گزارش ایسنا از مرکز تربیت معلم شهید آیت نجف آباد
گزارش ایسنا از مرکز تربیت معلم شهید آیت نجف آباد

آموزشکده دولتی فنی و حرفه‌ای پسرانه نجف آباد در سال ۱۳۸۲ در مرکز تربیت معلم شهید آیت شهرستان تشکیل شد. در حال حاضر با داشتن ۱۶۰ دانشجو و کسب رتبه اول کشوری در رشته تعمیر و نگهداری ماشین و با جود اعلام حمایت مسؤلان در آستانه تعطیلی است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در نجف […]

آموزشکده دولتی فنی و حرفه‌ای پسرانه نجف آباد در سال ۱۳۸۲ در مرکز تربیت معلم شهید آیت شهرستان تشکیل شد.

در حال حاضر با داشتن ۱۶۰ دانشجو و کسب رتبه اول کشوری در رشته تعمیر و نگهداری ماشین و با جود اعلام حمایت مسؤلان در آستانه تعطیلی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در نجف آباد، این شهرستان به دلیل داشتن و نزدیکی به مراکز صنعتی بزرگ استان نیازمند مراکز آموزشی برای تربیت متخصصان و تکنسین‌های مجرب است، اما آموزشکده دولتی فنی و حرفه‌ای پسرانه نجف آباد در آستانه تعطیلی و انتقال به مرکز استان است.

خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در نجف آباد در گفت‌وگو با مسؤلان آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد و نماینده دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، دلیل این موضوع را پیگیر شده است.

فضای آموزشکده در شأن یک دانشگاه نبود

بهمن همتی رییس آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد در این خصوص گفت: فضای آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد در شأن یک دانشگاه نبود و هیئت نظارت عالی استان تصمیم گرفته است، پرسنل و دانشجویان این مرکز را به اصفهان منتقل کند.

وی افزود: سالانه ۴۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیزات به این مرکز اختصاص داده می‌شود، اما این مجموعه تا هفت ماه پیش حتی تابلوی سر درب، خوابگاه و سلف سرویس نداشت و امکانات آن از یک هنرستان نیز کمتر بود.

رییس آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد با اشاره به اینکه ۱۰ سال از تاسیس این آموزشکده می‌گذرد، تصریح کرد: اگر مسؤلان ار قبل به فکر ایجاد یک مکان مناسب برای این آموزشکده بودند این مشکلات هم اکنون پیش نمی‌آمد.

همتی اضافه کرد: مسؤلان با در خواست آموزشکده برای در اختیار گذاشتن هنرستان پارسا همکاری نکردند و اگر آن مجموعه به دلیل داشتن خوابگاه و سلف سرویس در اختیار این مرکز قرار می‌گرفت، هم اکنون آموزشکده به مکان دیگر منتقل نمی‌شد.

وی با بیان اینکه اگر مکان مناسبی فراهم شود امکان بازگرداندن این آموزشکده به نجف آباد وجود دارد، گفت: این آموزشکده در مرکز تربیت معلم شهید آیت تاسیس شد و با انتقال مدیریت

دانشگاه فنی و حرفه‌ای به وزارت علوم و با اجرای برنامه پنجم توسعه و براساس مصوبه مجلس باید مرکز شهید آیت بین تربیت معلم و آموزشکده تقسیم می‌شد، اما آنها ما را از مجموعه شهید آیت بیرون کردند و حتی مسؤلان شهر نیز از ما حمایتی نکردند.

رییس آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد افزود: اداره آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد مدرسه‌ای را که در طرح نوسازی قرار بود خراب شود را در اختیار آموزشکده قرار داد اما اصلاً در شأن یک دانشگاه نیست. هیئت نظارت عالی استان با بازدید از آموزشکده اعلام کردند این مکان استانداردهای لازم برای یک مرکز آموزشی را ندارد و از سه ترم پیش اجازه پذیرش دانشجوی جدید به آموزشکده داده نشد.

قول‌هایی که به سرانجام نرسید

همتی با بیان اینکه هیچ مسؤلی از آموزشکده فنی و حرفه‌ای شهرستان حمایت نکرد و عدم حمایت مسؤلان اصلی‌ترین دلیل انتقال این آموزشکده است، ادامه داد: فرمانداری شهرستان سال گذشته قول تجهیز آموزشکده را داده بود، اما با وجود هزینه کردن ۵۰ میلیون تومان توسط خود آموزشکده آنها هیچ کمکی به آموزشکده فنی و حرفه‌ای شهرستان نداشتند، حتی نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی نیز قول حمایت مالی از این موسسه را داده بود ولی خبری نشد.

آموزشکده در مدت پنج سال در نجف آباد ساخته می‌شود

هم‌چنین معاون آموزشی آموزشکده فنی و حرفه‌ای پسرانه نجف آباد نیز با اشاره به اینکه آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد در سال ۱۳۸۲ در تربیت معلم شهید آیت تاسیس شد و در حال حاضر با ۱۶۰ دانشجوی فعال در دو گرایش از رشته برق به دلیل تامین نشدن فضای آموزشی در حال تعطیلی است، اظهار کرد: سطح علمی این آموزشکده در رشته تعمیر و نگهداری ماشین رتبه اول کشوری است و سطح علمی فارغ التحصیلان رشته دیگر این مرکز نیز در حد دانشکده مهاجر بوده و قابل دفاع است.

محمد مختاری افزود: از لحاظ آموزشی، آزمایشگاه، کارگاه و توزیع غذا مشکلی نداشتیم و تنها مشکل آموزشکده نداشتن خوابگاه مطرح شده بود، در حالی که بسیاری از دانشگاه‌های دیگر نیز خوابگاه ندارند، البته تعداد دانشجویان متقاضی خوابگاه حدود ۱۵ نفر بودند زیرا بیشتر دانشجویان این مرکز از اصفهان و نجف آباد هستند.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی برای رفع مشکل کمبود فضای این آموزشکده صورت گرفته است، گفت: قسمتی از هنرستان شهید پارسا به مدت پنج سال قرار است در اختیار این آموزشکده قرار گیرد و حدود ۲۰ جریب زمین نیز به این آموزشکده اختصاص داده شد تا در مدت پنج سال ساخته و آماده شود.

معاون آموزشی آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد اضافه کرد: به خاطر نداشتن فضای آموزشی اجازه گسترش رشته‌ها و اضافه شدن رشته‌های جدید در سال‌های گذشته به آموزشکده داده نشد هرچند تمام آمار و رشته‌ها توسط مسؤلان دانشکده تهیه شده بود.

مختاری خاطرنشان کرد: متاسفانه با اقدام رییس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد زمین ۱۶ جریبی که برای توسعه آموزشکده اختصاص داده شده بود به نام اداره آموزش و پرورش شهرستان ثبت و توسعه آموزشکده متوقف شد.

آموزشکده فنی و حرفه‌ای نجف آباد تعطیل نمی‌شود

هم‌چنین رییس دانشکده شهید مهاجر و نماینده دانشگاه فنی و حرفه‌ای در استان اصفهان در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا که دلیل تعطیلی آموزشکده پسرانه فنی و حرفه‌ای نجف آباد چیست، گفت: به دلیل پذیرش دانشجو در این آموزشکده، آموزشکده تعطیل نمی‌شود بلکه تنها محل تحصیل این دانشجویان به دانشکده مهاجر منتقل شده که علت آن نامناسب بودن فضای آموزشی این مجموعه است.

سید حسین مدنی با بیان اینکه به دلیل منطبق نبودن واحدهای فنی و حرفه‌ای با آمایش سرزمین تغییرات ساختاری در این واحدها ایجاد می‌شود، افزود: بحث انتقال این آموزشکده به هنرستان شهید پارسای نجف آباد و هم‌چنین تبدیل رشته‌های موجود آن به رشته‌های کشاورزی و دامپروری این امکان را به وجود می‌آورد تا از امتیاز این آموزشکده استفاده شود