مژده علامه کورانی درباره وهابیت
مژده علامه کورانی درباره وهابیت

شیوخ وهابی به بنده زنگ زدند که آیا شما واقعا گفته اید تا ده سال دیگر وهابیت در عربستان از بین خواهد رفت؟ بنده گفتم بله. حالا شما کجا می خواهید بروید؟ سوریه یا اروپا؟ به گزارش جهان نیوز،  علامه علی کورانی عالم و محقق شیعه در زمینه مهدویت و ظهور است. او در سال […]

شیوخ وهابی به بنده زنگ زدند که آیا شما واقعا گفته اید تا ده سال دیگر وهابیت در عربستان از بین خواهد رفت؟ بنده گفتم بله. حالا شما کجا می خواهید بروید؟ سوریه یا اروپا؟

به گزارش جهان نیوز،  علامه علی کورانی عالم و محقق شیعه در زمینه مهدویت و ظهور است. او در سال ۱۹۴۴ میلادی در یاطر در جنوب لبنان به دنیا آمد. وی به تشویق سید عبدالحسین شرف الدین دروس حوزوی را آغاز کرد و زیر نظر شیخ ابراهیم سلیمان دروس مقدمات را گذراند. در سال ۱۹۵۸ میلادی به شهر نجف رفت و دروس مقدمات و سطح را در نزد محمد تقی فقیه، سید علاء بحرالعلوم، شیخ باقر ایروانی و سید محمدباقر حکیم تکمیل کرد.همچنین او در درس خارج آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی و آیت الله سید محمد باقر صدر حاضر شد. او که به عنوان نماینده بعضی مراجع همچون آیت الله سید ابوالقاسم خویی در برنامه‌های تبلیغی داخلی در کشور عراق و خارج از کشور فعالیت‌های گسترده‌ای داشت، در سال ۱۹۷۴ میلادی به لبنان بازگشت و به تحقیق و تألیف در زمینهٔ مهدویت پرداخت.با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به حوزه علمیه قم آمد و کار تألیف و تدریس را ادامه داد. او با حمایت آیت الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی مرکز معجم فقهی را تأسیس کرد و با حمایت آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرکز «المصطفی للدراسات الدینیه» در زمینه عقائد اسلامی را بنا نهاد.

از جمله تالیفات وی، عصر ظهور، الممهدون للمهدی، طریقه حزب الله، ملائکه الغیب قادمون (عنوان فارسی: فرشته‌ای از غرب)، مصر واهل البیت (علیهم السلام ). شهرتش بیشتر به خاطر کتاب عصر ظهور است و متحبر در خصوص حوادث و رخدادهای آخرالزمان و مهدویت.

گفت گوی با علامه کورانی در خصوص تحولات سوریه و تطبیق یا عدم تطبیق این تحولات با روایات آخرالزمان را در ادامه بخوانید:

آیا تحولات اخیر سوریه تطابقی با سفیانی و رخدادهای آخرالزمان، که در احادیث اهل بیت ذکر شده دارد؟

بله، اصل اینکه در آخر الزمان رخدادهایی در سوریه اتفاق می افتد مورد تایید روایات متواتری که از اهل بیت رسیده، می باشد. مانند روایت ظهور سفیانی در سوریه که دشمن امام مهدی(عج) است. سفیانی حدود هفت الی هشت ماه قبل از ظهور امام زمان(عج) حاکم سوریه می شود. یا پیش بینی های دیگری نیز در روایت مطرح شده. لکن مسئله اینجاست که هنوز آنها وقوع پیدا نکرده و تا به الان ارتباطی به تحولات اخیر سوریه ندارد.

روایات متواتری که در خصوص رخدادهای آخر الزمان مطرح است چیست؟

یکی از آنها خلاء سیاسی و جنگ قبیله ای در عربستان است. در روایات دیگری آمده که در دمشق زمین لرزه ای رخ می دهد، بعد از آن کسی کودتایی انجام می دهد، ولی موفق نمی شود ولی در نهایت سفیانی است که ظهور می کند و حاکم سوریه می شود.

این اتفاقات را در روایات اهل بیت(ع) به صورت قطعی و متواتر می توان یافت؟ آیا معتبر است؟

بله، شیعه و سنی درباره وقوع این رخدادها در آخرالزمان متفق القول هستند.

تاکنون این رخدادهای اخیر سوریه هیچ تطبیقی با رخدادهای وعده داده شده در روایات ندارند؟

تا کنون هیچ کدام از اتفاقات قابل تطبیق با روایات نیست. ولی شاید بتوان گفت این رویدادها مقدمات همان اتفاقات آخرالزمان است که در روایات آمده است.

مرحوم بهلول گفته بودند که بنده سفیانی را در ارتش سوریه دیده ام. نظر کارشناسی حضرت عالی در این خصوص چیست؟

ببینید در خصوص آن جریان باید بگویم که سرهنگ های ارتش سوریه از سادگی آقای بهلول سوء استفاده کرده اند. مردم سوریه باهوش هستند و در خصوص رخدادهای آخر الزمان مطالعات فراوانی دارند. از علائم سفیانی این است که در صورتش آبله است. حالا یکی از نیروهای ارتش سوریه صورتش آبله بسته بود و شبیه به علائم سفیانی بود که به آقای بهلول گفتند این همان سفیانی است. ایشان نیز باور کردند.

برخی می گویند در روایات داریم که از علائم آخر الزمان وقوع زلزله در تهران است آیا روایتی در این خصوص وجود دارد؟

خیر. به هیچ عنوان.

من نکته ای را در خصوص بحث عفاف و حجاب خانم ها می خواهم عرض کنم. این یک مسئولیتی است که برگردن خانم ها نهاده شده است. الحمدالله رب العالمین زن ایرانی در جهان از جهت ایمان و اخلاق نمونه و محترم است. امیدوارم این چهره و کیفیت و مقام زن ایرانی در دنیا محفوظ بشود و مخصوصا دخترهای ما از خودشان مراقبت کنند. از شخصیت خود، مقام خود، جایگاه خود مراقبت کنند. در دنیا نگاه تمدن غربی به زن به صورت کالاست، نگاه شان به زن فقط از نظر جنسی است. قبائل قدیمی نگاهی که به زن داشتند، نگاه ملک داران است.

زن را ملکی می دانند و خود را صاحب ملک. ولی جایگاه زن در میان جمهوری اسلامی یک جایگاه انسانی، و انسانیت زن است که برای این ملت مهم است. اگر کسانی می گویند برای دفاع از حقوق زن باید کار شود، می بایست محوریت شان انسانیت زن باشد، نگاه کالایی و ملکی به زن نداشته باشند.

در ایران مثل کشورهای دیگر نقاط ضعفی وجود دارد، ولی نقاط قوت بسیار مهمی هم وجود دارد که امیدواریم این قوت ها بر ضعف ها غلبه پیدا کند.

تحلیل تان در خصوص همایش علماء و بیداری اسلامی چیست؟

در حال حاضر ما با تهاجم شدید صهیونیست ها بر علیه اسلام و ایران و تشیع مواجه هستیم. موظفیم در مقابل این تهاجمات اسرائیل مقابله کنیم. وهابی های عربستان و قطر، به نام سنی ها فعالیت می کنند، و باید کشف شود که این وهابی ها نماینده سنی ها نیستند. توده های حقیقی اهل تسنن در دنیا هم رای با ما هستند و همراه با ما. وحدت را باید حفظ کرد. علماء سنی باید تاکید بر وحدت داشته باشند و از وهابی ها اعلام برائت کنند. بنده یقین دارم وهابیت تا حدود ۱۰ سال دیگر به آخر خط می رسد و بنیانش تا ۱۰ سال دیگر نابود خواهد شد و شما یک نفر وهابی در عربستان نمی بینید.

این حرف را از منبع روایی می زنید و یا صرفا تحلیل شخصی تان است؟

منبع روایی دارد. در روایات داریم که رژیمی در عربستان به روی کار می آید که تطبیق می کند با همین رژیم فعلی، و بعد جنگ قبیله ای رخ می دهد، و یمنی ها قدرت را به دست می گیرند و اهل نجد که وهابیت اصلی در آن زمان در آنجا هستند از عربستان فرار می کنند. قسمتی شان می روند به سوریه، و قسمتی از آنها نیز می روند به اروپا.

حتی شیوخ وهابی به بنده زنگ زدند که آیا شما واقعا گفته اید تا ده سال دیگر وهابیت در عربستان از بین خواهد رفت؟ بنده گفتم بله یقین دارم، و حالا شما کجا می خواهید بروید؟ سوریه یا اروپا؟

این ده سال بر چه اساسی است؟

بر اساس عمر عبدالله که بیشتر از ده سال عمر نمی کند.

تحلیل تان در خصوص حرکت قبیح وهابی ها و ربودن پیکر حجر ابن عدی و آتش زدن مرقد جعفر طیار را بفرمائید.

این وهابی ها دشمنان سر سخت مشاهد ائمه و پیروان ائمه هستند. به گمان بنده نبش قبر حجر ابن عدی توسط وهابی ها به درخواست اسرائیل بوده است. اینها هماهنگ هستند با اسرائیل.

چرا اسرائیل چنین چیزی می خواهد؟

نمی دانم. شاید می خواهند ببینید که جنازه سالم است؟ سالم نیست؟ آزمایش کنند از دی ان ای و … . نمی دانم. و الحمدالله نتوانستند جنازه را ببرند. یک متر و نیم کندند ولی پیکر حجر ده متر زیر زمین است. خادم آنجا گفت حین کندن، زمین به لرزه افتاد و موفق نشدند که قبر را تا رسیدن به پیکر نبش کنند.

جعفر طیار چه؟

به هیچ عنوان به قبر جعفر طیار آسیبی نرسیده است. نزدیکی های مرقد جعفر طیار مسجدی است متعلق به شیعیان اسماعیلی بحراء که آن مسجد را آتش زده اند.