روزانه انجام می شودبرداشت ۴میلیون لیتری از سفره های زیر زمینی

دسته: اجتماعی , اقتصادی , کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
برداشت ۴میلیون لیتری از سفره های زیر زمینی

روزانه به طور متوسط از سه حلقه چاه آبی که تا پیش از این به شبکه آب شرب شهری متصل بودند، بیش از چهار میلیون و سیصد هزار لیتر آب برای مصارف کشاورزی برداشت می شود.

ایمنا:مجتبی مطهری مدیر جهاد کشاورزی نجف آباد از آغاز طرح آبرسانی سیار در اواخر خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر نزدیک به سه هزار هکتار از باغات مرکز شهرستان و نقاطی مانند کهریزسنگ، گلدشت و قلعه سفید با استفاده از ظرفیت ۶۵ تانکر فعال در این عرصه آبیاری می شوند.

مطهری میزان برداشت از این چاه ها را در حدود پنجاه لیتر در ثانیه دانست و خاطر نشان کرد: طبق تصمیم مسئولان ارشد استان و مصوبات ابلاغ شده، با توجه به عدم اختصاص حق آبه کشاورزان از ذخیره پشت سد زاینده رود، آبرسانی با تانکر در دستور کار قرار گرفته تا از نابودی درختان چند ده ساله و ارزشمند منطقه که نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و تولید ریزگرد دارند، جلوگیری شود.

وی از درصد بالای نیترات و املاح آب چاه ها به عنوان عاملی برای کاهش بازدهی محصول باغات آبیاری شده نام برد و ادامه داد: تا پیش از این، آب این چاه ها در شرایط خاص به شبکه شرب شهری متصل می شد که این موضوع ضمن ایجاد برخی نارضایتی ها، می توانست زمینه بروز یا تشدید برخی بیماری ها را هم فراهم کند ولی طی توافقی با آ‌بفای شهرستان به میزان ۱۰۰ لیتر در ثانیه به سهمیه شبکه شهری اضافه شد و در عوض اجازه برداشت از چاه ها برای مصارف کشاورزی صادر گردید.

مطهری از فعال بودن سیستم آبرسانی سیار در بخش هایی از صنعت شهرستان خبر داد و ضمن اعلام انتقال بخشی از آب برداشت شده به واحد های مرغداری و گلخانه ها ادامه داد:چاه نزدیک به مسجد امیر المومنین و چاه تقاطع منتظری جنوبی و شهدا و چاه خیابان فارابی در نزدیکی اداره برق از جمله نقاطی هستند که در طول روز شاهد برداشت آب از آن ها هستیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.