مسجد ۴ هزار متر مربعی که پانزده سال است سرویس بهداشتی ندارد
مسجد ۴ هزار متر مربعی که پانزده سال است سرویس بهداشتی ندارد

مسجد و حسینیه چهار ده معصوم نجف آباد واقع در خیابان دلگشا با وجود قدمت بیش از پنجاه ساله و زیر بنای چهار هزار متر مربعی خود،به دلیل شکایت و سنگ اندازی چند همسایه خود، نزدیک به پانزده سال است که در انتظار ساخت سرویس بهداشتی استاندارد باقی مانده است. به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع […]

مسجد و حسینیه چهار ده معصوم نجف آباد واقع در خیابان دلگشا با وجود قدمت بیش از پنجاه ساله و زیر بنای چهار هزار متر مربعی خود،به دلیل شکایت و سنگ اندازی چند همسایه خود، نزدیک به پانزده سال است که در انتظار ساخت سرویس بهداشتی استاندارد باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نجف آباد نیوز این مسجد قدیمی در ابتدای شروع فعالیت خود، از شش چشمه سرویس بهداشتی در محل راهرو درب غربی خود که هم اکنون به تردد بانوان اختصاص پیدا کرده،بهره می برد ولی به مرور با توجه به مشکلات خاص آن،این تعداد به دو چشمه کاهش پیدا کرده و این روند از پنج سال پیش تاکنون با وجود تمامی معضلات بهداشتی و زیست محیطی آن ادامه داشته است.

البته هیات امنا این مسجد نزدیک به پانزده سال پیش به منظور رفع مشکل مذکور،قطعه زمین پانصد متر مربعی را در شمال شرقی مسجد خریداری و ضمن اخذ پروانه های لازم از شهرداری،کلنگ احداث یک مجموعه سرویس بهداشتی و وضو خانه را در این محل بر زمین زدند ولی به محض شروع کار،تعدادی از همسایگان مسجد به بهانه های مختلف، ضمن ایجاد مزاحمت برای کارگران جلوی ادامه کار را گرفتند.

این مخالفت و سنگ اندازی که در بیشتر موارد با ورود زنان همسایه و ریختن آب از پشت بام ها مجاور بر سر کارگران ساختمانی نیز همراه بود، در نهایت با اصابت آجر از سوی این افراد به سر یکی از استادان بنا و شکایت تنظیم شده در دادگاه، به مرحله جدید تری وارد شد.

پس از این اتفاق و طولانی شدن روند رسیدگی قضایی به حادثه مذکور،هیات امنا مسجد چهارده معصوم که از سال جاری فعالیت کانون فرهنگی هنری مسجد آن نیز آغاز شده تصمیم به شروع ساخت حسینیه می کنند و به همین دلیل موضوع ساخت سرویس های بهداشتی چند سال دیگر نیز مسکوت باقی می ماند.

البته در زمان ساخت حسینیه به دلیل تاکید واقف زمین آن بر عدم ساخت سرویس بهداشتی در محل وقف شده، مشکلات فنی مختلف و محدود شدن امکان استفاده آقایان و خانم ها از سرویس های بهداشتی،عملا امکان تعبیه و ساخت چنین مجموعه ای در زمین حسینیه وجود نداشته است.

 

محکومیت مسجد در دادگاه به بهانه مسائل بهداشتی و اعتراض همسایگان

 با پایان مراحل ساخت حسینیه چهارده معصوم، یک بار دیگر موضوع ساخت سرویس بهداشتی و وضوخانه به صورت جدی مطرح و آغاز می شود ولی این بار نیز شاکیان پرونده مجددا با تنظیم شکایتی موفق به اخذ حکم دادگاه بر علیه مسجد شده و از ادامه کار جلوگیری می کنند.

این محکومیت به آن دلیل روی می دهد که همسایگان شاکی و معترض به موضوع، با تشکیل پرونده ای در شبکه بهداشت و درمان وقت شهرستان، با ادعای ساخت هفتاد چشمه سرویس بهداشتی در کوچه بن بست،مخالفت تمامی افراد محل و وجود سرویس های بهداشتی موجود و لزوم بازسازی آنها و تاکید بر عدم نیاز به ساخت مجموعه ای جدید،امکان صدور چنین حکمی بر علیه مسجد چهارده معصوم را پیدا می کنند.

پس از این حکم دادگاه و با وجود اصرار نماینده هیات امنا به منظور بازدید کارشناسان مربوطه از محل به منظور اثبات کذب بودن ادعای شاکیان، حکم و نظر دادگاه تغییری پیدا نمی کند و با اعتراض هیات امنا، رای صادره جهت بررسی های بیشتر به تجدید نظر و دیوان عدالت اداری ارسال می شود.

امسال و پس از پنج سال انتظار،وقتی نماینده هیات امنا مسجد جهت تمدید پروانه ساختمانی این سرویس های بهداشتی به شهرداری منطقه سه مراجعه می کند از ممنوعیت تمدید این پروانه به دلیل صدور حکم نهایی دیوان عدالت اداری بر علیه مسجد مطلع شده است.

البته در ماههای اخیر کارشناسان شبکه بهداشت نجف آباد پس از بازدید از مسجد و دو چشمه بهداشتی باقیمانده آن رسما اعلام کرده اند که ادامه شرایط موجود به هیچ وجه به صللاح نبوده و از نظر بهداشتی نیز برای نمازگزاران و محیط اطراف مسجد خطرزا خواهد بود.

در مدت پیگیری این موضوع نیز بارها امام جمعه،فرماندار، نماینده مردم در مجلس، ریاست شبکه بهداشت و درمان،رئیس ستاد اقامه نماز و دیگر مسئولان شهرستان خواستار پادرمیانی در این موضوع و تشکیل جلسه ای مشترک با شاکیان پرونده شده اند ولی در هیچ کدام از این موارد همسایگان شاکی حاضر به حضور در چنین جلساتی نشده و همچنان بر مواضع قبلی خود اصرار کرده اند.

البته در این بین پیشنهاداتی مانند استقرار کانکس موقت چند چشمه سرویس بهداشتی نیز در مسجد مطرح شده ولی با توجه به هزینه بسیار زیاد آن و حل نشدن مشکل در دراز مدت،هیات امنا هنوز برای اجرایی کردن آن به توافق نظر نرسیده اند.

به نظر می رسد ادامه وضعیت موجود در مسجد و حسینیه چهارده معصوم که به گفته یکی از اعضاء هیات امنا آن علاوه بر میزبانی از برنامه های مختلف مذهبی،فرهنگی و مراسمات ترحیم در هر وعده نماز جماعت به طور متوسط میزبان نزدیک به سیصد نفر از شهروندان است، ضمن ایجاد مشکلات بهداشتی متعدد بر کارکرد های فرهنگی،مذهبی و اجتماعی این مجموعه نیز تاثیر نامطلوب بگذارد.

مسجد و حسینیه چهارده معصوم (ع) نجف آباد با چهار هزار متر زیر بنا و بیش از پنجاه سال قدمت در خیابان دلگشا،کوچه شهید روح اله واقع شده است.