تولید کود کمپوست کرمی

دسته: گزارش تصویری
دیدگاه
سه شنبه - ۱۳ فروردین ۱۳۹۲

کود های بیولوژیک راهی برای کاهش مصرف مواد شیمیایی در کشاورزی

خبرگزاری ایمنا:ورمی کمپوست یا کمپوست کرمی یکی از پر کاربردترین انواع کود های بیولوژیک در کشاورزی روز جهان به شمار می آیند که بر اثر عبور مداوم و آرام کود آلی در حال پوسیدگی از اندام گوارشی انواع خاصی از کرم های خاکی تولید می شود و با خروج به صورت  فضولات از بدن آنها با قابلیت جذب بسیار بالا برای گیاه آماده استفاده خواهد بود.

این کود ها با دارا بودن مقادیر مناسبی از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، این مواد را به صورت تدریجی در اختیار گیاهان قرار می دهند و با جذب هر چه بیشتر این عناصر توسط گیاه، بافت خاک به خوبی اصلاح و در نتیجه درصد جذب آب نیز افزایش پیدا می کند.

سید مجید حسینی یکی از افراد فعال در زمینه تولید این نوع کود در این خصوص از وزن پایین و عاری بودن از بذور علف های هرز،باکتری و قارچ ها به عنوان بخشی از امتیازات این کود یاد می کند و می گوید:« با توجه به اینکه این نوع کرم هوای مورد نیاز برای تنفس خود را از طریق رطوبت موجود در هوای اطراف جذب می کند، بایستی رطوبت محیط زندگی آن بین چهل تا پنجاه درصد و درجه حرارت نیز به منظور بهترین عملکرد ممکن در حدود ۲۵ درجه سانتیگراد حفظ شود به طوریکه در دمای زیر پانزده درجه فعالیت این موجودات دچار اختلال می شود.»

حسینی که در حال حاضر کار تحقیقاتی دو ساله خود در این زمینه را در زمینی دو هزار متر مربعی ادامه می دهد پیرامون ویژگی های خاص این کود می گوید:« این ماده علاوه بر داشتن عناصر غذایی مختلف به دلیل خنثی بودنPH خود با استفاده مکرر تاثیر منفی بر روی خاک به جا نخواهد گذاشت و کشاورزان را از استفاده انواع کود های شیمیایی بی نیاز می کند.»

از دیگر خصوصیات مهم این کود می توان به وجود مواد خاصی در اطراف بدن کرم های فعال در داخل آن اشاره کرد که به دلیل داشتن ترکیبات و بوی مخصوص به خود بسیاری از آفات  را از محیط گیاه و درخت دور می کند که در همین خصوص تجربیات بسیار خوبی در مبارزه بیولوژیک و موثر با کرم گلوگاه انار در منطقه نجف آباد به ثبت رسیده است.

تولید این کودها پتانسیل اشتغال زایی بالایی دارد

پورشبان یکی دیگر از فعالین این بخش در خصوص با اشاره به روش های  مختلف تولید این نوع کود می گوید:« در صورتی که با حمایت مسئولان امکان تولید این نوع کود در سطح زیاد و به روش صنعتی فراهم شود در هر هکتار برای ده تا پانزده نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی خواهد شد که در کنار آن نیز تعداد زیادی شغل به صورت غیر مستقیم به وجود خواهند آمد.»

وی در ادامه سخنان خود شیوه های تولید این نوع کود را متنوع می داند و اضافه می کند:« این کرم های مخصوص را که معمولا دو تا سه سال عمر کرده و به طول متوسط هشت سانتیمتر نیز می رسند را در بستر های مرطوب آماده شده با استفاده از کود گاوی تغذیه کرده و با بهره گیری از مخلوط فضولات دفع شده بر اثر عمل گوارش آنها و باقیمانده مواد آلی و غذایی بستر و همچنین لاشه کرم های مرده کمپوست ورمی را تهیه می کنند.»

در حال حاضر بیشتر تولید کنندگان کرم های مولد را به منظور جلوگیری از وارد آمدن تنش های محیطی، حفظ رطوبت مورد نیاز و فراهم کردن امکان استفاده از نسل های بعدی کرمهای موجود در محیط همراه با بستر زندگی منتقل و یا به فروش می رسانند و در برخی موارد نیز کشاورزان بستر را در راستای کسب بهترین نتیجه به صورت کامل در کنار گیاه و درخت اضافه می کنند.

تامین آب با شوری(EC)  پایین یکی از مهمترین محدودیت های ایجاد مجموعه های تولید این نوع کود به شمار می رود به طوریکه در صورت بالا بودن شوری آب مورد استفاده، کود تولیدی در نهایت شوری بالایی پیدا خواهد کرد که این امر تاثیرات منفی بر روی بازدهی گیاهان و درختان بر جای خواهد گذاشت.

زباله های تر خانگی  توسط کرم ها خورده و بازیافت می شوند

از دیگر مصارف این نوع خاص از کرمهای خاکی که در سالهای اخیر به صورت گسترده در جهان مورد توجه قرار گرفته می توان به بازیافت زباله های تَر شهری اشاره کرد که با استفاده از این روش بخش زیادی از این مواد به کود های آلی قابل جذب برای گیاهان تبدیل می شوند.

حاج صادقیان یکی از تولید کنندگان کود ورمی کمپوست در نجف آباد در این خصوص با اشاره به آغاز مطالعات و مراحل اجرایی اولیه طرح استفاده از این روش در بازیافت بخشی از زباله ها با همکاری شهرداری نجف آباد می گوید:« از میان کود های مختلف دامی کود گاوی به دلیل قیمت پایین دارای صرفه اقتصادی مناسبی برای استفاده از چرخه تولید این کود ویژه است و آزمایشات صورت گرفته نیز فراوانی و بالا بودن قابلیت جذب عناصر غذایی در کمپوست کرمی نهایی را به خوبی اثبات کرده است و به همین دلیل در بازیافت زباله های شهری نیز می توان از کود گاوی به عنوان یک عامل موثر در کنار زباله های شهری به خوبی استفاده کرد.»

از دیگر تولیدات جانبی مجموعه های تولید کود کمپوست کرمی می توان به شیرابه خارج شده از زیر بستر ایجاد شده اشاره کرد که به عنوان یک کود مایع بازدهی بسیار خوبی نیز در استفاده به همراه آب آبیاری در زمین های زراعی و باغات کشاورزی از خود نشان داده است.

در چرخه تولید این نوع کود که به دلیل انجام به صورت کاملا هوازی فاقد بوی نامطبوع و تجمع حشرات مزاحم نیز هست در صورت فراهم بودن شرایط لازم می توان یک کیلوگرم کرم مولد را در مدت ۲ تا سه ماه به وزن بیشتر از پنج کیلوگرم نیز رساند که این امر در اندازه های وسیع تر چنین تولیدی را دارای صرفه اقتصادی بسیار خوبی می کند.

البته تولید صنعتی و گسترده این نوع کودها نیازمند فراهم بودن سطح بسیار وسیعی است به طوریکه در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان فعال این بخش به دلیل کمبود فضا امکان گسترش تولید و پایین آوردن هزینه تمام شده خود را پیدا نمی کنند که حمایت و توجه بیشتر مسئولان در این بخش می تواند بخش زیادی از مشکلات را فراهم کند.


بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
سجاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۲:۲۳ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

در خواست میشود اطلاعات بیشتری در مورد این کود ارائه نمایید و یا آدرس این مرکز را ارائه نمایید

  خبرنگار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۶:۵۸ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

  اطلاعات مربوط به گروه آموزشی برگزار کننده این دوره در پایان خبر درج شده است

احمد کریمی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۰:۳۸ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

اگر از این نوع کود بخواهیم باید با چه کس تماس بگیریم؟

  سهیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۶ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

  سلام منم می خواستم ورمی کمپوست تولید کنم به وبلاگhighschooool.blogfa.comبرای مشاوره با آقای موسویان تماس گرفتم وایشان رایگان به من مشاوره دادند ومن تونستم به امید خدا وبعد ایشان این کار را راه اندازی کنم.به شما هم توصیه می کنم همین کار را انجام دهم ودر ضمن روز های سه شنبه بازدید داشتند البته به صورت رایگان خدا خیرشان بده دیگه توی این دوره وزمونه کسی به این خوبی پید نمی شه.اگه دوست داشتین به وبلاگشون برید شماره شان اون جا هست .؟؟؟؟

  والسلام

   سهیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۰ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

   البته این آدرسی که دادم آدرس وبلاگشون نبود من اسم وبلاگ آقای موسویان رااز توی این سایت پیداکردم واگرنه آدرس وبشون vpsabz. blogfa.comبود ولی چون من ازتوی اون وبلاگی که بالا نوشتم پیداشون کردم اون آدرس را اونج پیداکردم اسم شرکتشون هم هست مجموعه ی تولیدی پدیده ی سبز نجف آباد. موفق باشید

مرتضی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۰:۳۸ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

قیمتش کیلویی چند است ؟

عبدالايمان عموئي، حسينعلي اصغرنيا ، علي خدادادي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۳:۲۸ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

در یک تحقیق آماده
قرآن به عنوان معجزه لایزال الهی در هر زمینه از ابعاد زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی آدمی دارای مطالب بدیع بوده که متناسب با دوره های زمانی مختلف معانی و مصادیق خاص خود را دارا می باشد. هدف از این مطالعه بررسی تطبیقی آیات قرآن کریم با تازه ترین یافته های علمی در زمینه فناوری تولید کود کمپوست است.

روش کار: با استفاده از تفاسیر مختلف قرآن، منابع و کتب معتبر علمی در خصوص فناوری تولید کود آلی کمپوست به عنوان یکی از روش های مناسب دفع پسماند انجام می شود.

یافته ها: در آیه ۲۱ سوره زمر می فرماید: “آیا ندیدی که خدا از آسمان آب نازل گردانید و آن را به شکل چشمه هایی در روی زمین روان ساخت. آنگاه بوسیله آن گیاهان مختلف و رنگارنگ پدید آورد. سپس رشد آنها تمام شده و خشک و زرد می شوند و آنگاه آنها را به صورت خرد شده قرار می دهد که حقیقتاً این تبدیل و تبدل برای اهل خرد و دانشمندان تذکری است”. با نگاه عمیق نسبت به این آیه می توان فرآیند تهیه و عمل آوری کود کمپوست را مشاهده نمود. وجود آب به عنوان عامل رطوبت در تجزیه مواد و زراعت های مختلف و رنگارنگ در اثر تجزیه و تبدیل مواد آلی قابل تجزیه به ترکیبات آلی و معدنی مغذی و مفید از اعجاز این آیه کریمه است.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که آیات قرآن نیز به فرآیند تبدیل و تبدل مواد آلی در طبیعت و نیز به فناوری تولید کود کمپوست به عنوان مهم ترین روش دفع پسماندهای جامد اشاره دارند.

آدرس منبع

ساسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۷ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام لطفا منو از برنامه های خودتان آگاه کنید ،۳۰میلیون وام گرفتم و اقساطش ۲ میلیون هست توی این کار می تونم وارد بشم ؟

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۷ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

کیلویی بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ است
۰۹۱۳۳۳۱۰۱۵۰

مهندس حسن پور شیرازی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۵۷ ق٫ظ پاسخ به دیدگاه

سلام دوستان ، من امسال از کود ورمی کمپوست برای درخت های انگور باغ های خودمان استفاده کردم و تاثیر واقعا زیادی در رشد و میوه دهی درختان مشاهده نمودم به شماهم توصیه می کنم از این کود استفاده کنید. البته من از نوع درجه یک استفاده کردم که کیلویی ۷۰۰ تومان بود و نمونه های تقلبی آن زیاد است مواظب باشید که به جای ورمی کمپوست کود حیوانی به شمانفروشند درپناه خدا