نگاهی دیگر به آخرین اظهار نظر رهبر معظم انقلاب درباره مرحوم منتظری
نگاهی دیگر به آخرین اظهار نظر رهبر معظم انقلاب درباره مرحوم منتظری

رهبر انقلاب در طول دوران زعامت خود با ناجوانمردی‌های بسیاری رو به رو بوده‌اند که ماجراهای دنباله‌دار مرحوم منتظری می‌تواند از این دست تلقی ‌شود. با این حال، ایشان هیچ‌گاه از جاده انصاف خارج نشده و همواره احترام آقای منتظری را نگاه داشتند. سرویس سیاسی جهان نیوز – ابوذر علوی تبار – «آقایان تا چیزی […]

رهبر انقلاب در طول دوران زعامت خود با ناجوانمردی‌های بسیاری رو به رو بوده‌اند که ماجراهای دنباله‌دار مرحوم منتظری می‌تواند از این دست تلقی ‌شود. با این حال، ایشان هیچ‌گاه از جاده انصاف خارج نشده و همواره احترام آقای منتظری را نگاه داشتند.

سرویس سیاسی جهان نیوز – ابوذر علوی تبار – «آقایان تا چیزی می‌شود به ما می‌گویند “ضد ولایت فقیه ” ضد ولایت‌فقیه! خدا پدرت را بیامرزد، اصلا ولایت فقیه را ما گفتیم، ما عَلَم کردیم، ما کتاب درباره اش نوشتیم، حالا ما شدیم ضد ولایت فقیه؟! یک عده بچه که اصلا وقتی که ما بودیم و این کارها را می‌کردیم اصلا نطفه‌شان هم منعقد نشده بود، حالا راه میافتند: ضد ولایت فقیه! خجالت بکشید، این چه کارهایی است؟… اینکه آمدند در شب بعد از فوت آیت‌الله اراکی، عده‌ای بچه راه انداختند در خیابان جلوی جامعه مدرسین، مثل همین الان که راه می‌اندازند؛ بعد هم سه چهارنفر از تهران آمدند و اصلاً (کسانی که ایشان را می‌گفتند) هفت هشت نفر بیشتر نبودند و به زور هفت نفر را به عنوان مرجع گفتند که ایشان را هم جزو کنند، در صورتی که ایشان در حد فتوا و مرجعیت نیست. بنابر این مرجعیت شیعه را مبتذل کردند، بچه گانه کردند، با یک عده بچه اطلاعاتی که راه انداختند! اینها مصیبت‌هایی است که ما در این کشور می‌بینیم.»

اینها تنها بخشی از سخنان ساختارشکنانه مرحوم منتظری در مراسم ۱۳ رجب است که در اوج دوران عزلت‌ نشینی‌اش در سال ۱۳۷۶ ایراد شد. گرچه مرحوم منتظری در این سخنرانی اشاره مستقیمی به نام کسی نکرد اما برخی معتقدند منظور وی مستقیما با شخص رهبر انقلاب بوده است. البته این تنها تحرک مرحوم منتظری علیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نبوده و مسبوق به سابقه فراوانی است؛ چه آنکه وی بارها عدم کفایت علمی و دینی رهبر انقلاب و نامشروع بودن انتخاب ایشان به عنوان رهبری را مدعی شده بود.

در واکنش به این سخنرانی، مردم شهرهای کشور از جمله، تهران و قم و… به‌ نشانه اعتراض به خیابان‌ها ریختند و آیت‌الله جوادی آملی در میان معترضان، به دفاع از حریم ولایت فقیه پرداخت و سخنانی ایراد کرد. دولت سید محمد خاتمی نیز به همین دلیل مرحوم منتظری را به حصر خانگی برد. واکنش‌ها نیز آن قدر زیاد شد که علما و مراجع نیز به میدان آمده و نسبت به سخنان مرحوم منتظری اعتراض کردند. همچنین بسیاری از تشکل ها و نهادهای سیاسی از جمله جامعه روحانیت مبارز، مجمع روحانیون مبارز، سازمان مجاهدین، هیأت دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دفتر تحکیم وحدت، جامعه اسلامی دانشجویان، جمعیت مؤتلفه و… نیز با انتشار بیانیه در محکومیت این سخنان اعلام موضع می کنند. ضمن اینکه این اشخاص، تشکل ها و گروه‌ه ها در اطلاعیه هایی جداگانه اعلام می کنند که در روز ۷ آذر مصادف با عید مبعث در حمایت از آیت الله خامنه ای در راهپیمایی شرکت خواهند کرد.

اما این راهپیمایی با صدور اطلاعیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لغو می شود علت صدور این اطلاعیه هم صحبت‌های مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان به مناسبت ۵ آذر بود که در آن فرموده بودند “راهپیمایی مجدد جهت بیعت با رهبری ضرورتی ندارد.”

رهبر انقلاب در طول دوران زعامت خود با ناجوانمردی‌های بسیاری رو به رو بوده‌اند که ماجراهای دنباله‌دار مرحوم منتظری می‌تواند از این دست تلقی ‌شود. با این حال، ایشان هیچ‌گاه از جاده انصاف خارج نشده و همواره احترام آقای منتظری را نگاه داشتند.

پیام تسلیتی که رهبر انقلاب در پی درگذشت مرحوم منتظری صادر کرد از این دست است؛ پیامی که در آن مرحوم منتظری “فقیه بزرگوار”؛ “فقیهی متبحّر” و “استادی برجسته” قلمداد شده است.

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای چند روز قبل متن سخنان رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای نجف آباد را منتشر کرد.

ایشان در این دیدار فرمودند: «کمتر جایی را ما سراغ داریم که مثل نجف‌آباد از نهضت امام (رضوان‌الله‌علیه) استقبال کرده باشند؛ که البته عمده‌اش به برکت مرحوم آقای منتظری بود. ایشان شاگرد امام و علاقه‌مند به امام و ارادتمند به امام و معتقد به مبارزه و به انقلاب بودند.»

بر مبنای فقه شیعه هیچ‌کس بر دیگری حق حاکمیت و ولایت ندارد، مگر اینکه شارع مقدس، ولایت را برای او تنفیذ کرده باشد؛ چنانکه بر باور شیعه، ولایت فقیه در این جایگاه قرار دارد. شارع، یکی از شرایط این تنفیذ و مشروعیت ولایت و حاکمیت را عدالت و تقوا دانسته که بر این اساس، عدالت، شرط ضروری رهبر و حاکم جامعه اسلامی است.

آنچه که در این نوشتار گذشت خود نشانه‌ای است از عدالت و انصاف رهبر انقلاب و سعه صدر ایشان در برابر کسانی که با بغض فراوان هر چه خواستند بر زبان راندند.