قانون ایرادات جدی دارد زیرا با آن طرح اولیه فاصله دارد و خروجی آن ناقص است ولی می تواند بی تاثیر نباشد.

منبع:مهر