خانه / اخبار نجف آباد / گزارش / گزارش تصویری / توليد كود كمپوست كرمي

توليد كود كمپوست كرمي

كود هاي بيولوژيك راهي براي كاهش مصرف مواد شيميايي در كشاورزي

خبرگزاري ايمنا:ورمي كمپوست يا كمپوست كرمي يكي از پر كاربردترين انواع كود هاي بيولوژيك در كشاورزي روز جهان به شمار مي آيند كه بر اثر عبور مداوم و آرام كود آلي در حال پوسيدگي از اندام گوارشي انواع خاصي از كرم هاي خاكي توليد مي شود و با خروج به صورت  فضولات از بدن آنها با قابليت جذب بسيار بالا براي گياه آماده استفاده خواهد بود.

اين كود ها با دارا بودن مقادير مناسبي از عناصر غذايي مورد نياز گياه، اين مواد را به صورت تدريجي در اختيار گياهان قرار مي دهند و با جذب هر چه بيشتر اين عناصر توسط گياه، بافت خاك به خوبي اصلاح و در نتيجه درصد جذب آب نيز افزايش پيدا مي كند.

سيد مجيد حسيني يكي از افراد فعال در زمينه توليد اين نوع كود در اين خصوص از وزن پايين و عاري بودن از بذور علف هاي هرز،باكتري و قارچ ها به عنوان بخشي از امتيازات اين كود ياد مي كند و مي گويد:« با توجه به اينكه اين نوع كرم هواي مورد نياز براي تنفس خود را از طريق رطوبت موجود در هواي اطراف جذب مي كند، بايستي رطوبت محيط زندگي آن بين چهل تا پنجاه درصد و درجه حرارت نيز به منظور بهترين عملكرد ممكن در حدود 25 درجه سانتيگراد حفظ شود به طوريكه در دماي زير پانزده درجه فعاليت اين موجودات دچار اختلال مي شود.»

حسيني كه در حال حاضر كار تحقيقاتي دو ساله خود در اين زمينه را در زميني دو هزار متر مربعي ادامه مي دهد پيرامون ويژگي هاي خاص اين كود مي گويد:« اين ماده علاوه بر داشتن عناصر غذايي مختلف به دليل خنثي بودنPH خود با استفاده مكرر تاثير منفي بر روي خاك به جا نخواهد گذاشت و كشاورزان را از استفاده انواع كود هاي شيميايي بي نياز مي كند.»

از ديگر خصوصيات مهم اين كود مي توان به وجود مواد خاصي در اطراف بدن كرم هاي فعال در داخل آن اشاره كرد كه به دليل داشتن تركيبات و بوي مخصوص به خود بسياري از آفات  را از محيط گياه و درخت دور مي كند كه در همين خصوص تجربيات بسيار خوبي در مبارزه بيولوژيك و موثر با كرم گلوگاه انار در منطقه نجف آباد به ثبت رسيده است.

توليد اين كودها پتانسيل اشتغال زايي بالايي دارد

پورشبان يكي ديگر از فعالين اين بخش در خصوص با اشاره به روش هاي  مختلف توليد اين نوع كود مي گويد:« در صورتي كه با حمايت مسئولان امكان توليد اين نوع كود در سطح زياد و به روش صنعتي فراهم شود در هر هكتار براي ده تا پانزده نفر به صورت مستقيم اشتغال زايي خواهد شد كه در كنار آن نيز تعداد زيادي شغل به صورت غير مستقيم به وجود خواهند آمد.»

وي در ادامه سخنان خود شيوه هاي توليد اين نوع كود را متنوع مي داند و اضافه مي كند:« اين كرم هاي مخصوص را كه معمولا دو تا سه سال عمر كرده و به طول متوسط هشت سانتيمتر نيز مي رسند را در بستر هاي مرطوب آماده شده با استفاده از كود گاوي تغذيه كرده و با بهره گيري از مخلوط فضولات دفع شده بر اثر عمل گوارش آنها و باقيمانده مواد آلي و غذايي بستر و همچنين لاشه كرم هاي مرده كمپوست ورمي را تهيه مي كنند.»

در حال حاضر بيشتر توليد كنندگان كرم هاي مولد را به منظور جلوگيري از وارد آمدن تنش هاي محيطي، حفظ رطوبت مورد نياز و فراهم كردن امكان استفاده از نسل هاي بعدي كرمهاي موجود در محيط همراه با بستر زندگي منتقل و يا به فروش مي رسانند و در برخي موارد نيز كشاورزان بستر را در راستاي كسب بهترين نتيجه به صورت كامل در كنار گياه و درخت اضافه مي كنند.

تامين آب با شوري(EC)  پايين يكي از مهمترين محدوديت هاي ايجاد مجموعه هاي توليد اين نوع كود به شمار مي رود به طوريكه در صورت بالا بودن شوري آب مورد استفاده، كود توليدي در نهايت شوري بالايي پيدا خواهد كرد كه اين امر تاثيرات منفي بر روي بازدهي گياهان و درختان بر جاي خواهد گذاشت.

زباله هاي تر خانگي  توسط كرم ها خورده و بازيافت مي شوند

از ديگر مصارف اين نوع خاص از كرمهاي خاكي كه در سالهاي اخير به صورت گسترده در جهان مورد توجه قرار گرفته مي توان به بازيافت زباله هاي تَر شهري اشاره كرد كه با استفاده از اين روش بخش زيادي از اين مواد به كود هاي آلي قابل جذب براي گياهان تبديل مي شوند.

حاج صادقيان يكي از توليد كنندگان كود ورمي كمپوست در نجف آباد در اين خصوص با اشاره به آغاز مطالعات و مراحل اجرايي اوليه طرح استفاده از اين روش در بازيافت بخشي از زباله ها با همكاري شهرداري نجف آباد مي گويد:« از ميان كود هاي مختلف دامي كود گاوي به دليل قيمت پايين داراي صرفه اقتصادي مناسبي براي استفاده از چرخه توليد اين كود ويژه است و آزمايشات صورت گرفته نيز فراواني و بالا بودن قابليت جذب عناصر غذايي در كمپوست كرمي نهايي را به خوبي اثبات كرده است و به همين دليل در بازيافت زباله هاي شهري نيز مي توان از كود گاوي به عنوان يك عامل موثر در كنار زباله هاي شهري به خوبي استفاده كرد.»

از ديگر توليدات جانبي مجموعه هاي توليد كود كمپوست كرمي مي توان به شيرابه خارج شده از زير بستر ايجاد شده اشاره كرد كه به عنوان يك كود مايع بازدهي بسيار خوبي نيز در استفاده به همراه آب آبياري در زمين هاي زراعي و باغات كشاورزي از خود نشان داده است.

در چرخه توليد اين نوع كود كه به دليل انجام به صورت كاملا هوازي فاقد بوي نامطبوع و تجمع حشرات مزاحم نيز هست در صورت فراهم بودن شرايط لازم مي توان يك كيلوگرم كرم مولد را در مدت 2 تا سه ماه به وزن بيشتر از پنج كيلوگرم نيز رساند كه اين امر در اندازه هاي وسيع تر چنين توليدي را داراي صرفه اقتصادي بسيار خوبي مي كند.

البته توليد صنعتي و گسترده اين نوع كودها نيازمند فراهم بودن سطح بسيار وسيعي است به طوريكه در حال حاضر بسياري از توليد كنندگان فعال اين بخش به دليل كمبود فضا امكان گسترش توليد و پايين آوردن هزينه تمام شده خود را پيدا نمي كنند كه حمايت و توجه بيشتر مسئولان در اين بخش مي تواند بخش زيادي از مشكلات را فراهم كند.

10 نظر

 1. در خواست میشود اطلاعات بیشتری در مورد این کود ارائه نمایید و یا آدرس این مرکز را ارائه نمایید

 2. اگر از این نوع کود بخواهیم باید با چه کس تماس بگیریم؟

  • سلام منم می خواستم ورمی کمپوست تولید کنم به وبلاگhighschooool.blogfa.comبرای مشاوره با آقای موسویان تماس گرفتم وایشان رایگان به من مشاوره دادند ومن تونستم به امید خدا وبعد ایشان این کار را راه اندازی کنم.به شما هم توصیه می کنم همین کار را انجام دهم ودر ضمن روز های سه شنبه بازدید داشتند البته به صورت رایگان خدا خیرشان بده دیگه توی این دوره وزمونه کسی به این خوبی پید نمی شه.اگه دوست داشتین به وبلاگشون برید شماره شان اون جا هست .؟؟؟؟

   والسلام

   • البته این آدرسی که دادم آدرس وبلاگشون نبود من اسم وبلاگ آقای موسویان رااز توی این سایت پیداکردم واگرنه آدرس وبشون vpsabz. blogfa.comبود ولی چون من ازتوی اون وبلاگی که بالا نوشتم پیداشون کردم اون آدرس را اونج پیداکردم اسم شرکتشون هم هست مجموعه ی تولیدی پدیده ی سبز نجف آباد. موفق باشید

 3. قیمتش کیلویی چند است ؟

 4. عبدالايمان عموئي، حسينعلي اصغرنيا ، علي خدادادي

  در یک تحقیق آماده
  قرآن به عنوان معجزه لايزال الهي در هر زمينه از ابعاد زندگي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و علمي آدمي داراي مطالب بديع بوده كه متناسب با دوره هاي زماني مختلف معاني و مصاديق خاص خود را دارا مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي تطبيقي آيات قرآن كريم با تازه ترين يافته هاي علمي در زمينه فناوري توليد كود كمپوست است.

  روش كار: با استفاده از تفاسير مختلف قرآن، منابع و كتب معتبر علمي در خصوص فناوري توليد كود آلي كمپوست به عنوان يكي از روش هاي مناسب دفع پسماند انجام می شود.

  يافته ها: در آيه 21 سوره زمر مي فرمايد: “آيا نديدي كه خدا از آسمان آب نازل گردانيد و آن را به شكل چشمه هايي در روي زمين روان ساخت. آنگاه بوسيله آن گياهان مختلف و رنگارنگ پديد آورد. سپس رشد آنها تمام شده و خشك و زرد مي شوند و آنگاه آنها را به صورت خرد شده قرار مي دهد كه حقيقتاً اين تبديل و تبدل براي اهل خرد و دانشمندان تذكري است”. با نگاه عميق نسبت به اين آيه مي توان فرآيند تهيه و عمل آوري كود كمپوست را مشاهده نمود. وجود آب به عنوان عامل رطوبت در تجزيه مواد و زراعت هاي مختلف و رنگارنگ در اثر تجزيه و تبديل مواد آلي قابل تجزيه به تركيبات آلي و معدني مغذي و مفيد از اعجاز اين آيه كريمه است.

  نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد كه آيات قرآن نيز به فرآيند تبديل و تبدل مواد آلي در طبيعت و نيز به فناوري توليد كود كمپوست به عنوان مهم ترين روش دفع پسماندهاي جامد اشاره دارند.

  آدرس منبع

 5. سلام لطفا منو از برنامه های خودتان آگاه کنید ،30میلیون وام گرفتم و اقساطش 2 میلیون هست توی این کار می تونم وارد بشم ؟

 6. کیلویی بین 500 تا 550 است
  09133310150

 7. مهندس حسن پور شیرازی

  سلام دوستان ، من امسال از کود ورمی کمپوست برای درخت های انگور باغ های خودمان استفاده کردم و تاثیر واقعا زیادی در رشد و میوه دهی درختان مشاهده نمودم به شماهم توصیه می کنم از این کود استفاده کنید. البته من از نوع درجه یک استفاده کردم که کیلویی ۷۰۰ تومان بود و نمونه های تقلبی آن زیاد است مواظب باشید که به جای ورمی کمپوست کود حیوانی به شمانفروشند درپناه خدا

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

درخشش اسکیت نجف آباد در روسیه+ تصاویر

ایمنا:رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گفت: در پایان مسابقات جهانی رولر کاپ 2017 روسیه ...