نکاتی برای کرونا در نجف آباد
نکاتی برای کرونا در نجف آباد
برخی شهروندان بیش از حد ترسیده و  در رعایت مسائل بهداشتی دچار افراط شده اند و از آن طرف هم گروهی موضوع را جدی نگرفته و توجه به توصیه های بهداشتی را نوعی «سوسول بازی» یا نشانه ای از ترس می دانند.

نکاتی برای کرونا در نجف آباد

شهرستان نجف آباد نیز همانند بسیاری دیگر از نقاط کشور و استان، در هفته های اخیر درگیر ویروس کرونا شده و طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تا دیروز آزمایش کرونای هفت بیمار در این شهر مثبت اعلام شده که این میزان عدد قابل توجهی محسوب می شود.

در این میان، برخی شهروندان بیش از حد ترسیده و  در رعایت مسائل بهداشتی دچار افراط شده اند و از آن طرف هم گروهی موضوع را جدی نگرفته و توجه به توصیه های بهداشتی را نوعی «سوسول بازی» یا نشانه ای از ترس می دانند.

حضرت آقا خیلی قشنگ گفتند؛ «من نمی‌خواهم مسئله را خیلی کوچک فرض کنم اما آن را خیلی بزرگ هم نکنیم، این مسئله مدتی نه چندان طولانی برای کشور وجود خواهد داشت و سپس رخت برمی‌بندد اما تجربیات حاصل از آن و فعالیت مردم و دستگاهها که به مثابه یک رزمایش عمومی است، می‌تواند به عنوان یک دستاورد باقی بماند.»

از این موضوع که بگذریم، ذکر برخی نکات در این خصوص را خالی از فایده ندانستیم:

  • به دنبال اعلام تعطیلی تمامی روز بازارها و شب بازارها در نجف آباد، فعالین این بازارها انتقاداتی را نسبت به این تصمیم مسئولان مطرح کرده اند. این افراد معتقدند اگر تجمع شهروندان در فضای بسته خطرناک است، چرا فروشگاه های بزرگ  سطح شهر و پاساژهای چند طبقه هنوز فعال هستند و اگر مشکل روزبازارها و شب بازارها، فضای رو باز آن ها است، پس این معضل در مورد بازار مرکزی شهر نیز صدق می کند.
  • غرفه داران روزبازارها و شب بازارها که سال سختی را پشت سر گذاشته اند، به امید شب عید خریدهای قابل توجهی کرده اند ولی شرایط پیش آمده، نگرانی های آنان را دو چندان کرده است.
  • به نظر می رسد، مسئولان مربوطه در خصوص چرایی تعطیل شدن روزبازارها و شب بازارها و ادامه فعالیت دیگر مراکز عرضه شهر که معمولا با تراکم بالای جمعیت نیز مواجه هستند، بایستی توضیحات بیشتری داده و افکار عمومی را قانع کنند.
  • در سطح مدارس با دو نوع عملکرد مواجه هستیم. برخی مدارس با تمامی توان پیگیر ادامه آموزش ها و تمرین های دانش آموزان در بستر شبکه های اجتماعی هستند و برخی معلمان نیز اقدام خاصی در این موضوع انجام نداده اند.
  • به دنبال گرانی یک شبه بنزین در ماه های اخیر، طی هفته های گذشته سرویس مدارس اعلام کرده اند که کرایه آن ها نیز افزایش پیدا کرده و خانواده ها بایستی مبالغی را پرداخت کنند ولی در شرایط فعلی که به نظر می رسد مدارس، سه هفته بیشتر از شرایط عادی تعطیل باشند و قبل از آن هم برای آلودگی هوا حدود دو هفته تعطیلی داشتیم، چرا همچنان باید به گرفتن این مبلغ اضافی با وجود عدم فعالیت سرویس های مدرسه، اصرار کرد.
  • با وجود هشدارهای بهداشتی مسئولان، هم چنان شاهد بی توجهی برخی از مردم و مجموعه ها به این توصیه ها هستیم. به عنوان نمونه یکی از مراکز مراسم تقدیر برای زیرمجموعه خود برگزار کرده یا برخی مراکز عرضه محصولات غذایی، تعدادی از جایگاه های سوخت یا نانوایی ها به توصیه های بهداشتی اعلام شده توجهی ندارند. شماری از شهروندان نیز در تدارک دورهمی های خانوادگی به بهانه های مختلف هستند.
کرونا

کرونا

نکاتی برای کرونا در نجف آباد